't NIEUWS 13 Kritiek in Kamer op ingreep van kabinet KLM schikt na brandstofstoring KLM heeft met drie passagiers een schikking getroffen en betaalt hen 600 euro voor de vertraging die ze deze zomer hebben opgelopen door de brandstofstoring op Schiphol. KLM voorkomt zo een rech terlijke uitspraak, meldt claimorganisatie Aviclaim. Op 24 juli was een storing op Schiphol waardoor tiendui zenden passagiers werden ge troffen. Dit betekent niet dat iedereen nu direct compensa tie uitgekeerd krijgt, aldus het claimbureau, waar 1500 gedu peerden zich hebben gemeld. Volgens KLM is met deze drie passagiers geschikt, omdat ze als enigen pas na drie dagen waren omgeboekt. ,,Dat past niet binnen de service die wij onze klanten willen bieden en dat vinden we vervelend. Om die reden hebben wij hen een vergoeding aangeboden", stelt het bedrijf. ,,We blijven bij ons standpunt dat een der gelijke brandstofstoring een buitengewone omstandigheid is waarvoor luchtvaartmaat schappijen niet aansprakelijk zijn. Dit is ook eerder beves tigd door de rechter in rechts zaken over andere brandstof storingen." Brussel moet beter erop toezien dat landen zich houden aan milieuafspraken Smokkelaars gepakt van bodemvondsten Bij een internationale actie te gen de smokkel van oude ar cheologische vondsten in Eu ropa zijn 23 mensen gearres teerd. Ongeveer 10.000 arche ologische goederen ter waarde van miljoenen euro's zijn in beslag genomen. De vondsten kwamen van vind plaatsen in de Zuid-Italiaanse regio Calabrië. De dieven lie pen weg met terracotta vazen, beschilderde borden, broches en juwelen. De politie volgde hen sinds 2017. Onder toeziend oog van zo'n 150 verontruste wethouders en een groepje boze jeugdzorgmedewer kers vergaderden Kamerleden gis teren met minister De Jonge (Volksgezondheid) over de mede deling van het kabinet dat de ziel togende jeugdzorg op de schop gaat. De bewindsman wil een aantal (wettelijke) maatregelen nemen om de jeugdhulp in ons land dras tisch te verbeteren. Zo moet voor gemeenten vast komen te staan hoe elke jeugdzorgregio eruit ziet, voor welke onderdelen van de intensie vere jeugdhulp samenwerking met andere gemeenten verplicht wordt en wat een reële prijs is voor het le veren van hulp. Deze rigoureuze stelselingreep komt om vijf voor twaalf. De over heveling van het leeuwendeel van de jeugdzorg naar de gemeenten in 2015 ging gepaard met een forse be zuiniging. Veel lokale overheden kampen sindsdien met oplopende tekorten. De stijging van het per centage jongeren dat jeugdzorg no dig heeft, nu gemiddeld 10 procent, maakt de situatie nog nijpender. Kinderen met zware problemen komen momenteel op wachtlijsten terecht en professionals hebben on voldoende tijd om hen goed te be geleiden, vertellen bezorgde jeugd zorgmedewerkers in de wandel- gangen van de Tweede Kamer. Wethouders met deze portefeuille zien vooral een geldtekort. En ze vrezen dat hun invloed op het jeugdbeleid kleiner zal worden. ,,We zien ook dat er iets moet veranderen, maar willen dat graag zelf doen'', vertelt wethouder Eelco Eerenberg van Enschede. ,,Nu wor den we geconfronteerd met een stelselwijziging. Terwijl het op steeds meer plekken beter gaat. Dus geef ons de ruimte, ook financieel, dan lossen we de problemen op.'' De VNG, de koepel van gemeen ten, heeft eerder al 'onaangenaam verrast' gereageerd op de beoogde Nu worden we gepasseerd, na jarenlang ploeteren met te weinig geld nieuwe opzet van de jeugdzorg. Sven de Langen, wethouder in Rot terdam en commissievoorzitter bij de VNG: ,,Wij worden gepasseerd, na jarenlang ploeteren met te wei nig geld. En nu krijgen gemeenten ook nog de schuld van de slechte organisatie. Van dat beeld worden we niet blij.'' Gemeenten zijn en blijven vol gens minister De Jonge straks ver antwoordelijk voor de jeugdhulp. Ook financieel. ,,Maar we moeten aan de slag waar het niet goed gaat op lokaal niveau. Waar regio's uit elkaar vallen, gemeenten zwaar dere jeugdzorg zelfstandig oppak- ken of lokale overheden het ver schil niet kunnen maken door de complexiteit van de zorg.'' Het kabinet heeft al in het voor jaar afgesproken om worstelende gemeenten bij de jeugdzorg finan cieel tegemoet te komen met ruim 1 miljard euro extra tussen nu en 2021. Maar pas eind volgend jaar be sluit minister De Jonge of de jeugd zorg daarna meer structurele finan ciering nodig heeft. En dat was bij het debat tegen het zere been van vooral de oppositie. Verkiezingstijd Volgens PVV, SP en GroenLinks moet De Jonge niet wachten tot verkiezingstijd (uiterlijk in maart 2021 is er een landelijke stembus gang) met een besluit over extra geld. SP-Kamerlid Maarten Hijink: ,,Je kunt een nieuw kabinet toch niet opzadelen met een enorm te kort in de financiering van de jeugdzorg omdat je zelf niet bereid bent om dat geld vrij te maken?'' Zowel het CDA als de VVD gaven gisteren aan dat er geld bij moet als volgend jaar blijkt dat de jeugdzorg nog steeds in de problemen zit. ,,Maar we moeten ook kijken naar de organisatie'', aldus Kamerlid René Peters. „Kopieer de werkwijze van gemeenten die al goed samen werken.'' Minister De Jonge gaat er vanuit dat er op langere termijn extra geld voor de jeugdhulp nodig is, maar daar loopt voorlopig nog onderzoek naar. Hij benadrukte verder dat er vooral over de verplichte samen werking in de zwaardere jeugdzorg komende tijd - met de VNG - nog knopen moeten worden doorge hakt. In maart gaat hierover een ac tualisatie naar de Tweede Kamer. Overleden na inademen deo Spanje levert ex-militair uit Dam: hooguit 25 tractoren dinsdag 19 november 2019 GO SCHIPHOL Anja Hazekamp, Europarle mentariër voor de Partij voor de Dieren, in schriftelijke vragen ROME TIENDE KEER v 96 t De Britse kroonprins Charles zwaait in Auckland naar pu bliek, nadat hij een krans heeft gelegd bij een oorlogsmonu ment. Charles en zijn partner Camilla zijn op werkbezoek in Nieuw-Zeeland. Hij is er voor de tiende keer. foto reuters 'Wethouder moet macht houden over jeugdzorg' Gemeenten moeten de baas blij ven over de noodlijdende jeugd zorg, vindt de Tweede Kamer. Zeker daar waar de hulp aan kwetsbare jongeren wél goed loopt. Edwin van der Aa Den Haag -Sven de Langen, wethouder JELENIA GÓRA Een 11-jarige jon gen in Polen is za terdag overleden nadat hij deodo rant had ingea demd. Het kind in haleerde de deo samen met een 13- jarig meisje. Het tweetal wilde zich zelf verdoven. Het gebeurde in een leegstand huis in Jelenia Góra, waar de twee kinderen heen gingen nadat ze een bus deodo rant hadden ge kocht. MADRID Het Spaanse hooggerechtshof heeft bevestigd dat de van drugscriminaliteit verdachte Venezo laan Hugo Carvajal Barrios aan de Verenigde Staten moet worden uitgeleverd. AMSTERDAM Boeren die vol gende maand wil len protesteren op de Amsterdamse Dam mogen met maximaal 25 trac toren naar de bin nenstad komen. Dat heeft burge meester Femke Halsema gisteren aan de organisa tor, boerenactie- groep Agractie, laten weten. Met de actie willen de boeren aandacht vragen voor de stikstofkwestie. PvdA-Kamerlid Attje Kuiken bij het Kamerdebat over de jeugdzorg. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13