12 NIEUWS In en om een universiteit in Hongkong woedt een felle veldslag tussen oproerpolitie en betogers. Agenten hebben het terrein afgesloten. Demonstranten proberen het beleg te breken. Rond de Polytechnische Universiteit van Hong kong woedt de zwaarste veldslag sinds het begin van de protesten vijf maanden geleden. Dikke wolken van traangas hingen gisteren in de straten rond de campus. Leden van de oproer politie schoten met rubberen kogels op studenten die probeerden te ont snappen uit de omsingeling van het universiteitsgebouw. Sommige de monstranten werden in de boeien ge slagen en meteen afgevoerd. Anderen trokken zich terug, om een nieuwe po ging tot uitbraak voor te bereiden. Meer dan tweehonderd studenten en sympathisanten zouden gisteren nog verschanst zitten op de campus, die zondag door een enorme politie macht hermetisch werd afgesloten na dat demonstranten het terrein vorige week hadden bezet. Het Chinese be stuur wil het verzet op de universiteit breken in de hoop dat het protest dat Hongkong al sinds juni lamlegt, kan worden gesmoord. De president van de universiteit, Jin- Guang Teng, had de studenten verze kerd dat zij onder de condities van een staakt-het-vuren de campus zonder ingrijpen van de politie mochten ver laten. Volgens een ooggetuige, Tang Siu Wa, liepen betogers die er gehoor aan gaven, in de val. ,,Het was een hin derlaag. Mensen die vertrokken, wer den meteen gearresteerd." Uitgeput Volgens Tang zijn de achtergebleven studenten uitgeput. Het ontbreekt hen aan eten en drinkwater. Tientallen jongeren hadden medische hulp no dig. ,,Maar zij weigeren zich over te ge ven.'' Dat is nu precies wat de politie wil. ,,Deze relschoppers zijn ook cri minelen'', zegt politiechef Cheuk Hau-yip. ,,Ze zullen zich moeten over geven en moeten boeten voor hun da den'', zegt hij. De politiek heeft de be togers opdracht gegeven hun wapens en gasmakers in te leveren en de cam pus te verlaten. Betogers en politie vechten sinds zon dag de gewelddadigste confrontatie in maanden uit. Demonstranten schoten met pijl en boog op agenten en be stookten ze met molotovcocktails. Een agent kreeg een pijl in zijn been. De oproerpolitie beantwoordde het verzet met rubberen kogels, traangas en de inzet van waterkanonnen. Her haaldelijk dreigde de politie met scherp te schieten. Voor het kat-en- muisspel rond de campus begon, wier pen demonstranten wegversperringen op en staken ze een brug in brand. Om te laten zien dat de betogers hun laatste krediet hebben verspeeld, ruimden soldaten van het Chinese Volksleger de blokkades op. Op hun kleding zaten de insignes van een in Hongkong gelegerde elite-eenheid. Hun inzet werd gezien als een signaal van de machthebbers dat het moment van militair ingrijpen nabij is als de demonstranten vasthouden aan hun streven zich te bevrijden van het Chi nese juk. De Chinese ambassadeur in Londen dreigde: ,,U denkt toch niet dat de Chinese overheid op de handen blijft zitten als de situatie nog verder uit de hand loopt?'' De afkondiging van een uitleve ringswet aan China zwengelde het protest aan, maar dat richt zich inmid dels tegen een volledige onderwerping van de oude Britse kroonkolonie aan het centrale gezag van de Communis- tische Partij in Peking. De geweldexplosie van de afgelo pen dagen leidt er volgens media in Hongkong toe dat de voor zondag ge plande lokale verkiezingen zullen worden geschrapt. Als de Chinese be stuurders daartoe besluiten gooit dat olie op het vuur in Hongkong. Pro testgroepen willen er koste wat het kost aan vasthouden, omdat die ver kiezingen worden gezien als hun al lerlaatste podium van democratie en recht van vrije meningsuiting. Geen compromis President Xi Jinping heeft in de jong ste editie van het Volksdagblad, de of ficiële spreekbuis van de Chinese machthebbers, een overduidelijk sig naal afgegeven. In een hoofdredactio neel commentaar op de voorpagina staat te lezen dat 'er geen ruimte is voor compromissen'. ,,Wat we nu zien is een strijd tussen het veiligstel len van 'een land, twee systemen' en de vernietiging ervan'', aldus het commentaar. ,,Als het gaat om de na tionale soevereiniteit en de toekomst van Hongkong is er absoluut geen ruimte voor compromissen.'' Onder de conditie van 'een land, twee syste men' droeg Groot-Brittannië de kroonkolonie in 1997 over aan China. De afspraak betekent dat Hongkong betrekkelijke autonomie geniet onder het regime van Peking. dinsdag 19 november 2019 Demonstranten omsingeld Hans van Zon Rotterdam/Hongkong Agenten arres teren studenten die de campus proberen te ont vluchten. foto afp Kijk op de site bij /video Demonstranten hebben de brug naar de universiteit in brand gezet. Studenten proberen zichzelf te beschermen tegen het Demonstranten gebruiken paraplu's om aanvallen van Een lid van de oproerpolitie houdt de studenten onder traangas dat de oproerpolitie gebruikt. foto afp de politie af weren. foto afp schot die de campus willen verlaten. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12