10 NIEUWS SALARISKLOOF DIPLOMA TELT Wie een lage opleiding heeft genoten krijgt minder snel opslag. Dat blijkt uit het Nationale Salarisonderzoek. Ook krijgen lageropgeleiden minder snel een vast contract aangeboden door hun werkgevers. Marloe van der Schrier Breukelen Dat een diploma ertoe doet, klinkt wellicht als een open deur. Maar dat het verschil zó groot is, bewijst het onderzoek onder 43.000 wer kende Nederlanders, uitgevoerd door Nyenrode Business Universi teit en Intermediair. Hoe hoger ie mand is opgeleid, hoe groter het effect van het diploma op het sala ris. Een afgeronde mbo-opleiding heeft een positief effect van 2,4 procent ten opzichte van het inko men van respondenten op lvo-ni- veau (lager voortgezet onderwijs). Dat geldt helemaal voor mensen met een diploma op wetenschap pelijk niveau. Daar is het positieve effect op het salaris elf keer zo groot: 27 procent. En dat is nog niet alles: wie ouder is dan 35 jaar, ziet het precentage stijgen tot 34 pro cent, waarbij het op mbo-niveau nagenoeg gelijk blijft en leeftijd nauwelijks verschil maakt in het effect op het salaris. Beter af Onderzoeker en hoogleraar Psy chologie, Jaap van Muijen: ,,Je ziet dat hoe ouder je wordt, hoe meer de opleiding gaat tellen. Als je ho- ger instapt, heb je meer doorgroei mogelijkheden. Op mbo-niveau zie je dat vaak afvlakken. Je begint ergens en groeit daarna praktisch niet meer door.'' Vast contract Ook hebben mensen met een ho ger diploma eerder kans op een vast contract, blijkt uit het onder zoek. Driekwart van de respon denten met een wo-opleiding heeft een vast contract, op mbo- niveau geldt dat voor 67 procent. Zij werken namelijk veel vaker via uitzendbureau's en detacheerders of in tijdelijke contracten. ,,Je bent gewoon beter af met een hogere opleiding. Je hebt eerder een vast contract, je salaris is hoger en ge durende de loop van je carrière stijgt je salaris ook meer in verge- Je ziet dat hoe ouder je wordt, hoe meer de opleiding gaat tellen lijking met iemand die een mbo- opleiding heeft afgerond'', aldus onderzoeker Jaap van Muijen. Heeft een laagopgeleide dan ge woon pech gehad? ,,Mijn interpre tatie is dat er wel iets aan die sala rissen gedaan zou kunnen wor den. Neem de zorg, daar zijn laag opgeleide medewerkers hard no dig'', aldus Van Muijen. ,,De ver schillen in inkomen tussen hoog- en laagopgeleiden vind ik boven dien nogal groot. De afgelopen acht jaar zijn de verschillen deels genivelleerd door belastingen, maar als je alleen naar de data kijkt, zou je je afvragen of arbeid niet beter betaald zou moeten worden.'' Mediaan Om de salarissen te berekenen, wordt in het onderzoek gebruik gemaakt van een mediaan, het middelste van alle getallen. 50 pro cent van de inkomens ligt erbo ven, 50 procent eronder. Op wo- niveau ligt het mediaan salaris bij vrouwen op 46.453 euro, bij man nen met 58.435 euro een stuk ho ger. Op mbo-niveau ligt de medi aan aanzienlijk lager: bij vrouwen op nog geen 31.000 euro, mannen komen op 35.000 euro. Mensen mbo hbo wo 17,8% 21,4% 27,1% 1 1 1 met een baan op hbo-niveau zit ten daartussenin met 48.750 euro voor mannen en ruim 40.000 euro voor vrouwen. Niet zo gek dat vooral hoogopgeleide werkne mers, 58 procent, tevreden zijn over hun baan, van de laagopge leide medewerkers is 35 procent tevreden. Een hoger brutoloon is de meest genoemde reden om van werkgever te wisselen. Naast een brutosalaris, hechten mensen ook veel waarde aan een uitdagende baan, zegt Van Muijen. ,,Daar zie je het effect van de hui dige economie. In deze tijd willen mensen in zichzelf investeren om aantrekkelijk te blijven op de ar beidsmarkt, baanzekerheid is het afgelopen jaar echt afgenomen, dus je moet aantonen dat je van toegevoegde waarde bent.'' dinsdag 19 november 2019 GO PILSNER Hoe hoger iemand is opgeleid, hoe groter het effect van het diploma op het salaris, blijkt uit onderzoek. Onder meer in de recreatiebranche, horeca en detailhandel, Laagopgeleide: minder salaris, vaker tijdelijk werk - Jaap van Muijen, onderzoeker Hoe hoger de opleiding, des te groter de salarisstijging Salarisstijging t.o.v. Ivo (lager voortgezet onderwijs) Salarisontwikkeling laatste 2 jaar <36jr 2,4% 36+ 2,5% 34,0% Opleidingsniveau, geslacht en soort arbeidscontract vrouwen mannen lvo mbo hbo wo vast tijdelijk non profit profit lvo mbo hbo wo vast gedaald gelijk gestegen 1 tijdelijk I anders uitzend 0% 20% 191119 Bron: Nationaal Salarisonderzoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10