Hulst wil gebouwen Weemaes snel aan de sloophamers prijsgeven Vogelwaarde moet nog 'even' wachten op randweg ZEEUWS-VLAANDEREN 19 INTOCHT SINTERKLAAS TERNEUZEN En we zingen en we springen en we zijn zo blij, want er zijn geen stoute kinderen bij! Zo was het, zaterdag tijdens de toch wat beladen intocht van de Sint in Terneuzen. Voor aankomst van de stoomboot uit Spanje, Pakjesboot 12, liepen mensen van de organi serende ondernemers vereniging Bizzy er nog wat ze nuwachtig bij. Zenuwachtiger dan anders, mag je aannemen, want er was vooraf nogal wat te doen ge weest over - voor het eerst - de in zet in Terneuzen van roetveegpie- ten, naast zwarte pieten. ,,We gaan er gewoon een mooi feestje van maken!", zei één van de organisa toren in het voorbijgaan. Het weer zat mee, het zonnetje scheen, er was nauwelijks wind. Mooier kon niet. En het was zeker zo druk als andere jaren. Zo te ho ren onder de vele duizenden toe schouwers leek niemand zich druk te maken over roetveeg- of zwarte pieten. Op een groepje ou dere mannen na. ,,Als kind stond je daar toch niet bij stil, dat een Zwarte Piet niet zwart mocht zijn'', zei de één tegen de ander, te rugkijkend op zijn eigen jeugd. Het wachten was ondertussen op Pakjesboot 12. Jan Lonink, bur gemeester van Terneuzen, meldde zich, in jacquet en met een ouder wetse hoge hoed. Hij vertelde een brief van een antizwartepieten- club te hebben gekregen, met het verzoek niet naar de intocht te gaan, als daar zwarte pieten bij zouden zijn. Of hij daarvoor wilde tekenen. ,,Dat heb ik natuurlijk niet gedaan." En daar kwam dan eindelijk, iets verlaat, de stoomboot met Sinter klaas en zijn pieten aan. De pie tenband speelde overbekende, klassieke Sinterklaasliedjes. Sin terklaas zwaaide uitbundig. Niets leek anders. Vanuit de verte was nauwelijks te zien dat er naast zwarte ook roetveegpieten uit Spanje waren meegekomen. O ja, een enkeling. De soep werd in Terneuzen dus niet zo heet gegeten als die opge- Iemand moest het doen, dus heb ik me maar opgeworpen diend leek te worden. Zo was het ook met mogelijke tegenstanders van zwarte dan wel roetveegpie- ten. ,,Heb je relschoppers gezien?" vroeg een jonge vader aan een be kende, als de optocht met Sinter- klaas al richting Terneuzense bin nenstad was. ,,Nee", luidde het antwoord. ,,Jij toch ook niet." Of wel, naar het Sinterklaasliedje, 'er waren geen stoute kinderen bij'. Terneuzen kon dus gewoon zin gen en springen, met een handje vol roetveegpieten als nieuwe gas ten. Terwijl de organisatie met de inzet van enkele roetveegpieten toch tegemoet was gekomen aan iets wat kennelijk her en der ook in Terneuzen leeft, met name on der Amerikaanse expats, voor wie je gezicht zwart schminken toch een andere, minder feestelijke la- ding heeft. De enkele roetveegpie- ten in Terneuzen zaten er overi gens niet om te springen, vertel den ze. ,,Iemand moest het doen en dus heb ik me maar opgewor pen", zei een oudere piet openhar tig. Vervelende opmerkingen kreeg hij niet. ,,Ach ja", voegde een andere, jongere roetveegpiet toe, ,,voor de kinderen maakt het niks uit. Zij komen voor Sinterklaas én pepernoten." En die pepernoten gingen als vanouds gretig van de hand, zoals de Sinterklaasintocht in Terneuzen ook als vanouds een feest was. VOGELWAARDE Een rand weg aan de oostkant van Vo gelwaarde is de beste oplos sing om de drukke woonstraat Rapenburg te ontlasten. Maar dat deze er komt zal nog wel even op zich laten wachten. Op Rapenburg, dé weg door Vogelwaarde richting Hengst dijk en Kloosterzande, kan het behoorlijk druk zijn. Ook wordt er nogal eens te hard ge reden, ondanks wegversmal lingen. Een randweg is dé op lossing. De aan Rapenburg ge legen hoefijzerfabriek Kerck- haert kan daar ook van profite ren. Het bedrijf wordt beter bereikbaar en kan uitbreiden. Voordat bewoners van Rapen burg verlost zijn van de ver keersdrukte, zal er nog veel water door de Schelde stro men. In de financiële najaars nota van Hulst staat dat de procedure tot wijziging van het bestemmingsplan 'voor alsnog loopt tot ongeveer juli 2020'. Grondverwerving en bouwvoorbereidingen kunnen daarna pas beginnen. De plan ning lijkt nog optimistisch, want die hangt af van eventu ele bezwaarmakers. De kosten zijn eerder geraamd op ruim 2,6 miljoen euro. KLOOSTERZANDE De eerste stappen naar een nieuw Hof te Zan- deplein in Kloosterzande worden binnenkort gezet. Alle leegstaande gebouwen gaan tegen de vlakte. Wat daarvoor terugkomt, is nog onbekend, maar het college van B en W van Hulst wil niet wachten met sloopwerkzaamheden tot alle plannen rond zijn. De panden bij het plein van landbouwmechanisa- tiebedrijfWeemaes zijn september dit jaar leeg opgeleverd aan de ge meente. Het bedrijf is verhuisd naar het Kloosterse bedrijventerrein Hoek en Bosch. Verloedering ligt op de loer en dat willen B en W van Hulst voorkomen. Voor de sloopwerkzaamheden en een bodemsanering wordt de ge meenteraad gevraagd 360.000 euro beschikbaar te stellen. De raads commissie ruimte praat er dinsdag avond 26 november over. De bo demsanering is nodig, omdat ter plekke tientallen jaren een tanksta tion heeft gestaan. Daar is olie ge morst. Het werk is al aanbesteed. Pleinkarakter De sloop en bodemsanering maken het mogelijk snel aan de slag te gaan, als duidelijk is hoe het nieuwe Hof te Zandeplein wordt vormge geven. De gemeente Hulst is erover in gesprek met ontwikkelaars en andere grondeigenaren. Woning bouw komt er in elk geval, waarbij gedacht wordt aan koop en huur in verschillende woningtypes, ook ap partementen. Het pleinkarakter zal daardoor worden versterkt. Levendiger Het idee was ook ruimte te maken voor winkels, maar dat is onzeker. ,,We zouden het wel toejuichen als er commerciële functies komen, omdat het plein dan levendiger wordt", aldus een woordvoerster van de gemeente Hulst. Een super markt zit er in elk geval 'niet meer direct' in, weet zij. ,,Maar we sluiten nog niets uit." maandag 18 november 2019 VL Sint en pepernoten, dat is wat telt Harmen van der Werf Terneuzen -Roetveegpiet Kijk op de site bij /video Sinterklaas ontmoette in de binnenstad van Terneuzen een heleboel enthousiaste kinderen. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55