JOL Zorg slurpt alle voorspoed op Zo kom je van je vliegangst af 'Straf zo hard dat niemand het meer in zijn hoofd haalt om dit te doen' Vooral hogeropgeleide ziet salaris stijgen, mbo'er merkt niets van groei Walcheren Oplopende kosten doen komende jaren loonstijgingen teniet Gebruik geen medicijnen of alcohol, maar volg een cursus Wijnaldum woedend over racistische leuzen tijdens de wedstrijd FC Den Bosch - Excelsior Tessa Wijkhuijs is verpleegkundige bij ziekenhuis ZorgSaam in Terneuzen. Net als veel collega's voert ook zij morgen actie. Een hogere waardering (ook in geld) en minder werkdruk vormen de inzet. Vooral de toegenomen administratie staat Wijkhuijs tegen. „Soms zit ik meer achter de computer, dan dat ik tijd heb om iemand te vragen hoe het nu écht gaat.'' ZEELAND2 Marloe van der Schrier Breukelen Dat blijkt uit het Nationale Salaris onderzoek, uitgevoerd door Inter mediair en Nyenrode Business Uni versiteit onder ruim 43.000 werkne mers. De resultaten bevestigen dat de kloof tussen hoog- en laagopge leiden hardnekkig blijft. Bij mensen met een afgeronde opleiding op wo- niveau is in 72 procent van de geval len het salaris de afgelopen twee jaar gestegen. Op hbo-niveau was dat bij 64 procent van de ondervraagden, bij mensen met een mbo-diploma 53 procent en op lvo-niveau (lager voorgezet onderwijs) ging slechts bij krap de helft van de mensen het salaris omhoog: 51 procent profi teerde van de economische groei. Zo ging de helft van de mannelijke werknemers in de makelaardij met een wo-opleiding er ten minste 800 euro bruto per maand op vooruit. Het salaris van mannen in de medi asector (mbo-niveau) is in twee jaar tijd vaak nog geen 100 euro bruto per maand gestegen. Eigenlijk zie j e twee tegengestelde trends, zegt Jaap van Muijen, onder zoeker en hoogleraar psychologie bij Nyenrode. ,,Data tonen aan dat een opleiding ertoe doet. Hoe hoger je bent opgeleid, hoe groter de kans dat Er is personeels tekort op mbo-niveau, daarom had ik dit niet verwacht je salaris is toegenomen. Hoe lager je bent opgeleid, hoe hoger de kans dat je salaris is afgenomen.'' Een directe verklaring is lastig te geven. ,,Ik heb me er ook over verbaasd. Er zijn veel personeelstekorten op mbo-niveau, daarom had ik wel verwacht dat de salarissen in ieder geval niet omlaag waren gegaan.'' Overigens zijn de dalingen in sa larissen in alle sectoren minder sterk dan de stijgingen. Op wo- en hbo- niveau ging het salaris in 5 procent van de gevallen omlaag, op mbo- en lvo- niveau was dat 8 procent. Op de lagere niveaus bleven de salarissen ook vaak gelijk (41 procent). Onder meer het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Sociaal Cul tureel Planbureau constateerden al in afzonderlijke onderzoeken dat laagopgeleiden niet meeprofiteren van de economische voorspoed. Neergang Ook vakbond FNV zegt zich zorgen te maken over mensen die nauwe lijks baat hebben bij de economische groei. Zakaria Boufangacha, lid van het dagelijks bestuur van de FNV, stelde onlangs: ,,We moeten nu de positie van laagopgeleiden verbete ren, zodat zij een sterkere positie op de arbeidsmarkt hebben als er een periode van economische neergang is' »P10 en ZEELAND 2 dinsdag 19 november 2019 8°C Nieuwsmedia P3 t/m 5 Loonkloof steeds groter De salarissen gaan omhoog, maar die stijging vindt vooral plaats onder hogeropgeleide werknemers. Mensen met een mbo-opleiding profiteren niet. Sterker nog: in sommige geval len zijn ze er de afgelopen jaren op achteruit gegaan. —Jaap van Muijen, hoogleraar Af en toe zon en hier en daar nog een bui. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1