Oud-piloot Poch slachtoffer 'van hoger belang' NIEUWS 15 Pubers zijn welkome werknemers voor georganiseerde misdadigers. Minister Ferd Grapperhaus (Justitie) wil extra geld uittrekken voor scholingsprojecten om tieners op die gevaren te wijzen. Renate (16) kent wel 'ie mand' die onlangs ineens een nieuwe laptop had. En kort daarna een nieuwe fiets. En mooie kleren. ,,Echt ineens, dat klopte natuurlijk niet helemaal.'' Zeker niet als je bedenkt dat een bij baantje op 16-jarige leeftijd amper 4 euro per uur opbrengt. Wat bleek: die persoon bracht dus pakjes rond, hoorde Renate. Drugspakjes, weltever staan. Hij was een drugsezel. Petra van den Berg knikt. Zo gaat dat, weet de scholierenvoorlichter van het project #LeerlingAlert, die vandaag is neergestreken bij het Hendrik Pierson College in Zetten. ,,En bedenk'', zegt Van den Berg. ,,Je kunt geen 'nee' meer zeggen als je eenmaal in het circuit zit. Want dan vertellen ze je doodleuk waar jij woont, of waar je kleine broer tje op school zit.'' Dus worden er momenteel steeds vaker voorlichtingsprogramma's inge zet op het voortgezet onderwijs, 1400 leerlingen en studenten hoorden het inmiddels aan. Langzaam moet de rest van Nederland volgen, komend jaar. Want waar de georganiseerde, onder mijnende criminaliteit woekert, zijn de diensten van pubers zeer welkom. Neem afgestudeerde elektromonteurs: hennepkwekers zien ze wat graag ko- men. Een drugsbranche met een ge schatte omzet van 18 miljard euro heeft een boel werknemers nodig, is de ge dachte. In het landelijke Zetten lijkt die mis daadwereld ver weg, houdt Van den Berg de havo 4-leerlingen voor. Maar dat is-ie niet. ,,Jullie zijn op veel manie ren interessant.'' Drugs rondbrengen. Klanten werven. De telefoon van een dealer op jouw naam laten zetten. Onthoofd Meest schokkende voorbeeld is dat van Nabil Amzieb. Tot vijfjaar geleden nog een 'gouden gozer', aldus familie en vrienden, die door zijn opleiding als onderhoudsmonteur vloog aan het ROC. Maar ergens nam hij 'een ver keerde afslag'. En drie jaar geleden be taalde hij de prijs: Amzieb werd ont hoofd, waarna zijn afgesneden hoofd pontificaal op straat werd achtergela ten in Amsterdam. Voor minister Ferd Grapperhaus is het voorlichtingsproject de 'zachte kant' van zijn aanpak van ondermij nende criminaliteit. Het kabinet trok eerder 100 miljoen euro uit tegen drugscriminaliteit, maar met de moord op advocaat Derk Wier- sum komt daar een schep van nog een 110 miljoen bovenop. Een speciaal poli tieteam van zo'n 350 man moet als 'flexibel' team de strijd aanbinden. Maar er moet ook geld naar 'preventie' en het 'weerbaar maken' van wijken en jongeren, zegt Grapperhaus. De projec ten op scholen die de laatste maanden terrein winnen, zijn het begin. ,,Zeker kinderen in slechtere wijken moet je eigenlijk al vanaf hun 8ste in de smie zen hebben. Ik heb dat in Utrecht ge zien, daar schrik je gewoon van. Die worden langzaam klaargemaakt voor de jeugdbendes. Het klinkt ambitieus hen vanaf die leeftijd in de gaten te houden, maar anders glijden ze er ge woon in.'' Dat dit geld gaat kosten is geen punt, zegt de minister. ,,Dit moet gewoon. Oprollen, afpakken, preventie: het één werkt niet zonder het andere. We moeten blijven beseffen hoe groot dit is.'' Zelfs in het lieflijke Zetten is die cri minele wereld niet mijlenver weg. Een winkel die goed lijkt te draaien maar amper klanten heeft, zou zo een dek mantel kunnen zijn, zegt Van den Berg. Dat komt ook in de Betuwe voor, weet leerling Sam (16). Hij zag zo'n uit gestorven lege telefoonwinkel in Tiel, bijvoorbeeld. ,,Nu denk ik toch: mis schien speelde daar ook meer.'' Openbaar Ministerie hem heeft gezegd dat er in de zaak-Julio Poch sprake was van 'een hoger belang'. Een uitspraak daarover van een officier van justitie met wie Meijer over 'zijn' piloot Poch heeft gesproken, staat hem 'in het geheugen gegrift'. Het hogere belang zou neerko men op het ongemoeid laten van Jorge Zorreguieta, de in middels overleden vader van koningin Maxima. Dat zei Meijer als getuige op vragen van de rechter- commissaris in Rotterdam. Meij er wordt gehoord op ver zoek van oud-Transavia-pi- loot Poch (67), die in zijn vroegere vaderland Argenti nië is vervolgd voor zijn be trokkenheid bij zogeheten dodenvluchten tijdens het bewind van de Argentijnse dictator Jorge Videla in de ja ren 80. Poch bereidt een schadeclaim voor tegen de Nederlandse Staat, omdat hij meent dat Nederland hem met onzuivere politieke mo tieven in handen heeft ge speeld van justitie in Argen tinië. Nederland zou hebben meegewerkt aan de uitleve- ring, via Spanje, van Poch aan Argentinië, om op die ma nier Zorreguieta uit de wind te houden. Zorreguieta was staatssecretaris van Land bouw onder Videla. Beklagen Meijer had in 2010 op eigen initiatief contact met het Openbaar Ministerie, onder meer om zich te beklagen over de manier waarop de Nederlandse recherche met zijn personeel omging. Transavia-medewerkers werden thuis opgezocht en naar eigen zeggen geïntimi deerd. Zij waren het niet eens met het negatieve beeld dat van Poch werd geschetst. Poch was toen al in Spanje aangehouden, maar nog niet aan Argentinië uitgeleverd. Poch heeft acht jaar in voorarrest in gezeten en werd uiteindelijk door de Ar gentijnse rechter vrijgespro ken. Meijer heeft in de straf zaak hetzelfde verklaard als gisteren in Rotterdam. Vandaag volgen de verho ren van Meijers toenmalige gesprekspartner bij het OM, Guus Schram, tegenwoordig hoofdofficier van justitie. Ook oud-minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie wordt gehoord. Later volgen nog twee andere verhoren. dinsdag 19 november 2019 GO eners gewaarschuwd: n drugsezel word Tobias den Hartog Zetten Leerlingen van het Hen drik Pierson College in Zetten krijgen voorlichting over de geva ren van snel crimineel geld verdienen, bij voorbeeld als drugskoerier. FOTO KOEN VERHEIJ- ROTTERDAM Voormalig Transaviadirecteur Michiel Meijer heeft gisteren op nieuw verklaard dat het Julio Poch met zijn advocaat Geert Jan Knoops. De oud-piloot bereidt een claim voor tegen de Staat. foto anp Mensen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15