Honderdjarige Sara: 'Ik kan het nauwelijks bevatten' IN DE REGIO 18 BEVELANDEN EN THOLEN 'Roetveegpiet doen we niet aan' 'l MIJN DORP, MIJN STAD In dorpshuis de Stadsweide in Kortgene controleert Linda Ouds hoorn voor het laatst of alle pakken compleet zijn. Hoewel op Noord- Beveland de zwartenpietendiscus- sie niet of nauwelijks speelt, willen de Gangmakers de discussie voor zijn. ,,Het is wachten tot iemand roept dat het niet meer kan", zegt Patrick Geelhoed. ,,Dat gaan we niet doen." Met gemengde gevoelens blikken Patrick Geelhoed, Frank van Halst, Jordy de Looff, Stephan van Belzen en Linda Oudshoorn terug. ,,Het kinderfeest is kapot gemaakt", zegt Van Halst. ,,Wij hebben altijd gezegd: als roetveegpieten gaan we niet de straat op. Iedereen die je herkent. Dan is de magie er meteen af." Toch houdt Geelhoed de deur op een kier. ,,Voorlopig gaan we in winterslaap. Misschien keren we over een paar jaar, als de storm is gaan liggen, wel terug." Huisbezoeken Met het ophalen van herinneringen aan de afgelopen tien jaar, neemt de zin voor een nieuw sinterklaasfeest met de minuut toe. ,,Ik voel die baard al kriebelen als de eerste pe pernoten in de schappen liggen", zegt Geelhoed, die Sinterklaas speelt. De eerste huisbezoeken staan gepland. Een stuk of tien doen ze er. Soms meer. ,,We gaan heel de provincie door. Van Schou wen tot Zeeuws-Vlaanderen. Bij mensen die we totaal niet kennen", zegt Stephan van Belzen. Een half uur lang voeren ze een act op. Voor kinderen én voor vol wassenen. ,,Ouders doen soms een beetje bij de hand. Dan vraag ik ze op schoot. Een paar jaar terug deed ik dat bij een vader. En vroeg ik: ben je nog stout geweest dit jaar. Ineens keek die familie in de huiskamer wel heel ongemakkelijk. Bleek dat die man net een scheve schaats had gereden. Oeps. Dat had ik beter niet kunnen vragen." Pepernotenfabriek Hoogtepunt van alle sinterklaas feesten is de Pepernotenfabriek in molen De Korenbloem, waar de Gangmakers een week lang bijna 2000 ouders en kinderen hebben ontvangen. De molen was compleet inge richt als tijdelijk verblijf van de Spaanse kindervriend. ,,We legden de lat altijd heel hoog. Dat deden we bij alle activiteiten die we orga niseerden. Dat kan alleen als je goed op elkaar bent ingespeeld." Hoewel het het laatste optreden met Sinterklaas is, voelt dat voor de Gangmakers nog niet zo. ,,Voorlo- pig wil ik daar ook niet aan denken. We gaan nog een keer flink knallen. Het besef komt volgend jaar waar schijnlijk pas. Misschien hebben we tegen die tijd wel een nieuw idee. Dat zou zomaar kunnen", al dus Geelhoed." Honderd jaar is ze. Weinig men sen die dat geloven. Sara Geel hoed uit Colijnsplaat moet regel matig haar identiteitskaart laten zien om het te bewijzen. ,,Zelf kan ik het ook nauwelijks bevat ten, maar er staat toch echt 1919." Geelgoed is nog goed bij de pinken. Ook lichamelijk man keert ze weinig. De eeuweling woont nog volledig zelfstandig. Doet zelf de boodschappen en kookt nog. ,,Drie uur per week krijg ik hulp in de huishouding", zegt ze. ,,De rest doe ik zelf, of sa men met mijn dochters." Haar geheim? ,,Dat heb ik ei genlijk niet. Ik zeg altijd: je moet gewoon blijven lopen. Dat doe ik wekelijks. Naar de supermarkt, of de kapper. Actief blijven en ge zond eten, dat is belangrijk. Drin ken en roken? Dat heb ik nooit gedaan. Behalve als ik jarig ben, Ik zeg altijd: je moet gewoon blijven lopen. Dat doe ik wekelijks dan lust ik wel een advocaatje." Colijnsplaat is ze nooit uit ge weest. ,,Hier ben ik geboren en getogen. Woon inmiddels 61 jaar in de Beatrixstraat." Haar man verloor ze 47 jaar geleden. Samen kregen ze vier kinderen, waarvan Koos (76) de oudste is. Ze trekken veel samen op. ,,Daar geniet ik echt van." Half de tachtig Met enige trots laat ze haar ver- jaardagspost zien, waaruit blijkt dat veel mensen in haar omge ving niet kunnen bevatten dat ze honderd is geworden. ,,Mensen denken regelmatig dat ik half de tachtig ben. Zelfs in zorgcentrum Ter Valcke in Goes wilde de ver pleging het niet geloven." Geelhoed verbleef daar tijdelijk nadat ze haar heup brak. Inmid dels is ze daar goed van hersteld. Dat ze nu honderd wordt, heeft ze nooit kunnen bedenken. Ze was de derde in een gezin van vijf kinderen en is alleen over. Alzheimercafé Taalcafé Bijeenkomst voor werkzoekenden maandag 18 november 2019 Gangmakers stoppen met pietenfeest De honderdjarige Sara: „Drinken en roken heb ik nooit gedaan." foto johan van der heijden Nog één keer gaan de Gangma kers uit Kortgene als zwarte pie ten de deur uit. Na 5 december is het voorlopig over en uit. Komt een eind aan tien jaar ver maak. ,,Met roetveegpieten de straat op? Daar pas ik voor", zegt Patrick Geelhoed. Timo van de Kasteele Kortgene Timo van de Kasteele Colijnsplaat —Sara Geelhoed THOLEN In Tholen wordt vandaag een alzheimercafé ge houden. Er is een man- telzorger te gast die vra gen beantwoordt. Er is ook ruimte om eigen er varingen te delen. Belangstellenden zijn vandaag van 19.30 tot 21.30 uur welkom in sport- en gemeen schapscentrum De Meulvliet, Zoekweg 8 in Tholen. De toegang is gratis. GOES De Bibliotheek Ooster- schelde houdt morgen, in samenwerking met SMWO Welzijn, een Taalcafé in de Biblio theek Goes. In het Taalcafé verbete ren bezoekers hun Ne derlands. Dat doen ze door te praten met el kaar over het thema van die middag. Het betreft een vrije in loop tussen 14.00 en 15.30 uur. De toegang is gratis en aanmelden is niet nodig. GOES Bibliotheek Goes houdt morgen een bijeen- Hulp bij het zoeken van werk. komst voor werkzoe kenden. Het onderwerp is: 'Hoe helpt een uitzendbureau je verder?'. Een deskundige is aan- wezig. Deze gastspreker geeft tips aan de aan wezigen. Aanmelden kan via de website bibliotheekoos- terschelde.nl. COLIJNSPLAAT Gallery Maritime, 12.00-17.00 uur: Expo Ronny Moortgat De Wind is Waaauw! GOES Stadskantoor 08.30 17.00 uur: Expositie 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 13.45-14.45 uur: Gra tis sporten HANSWEERT Dorpshuis Kaj Munk, Schoolstraat 5, 13.00-17.00 uur: Kaarten en Biljarten HEINKENSZAND Hoefbladstraat 1, 13.30-14.30 uur: Gra tis sporten 'S-H. ARENDSKERKE Poelwijck, 10.00 12.00 uur: digitaal café KAPELLE FitXperience, Vroon- landsweg 47, 20.00 uur: Indoor Cycling KLOETINGE Geerteshuis, 10.00 uur: Inloopmorgen voor inwoners KRABBENDIJKE Restaurant Ter Weel, 14.00 uur: Wandel groep 'Elke stap telt'; Dorpshuis de Mei boom, Kerkpolder 30, 14.00-16.00 uur: Sjoelen en Biljarten KRUININGEN Bibliotheek, 09.30 11.30 uur: Cursus Omgaan met de digi tale overheid; Hof Cruninghe, 13.30 15.30 uur: Creatieve middag RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, 14.00-16.30 uur: Kaarten SINT-ANNALAND Bibliotheek, School straat 34, 18.30 20.30 uur: Gratis ba siscursus internet WAARDE Dorpshuis Meer waarde, 09.30-10.30 uur: Allevo Lessen 'Yoga-gym voor 55+'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51