Nieuw geweld bij 'jubileum' van Gele Hesjes in Parijs Nabestaande Ron is verbijsterd: NIEUWS 3 Vandaag begint proces tegen man die drie insuiinemoorden bekende Ron Paternoster (62) ligt er al dagen wakker van. ,,Ik ben er alleen maar mee bezig'', zegt de Rotterdammer. ,,Ik kan er nog emotioneel van wor den.'' Op 12 september 2016 overleed zijn 79-jarige moeder, die werd verpleegd in een verzorgingshuis. Ze leed aan alzheimer. Toen Paternoster de avond voor haar dood naar de instelling werd geroepen, stond hij samen met verple ger Rahiied A. aan haar bed. Ze sliep, zei de verpleger. De volgende dag stierf ze. Rahiied bleek niet die zorgzame verpleger voor wie de patiën ten en hun familieleden hem hielden. Vanaf van daag staat hij terecht voor de moord op vier patiën ten en zeven pogingen tot moord, allemaal door toediening van insuline. Drie heeft hij er bekend. Eerst was Paternoster woe dend. ,,Ze lag helemaal niet te sla pen die avond, ze was in coma door de insuline! Maar door de tijd heen ben ik rationeler gaan denken. De verpleger is onderzocht en blijkt psychisch niet in orde. Ontoerekeningsvatbaar. Je moet ook wel knarsgek zijn om zo veel mensen te willen vermoorden door hen een spuitje te geven. Aan de an dere kant: hoe gek hij ook is, die gozer was wel zo bijdehand om de dossiers te manipuleren. Kleinkinderen van de slachtoffers hebben hun opa of oma nog samen met Rahiied eten zitten geven. Blijkt dat hij een kille moorde naar is van mensen van wie de zorg aan hem was toevertrouwd!'' In november 2017 begon het OM een onderzoek nadat een bewoonster van een verpleeghuis in Puttershoek on wel was geraakt. Tijdens haar behan deling rees het vermoeden dat haar in suline was toegediend zonder dat daar een medische noodzaak voor was. Het verpleeghuis deed aangifte. Het onderzoeksteam deed de ene na de andere af schuwwekkende ontdek king. Er kwamen meer dere zaken aan het licht, waarbij ten onrechte in suline was toegediend. Daarbij waren zelfs doden gevallen. Rahiied werd aange houden en bekende er in elk geval drie op zijn geweten te hebben. Dat gegeven dwong justitie ertoe zelfs overledenen op te laten graven voor onderzoek op de stoffelijke resten. Ra- hiied bleek ook in zorginstellingen in De actievoerders scandeerden leu zen tegen het kapitalisme, zwaai den in de lucht met hun fluoresce rende hesjes, en liepen zingend rond de ongeveer tien meter hoge kerstboom in het chique waren huis. De attractie werd uitgebreid gefilmd met mobieltjes door win kelende Parijzenaars, en natuurlijk door de altijd aanwezige Chinese toeristen. Binnen een uur stonden alle demonstranten - met lichte dwang de deur uit gemanoeuvreerd door toegesnelde bewakers - weer op straat. Waar ze een sit-in begon nen. Frankrijk stond het afgelopen weekend weer in het teken van de Gele Hesjes. Zaterdag precies een jaar geleden begonnen ze hun ac ties, eerst alleen tegen de hoge be lastingen op brandstof, later tegen andere zaken en het beleid van pre sident Macron. En om die eerste verjaardag te 'vieren' werd er zater dag en zondag wéér landelijk actie- gevoerd. Vooral op zaterdag liep het in Pa rijs flink uit de hand. Bij één van de demonstraties mengden enkele honderden relschoppers, de zoge noemde Black Bloc, zich onder de Gele Hesjes. Zij bekogelden de po litie met stenen, vernielden straat- meubilair, staken auto's en scooters in brand en sloegen de gevel van een bank in puin. De oproerpolitie vuurde daarop traangasgranaten af - meestal over de hoofden van de relschoppers heen, die neerkwamen tussen de Gele Hesjes. In totaal werden zater dag in Parijs circa 130 geweldplegers in hechtenis genomen. Ondanks de grote vernielingen was de opkomst bij de protesten ge- ring. In heel Frankrijk namen en kele tienduizenden Gele Hesjes deel aan de verschillende betogin gen. Bij het begin van een protest, een jaar geleden, gingen bijna 300.000 mensen de straat op. In Parijs werden zaterdag circa 130 geweldplegers gearresteerd Het protest is niet voorbij. Som mige demonstranten willen door gaan met hun wekelijkse acties op zaterdag. Over drie weken, op 5 de cember, is er een landelijke actie- en stakingsdag van Franse vakbon den. Daar gaan de Gele Hesjes voor het eerst ook aan deelnemen. Zorgmedewerker Rahiied A. (23) staat vanaf vandaag terecht. Hij wordt verdacht van vier moorden op patiënten en zeven pogingen tot moord. Nabestaanden: „Waarom kon hij zijn gang gaan?'' Rotterdam en Ridderkerk te hebben toegeslagen. Nabestaande Paternoster is verbijs terd over de daden van A. Maar de jonge verpleger alleen kan niet als schuldige worden aangewezen, vindt hij. ,,De autoriteiten hebben steken la ten vallen, grove fouten gemaakt. Een gestoorde heeft de kans gekregen van de instanties die hem nooit die kans hadden mogen geven. En dat maar liefst elf keer.'' Narcisme Rahiied liet de vele voorbereidende rechtszaken aan zich voorbijgaan. Pas in de laatste pro-formazaak verscheen hij in de rechtszaal. Volgens zijn advo caat om te ervaren wat hem met het proces te wachten staat. ,,Alsof ik een emmer ijskoud water over me heen kreeg gegooid'', zegt Paternoster over het moment waarop Rahiied de Hoe gek hij ook is, hij manipuleerde de dossiers rechtszaal werd ingevoerd. „Alsof de temperatuur ineens min twintig was.'' Rahiied zei die zitting zowat geen woord, en leek niet te begrijpen wat de rechter tegen hem zei. ,,Sommige be trokkenen denken dat hij acteerde'', zegt advocaat Frank Hamers, die zeven families bijstaat. ,,Het zou best eens kunnen dat hij niet in staat was om te reageren. Maar de betrokkenen heb ben Rahiied ook meegemaakt bij de verzorging van hun ouders. Toen was hij een open boek.'' Volgens gedrags deskundigen heeft Rahiied A. antiso ciale trekken, is hij enigszins zwakbe gaafd en narcistisch. Bij narcisme heerst een zucht naar bewondering maar is ook sprake van een extreem gevoel van minderwaardigheid en on zekerheid. De vraag is of hij vanafvan- daag de vragen zal beantwoorden waar de nabestaanden, en ook het Openbaar Ministerie, mee worstelen. Rahiieds advocaat Robbert van Ha- neghem zegt niets te kunnen voor spellen. ,,Het zal afwachten zijn hoe mijn cliënt de rechtszaak gaat ervaren en hoe hij reageert. Er zal veel publiek zijn, van wie hij weet dat het mensen zijn die bij de zaak betrokken zijn. Er is ook veel media-aandacht. Dat alles zal een overweldigende indruk op hem maken.'' maandag 18 november 2019 Sander Sonnemans Rotterdam Parijs had er gisteren even een toeristische attractie bij. Het be roemdste en misschien wel mooiste warenhuis van Parijs, Galeries Lafayette, werd voor korte tijd 'bezet' door enkele tientallen Gele Hesjes. Frank Renout Parijs Een scooter gaat in vlam men op op de Place d'Italie bij het jubi leum van de Gele Hesjes in Parijs. FOTO JORIS VAN GENNIP 'Die gozer is knarsgek' A-4 Ron Paternoster in zijn kantoor. Kleine foto: met zijn moeder, die in 2016 overleed. ,,Ik ben er alleen maar mee bezig.'' FOTO FRANK DE ROO EN PRIVÉFOTO -Ron Paternoster, nabestaande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3