The Young Ones laat zich gaan bij Zeeuwse wethouders geven vandaag in Den Haag signaal af Lo van Driels fascinatie voor Duitsland krijgt nu nationale bekendheid Let It Go (Laat Het Gaan) uit Disney's film Frozen vult zaterdag De Halle in populaire Holland's Got Talent. „Heel gaaf hier weer te zijn", zegt ze Axel. Zangeres Sanne Pronk en orkest The Young Ones lijken met elkaar stralend. En ze laat zich helemaal gaan, tot genot van het publiek. te versmelten, het is de climax van het concert. De bezoekers zitten in de Voor The Young Ones uit Hulst zit een druk jubileumjaar erop. De blik is volle zaal op het puntje van hun stoel. Twee jaar geleden was Sanne uit alweer naar voren gericht, naar een volgend concert 18 april 2020 in Den Sas van Gent, studente musicaltheater aan het CICK in Zwolle, ook al te Dullaert in Hulst met Emma Heesters, nog zo'n Zeeuws talent, en opera- gast bij The Young Ones. Ze was nog een grote onbekende. Hoe anders is en musicalzanger Henk Poort die dit jaar allebei deelnamen aan tv- het nu. Sanne, nog maar 21 jaar, haalde afgelopen jaar de finale van het programma Beste Zangers. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Theo Giele Vlissingen De Kamer praat vandaag over de problemen in de jeugdzorg. Het be drag dat de gemeenten van de rege ring krijgen voor uitvoering van de zorg is volstrekt onvoldoende. Twintig miljoen euro passen de Zeeuwse gemeenten zelf bij. De een wat meer, de ander wat minder, maar allemaal schieten ze er bij in. Het kabinet ziet in regio- nale samenwerking een weg naar efficiënter en dus goedkoper wer ken. Maar de Zeeuwse gemeenten werken al samen. De Goese wethouder Derk Als- sema (CDA) voert het Zeeuwse ge zelschap aan. Hij is een van de wet houders uit de provincie die naar Den Haag gaan. Ze wonen met col lega's uit de rest van het land het debat over de jeugdzorg bij. De Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) heeft hiertoe opgeroe pen. Regionaal ,,We willen in Den Haag een dub bel signaal afgeven", zegt Alssema. ,,Ten eerste, ook in Zeeland kampen de gemeenten met forse tekorten. Het kan echt niet langer zo door- gaan. En ten tweede willen we aan geven dat we in Zeeland al een he leboel regionaal oppakken." Gaten in begroting De oplopende kosten in de jeugd zorg dwingen gemeenten tot be zuinigingen op andere terreinen. Ook gemeentelijke lasten zoals de ozb worden verhoogd om de gesla gen gaten in de begroting te dich ten. ,,Er zijn per direct meer middelen nodig voor de zorg voor het groei ende aantal jeugdige cliënten en die middelen moeten structureel be schikbaar worden gesteld", aldus belangenorganisatie VNG. Alssema ziet een een financiering van de jeugdzorg via een regionaal fonds in plaats van de gemeente niet als een oplossing. ,,Het grootste probleem is het tekort van 20 mil joen per jaar. Dat los je niet op door hetzelfde geld op een andere ma nier te storten. Daar kunnen we la ter nog wel eens naar kijken, maar Ook in Zeeland kampen de gemeenten met forse tekorten. Het kan echt niet langer zo doorgaan eerst moet het Rijk zorgen dat een fairder bedrag naar de gemeenten komt." Doordat nu elke gemeente voor haar eigen inwoners de jeugd zorg betaalt, zijn er verschillen in de weg naar de zorg, de toeleiding, zoals de Goese wethouder dat noemt. Zwaardere vormen Volgens Alssema proberen de Zeeuwse gemeenten meer op één lijn te komen. ,,Maar waar het om gaat is dat de jeugdzorg die je bijvoorbeeld in Goes krijgt, hetzelfde is als in Ka- pelle. Als het gaat om de toeleiding naar zorg, willen we meer op een zelfde manier gaan doen. We zijn begonnen om dit bij de zwaardere vormen van zorg te gaan regelen." I maandag 18 november 2019 I pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl »P21 Sanne Pronk Gemeenten eisen geld jeugdzorg Het kabinet kan van alles beden ken, maar er is vooral meer geld nodig om de jeugdzorg en de kas van de gemeenten veilig te stellen. Met die boodschap ver trekken vandaag Zeeuwse wet houders naar de Tweede Kamer. -Derk Alssema, wethouder Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53