Kijkje in de keuken bij Kapelse kunstenares Marlou Pluijmaekers BEVELANDEN EN THOLEN 19 yloggi SPECIAALZAAK SINTERKLAAS INTOCHT Een gesprekje voeren is haast onmogelijk. Ondanks diverse pogingen van zijn moeder. De afleiding voor de 7-jarige Wisse Uijtdewilligen is te groot als Sinterklaas en zijn pieten voet aan wal zetten in een goedgevulde haven van Yerseke. Wat hij aan Sinterklaas heeft gevraagd? Ca deautjes, roept het ventje. En weg is de aandacht. Hij houdt zijn handjes open voor een zakje pepernoten die de pieten uitdelen. Of hij mis schien iets specifieker kan zijn over zijn verlanglijstje. Laat dat maar aan Wisse over. In hoog tempo werkt hij zijn lijstje af. ,,Hot Wheels, Lego, Playmobil en een knutselkrokodil", somt hij op. „Natuurlijk zet ik vanavond mijn schoen." Of dat allemaal door de schoor steen past, weet Wisse niet. ,,An- ders heeft hij vast een sleutel", zegt het ventje. Twee tellen later wordt zijn aandacht opnieuw op geslokt door één van de pieten waarmee hij op de foto wil. Klok slag half twee arriveerde Sinter klaas met zijn pieten in Yerseke. Het dorp stroomde massaal uit naar de Prinses Beatrixhaven om de kindervriend te verwelkomen. Het staat rijendik met enthousi aste kinderen die sinterklaaslied jes zingen. Gedragen op schouders van va ders en moeders, sommigen ver kleed als Zwarte Piet, kijken ze uit over het water. Dat er zo straks als een biljartlaken bij ligt. En dan ineens, uit het niets, klinkt het ka rakteristieke geluid van de scheepshoorn. 'Zou dat de stoom boot uit Spanje zijn', klinkt het uit de speakers. De spanning op de kade stijgt. Niet veel later zien de kinderen pakjesboot Yerseke 100 de haven binnenvaren met Sinter klaas op het dek. Spanning Als de goedheiligman voet aan wel zet, stijgt de spanning nog verder. En wordt het sommige kinderen net iets te veel als de zwarte pieten door de menigte rennen. De kleintjes duiken weg achter een Natuurlijk zet ik vanavond mijn schoen rug van hun vader of moeder. Eva Aarnoudse (6) niet. Ze aan schouwt het van gepaste hoogte. Vanaf de schouders van vader Kees heeft ze goed zicht. ,,Ze vindt het een beetje spannend", zegt haar moeder Liesbeth. Net als de meeste kinderen heeft ook Eva een verlanglijstje. Boven aan staat een stapelbed voor haar poppen. Die wil ze al heel lang hebben. Even verderop zit Noa Verburg (7) in een kleurrijk zwarte-pietenpak. Het meisje hoopt dat Sinterklaas een lichtjes bal heeft meegenomen uit Spanje. Die staat hoog op haar verlang lijstje. Hebben sommige kinderen een paar roetvegen op hun gezicht, daar zijn de zwarte pieten in Yer- seke volledig bruin. De zwartenpietendiscussie wordt hier niet gevoerd, lijkt het. In het vissersdorp draait het feest nog om de kinderen, die de goed heiligman verwelkomen. En dat doen ze in grote aantallen. Daar kan de guurheid van de discussie niet tegenop. Van enige weer stand, zoals elders in het land, is geen enkele sprake. Als Sinterklaas enkele handjes heeft geschud, ver trekt de menigte achter de muziek richting het Kerkplein. Met daar een warm welkom door wethouder Kees Verburg. De kindermiddag eindige met een pietendisco in dorpshuis De Ha ven, waar Party DJ Willem voor de muziek zorgde. Voor wijkbewoners en andere nieuwsgierigen de kans om eens binnen te kijken. En dat gebeurde volop bij Marlou Pluijmaekers. De bezoekers liepen af en aan. Van bu ren tot vrienden en bekenden. Maar ook collega-kunstenaars uit de omgeving. Een bontgezelschap dat werd omringd door kleurrijke schilderwerken. Nieuwe ideeën ,,Dit is waar kunst om draait", zegt Pluijmaekers. ,,Het brengt mensen samen. En waar mensen samenko men, ontstaan nieuwe verbindin gen. Nieuwe ideeën ook. Tegelij kertijd is een dag als deze een mooie kans om de buitenwereld te laten zien wat je maakt en hoe je dat maakt. Vooral dat laatste vin den veel mensen interessant." Pluijmaekers loopt naar haar ate lier, pakt een grote brede kwast en doet er een dot gele acrylverf op. Van boven naar beneden strijkt ze over het doek. ,,In mijn werk draait het om drie basisbegrippen: kleur, vorm en lijnen", vertelt ze. ,,Voor- dat ik die op het doek zet, ben ik dagen aan het schetsen. Al die te keningen samen, vormen een nieuw schilderij." In het atelier hangen abstracte landschappen. ,,Dit is Limburg, mijn geboortegrond. Afgelopen zomer heb ik daar veel geschil derd." In de woonkamer voeren abstracte werken, opgebouwd uit lijnen, de boventoon. De Rillandse Marine Waterman is onder de in druk. Zelf beoefent ze ook de schil derkunst. ,,Maar ik ben vastgelo pen in een werk. Dan zijn alle tips welkom." maandag 18 november 2019 BE Rijendik op de kade in Yerseke Timo van de Kasteele Yerseke -Wisse Uijtdewilligen (7) Wie meer wil weten over de werkwijze en het werk van kun stenaars kon zaterdag zijn hart ophalen tijdens de landelijke Atelierroute. Kunstenares Mar lou Pluijmaekers uit Kapelle liet bezoekers een kijkje nemen in haar atelier aan huis. Timo van de Kasteele Kapelle 3+1 GELDIG VAN 15 NOVEMBER T/M 15 ondermode lingerie nachtmode badmode Klokstraat 21 Goes www.speciaalzaaksimon.nl Sinterklaas schudt tijdens de intocht in Yerseke de hand van een jeugdige bezoeker. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52