Jl Het Nederlands elftal van het EK HUGO BORST Mendes Moreira blij met steun Depay na racisme 2 P NOORD-IERLAND- NEDERLANDA EK-KWALIFICATIE Voor het eerst in jaren speelt Oranje weer een 'feestwedstrijd', morgen in de Johan Cruijff Arena tegen Estland. Toch bleef een polonaise uit, zaterdag in Belfast, nadat met een 0-0 tegen Noord- Ierland EK-deelname was veiliggesteld. Column Woorden zweven rond als as- bestdeeltjes. Tussen al het be smettelijke ('kankerzwarte', 'kankerneger', 'kankerzwarte- piet') duikt het woord 'katoen plukker' op. Die is het vuigst. Vanwege de directe verwijzing naar een koloniaal verleden, van wege het gekoketteer met de sla vernij. Het wordt Mendes Moreira van Excelsior te veel. Halverwege de eerste helft lijkt het tuig hem klein te krijgen. De speler is ver drietig en boos. Gelukkig fluit er een moedige, jonge scheidsrech ter. Hij legt het duel stil. De arbi ter laat het aan de mannen van Excelsior of ze nog verder willen. In de kleedkamer van Excelsior is er verbazing. Racistische opris pingen horen ze wel vaker. Maar dit is geen ontsnapte, lange cola- boer. Vuiligheid, zo massaal en zo langdurig hebben ze nog nooit meegemaakt. Wie dan op Twitter kijkt, ziet een aanhanger van FC Den Bosch de Hitlergroet brengen. Hij is zeer duidelijk herkenbaar, dat stuk white trash kun je zo oppak ken, in de cel gooien en pas na 24 uur verhoren. Hij zal snikkend zeggen: 'Ik groette mijn oom Dik aan de overkant met een ge strekte arm'. Even erg als het gif vanaf de tribune zijn de ontkenningen van mensen van FC Den Bosch die ze, dachten we, wel op een rijtje hadden: het is geen racisme, het zijn kraaiengeluiden, zeggen ze. Jammer genoeg wint Excelsior niet. Het wordt 3-3. Erg is wat de trainer van FC Den Bosch - in de buurt van verslaggevers nota bene, hoe stupide kun je zijn - uitbraakt tegen Mendes Moreira: dat-ie een zielig mannetje is, dat- ie zielig reageerde. Als de zaak in de media is geëscaleerd, maakt deze hork terugtrekkende bewe gingen, de lafaard. We horen ene Bluyssen van de KNVB met meel in de mond pra ten. Dat het allemaal moet wor den onderzocht en zo. We zijn hier geen haar beter dan in Italië en Bulgarije, denk je dan. Gelukkig is de KNVB-direc- teur later op de avond in vorm. Gudde vindt wat er gebeurde wanstaltig, afgrijselijk, zijn han den jeuken. Het is nu aan de tuchtcommis- sie, aan rechters. Nou, dat gaat lang duren, en de aanklachten zullen vies tegenvallen, de straf fen ook. Zo gaat het altijd. We zijn hier geen haar beter dan in Italië en Bulgarije, denk je dan Scheidsrechter Laurens Gerrets moest het duel enige tijd stilleg gen, nadat Ahmad Mendes Mo- reira vanaf de tribune met 'zwar- tepietgeluiden' en andere racisti sche uitingen was begeleid. De Excelsior-speler kon het na afloop bijzonder waarderen dat Memphis Depay zich op Twitter uitsprak over de thuisfans. ,,Ik ben het zat steeds weer deze beelden te zien, wanneer houdt dit op?'', aldus de international. Maar Men- des Moreira voelde zich wel zwaar beledigd. ,,Vanaf de eerste minuut was het 'k-neger, k-zwarte, k-ka toenplukker. Dat ze voor Zwarte Piet zijn, dat mag. Maar het is wel heel toevallig dat ze het steeds weer riepen als ik aan de bal was.'' ,,Ik heb wel eens grotere feestjes meegemaakt'', zegt Frenkie de Jong, zaterdagavond in de catacomben van Windsor Park in Belfast, glim lachend. Kort daarvoor zijn de spe lers van Oranje met elkaar op de foto gegaan in de kleedkamer, zo'n moderne juichfoto die daarna volop wordt verspreid op sociale media. Het ziet er vrolijk uit, maar nou niet meteen uitzinnig. Matthijs de Ligt is één van de weinige spelers op het veld die met een na het 0-0 gelijkspel de armen in de lucht steken. De rest houdt het bij high fives en een wandeling naar het uitvak met de complete selectie. Het eerste eindtoernooi in zes jaar tijd maakt blijdschap los bij Oranje, maar zeker geen euforie. ,,We waren vooraf al heel dichtbij hè'', zegt De Jong, uitblinker in Bel fast. „Uiteraard zijn we heel blij dat we het EK gaan spelen. Dat is het belangrijkste. Maar na 0-0 ga je niet uit je dak. We waren graag groeps winnaar geworden. Dat hebben we niet meer in eigen hand.'' Die nuchterheid zegt ook iets over de anderhalfjaar onder bonds coach Ronald Koeman, waarin Oranje zich zo nadrukkelijk op richtte. Het nieuwe team maakte meteen naam in de Nations League, waarin het Duitsland en Frankrijk versloeg, en het in juni de finale haalde tegen Portugal (1-0 verlies). Met die herwonnen status voelt plaatsing voor het EK als een lo gisch gevolg, maar dat was het niet direct. Oranje had een cruciale 2-4 zege in Hamburg nodig om niet in de problemen te komen tegen de stugge Noord-Ieren, die in hun eer ste vier kwalificatiewedstrijden geen enkele fout hadden gemaakt. In de Kuip kwam de ploeg van coach Michael O'Neill zelfs op een 0-1 voorsprong na 75 minuten: even dreigde toen een doemscenario. Maar morgen in de Johan Cruijff Arena wacht tegen Estland een wedstrijd in ontspannen sfeer; een interland die voorheen wel eens 'de feestwedstrijd' werd genoemd, de interland direct na de definitieve plaatsing voor een eindtoernooi. Dat voelt als een eeuwigheid ge leden: de laatste jaren waren de ANALYSE Toen Oranje in 2014 naar het we reldkampioenschap in Brazilië ging, zei Louis van Gaal vooraf: ,,De sterkte van de landen meet ik af aan hoeveel spelers ze hebben in de Champions League.'' Als hij door die bril keek en vergeleek, kwam de bondscoach tot zeker negen lan denploegen die hoger moesten worden ingeschaald. In Belfast zaterdag voor de aardig heid eens geteld: het aantal Cham pions Leaguespelers in de basis te gen Noord-Ierland? Liefst tien. En dan waren Georginio Wijnaldum en Memphis Depay nog afwezig. De 'Van Gaal-theorie' volgend, zijn er nu geen negen landen die beter scoren dan Oranje. De vraag is al leen of het echt zo werkt. Misschien is het beter om dit Nederlands elftal te spiegelen aan het België van zes jaar geleden. De Rode Duivels gingen destijds ook naar Brazilië voor hun eerste toer nooi na jaren van dolen door de woestijn. Maar ineens was daar een blik vroege- en middentwintigers, vaardige voetballers zoals Eden Ha zard, Kevin De Bruyne, Vincent Kompany, Dries Mertens en Jan Vertonghen en Thomas Vermaelen, de gekende tandem van Ajax. Iedereen zag hun talent, hun po tentie. En samen konden ze als team al regelmatig 'leveren' als het erom ging. Maar soms ook nog to taal niet. Dan zaten er draken van wedstrijden tussen. Altijd ten minste 'een 6' scoren, dat zou pas lukken bij het WK van 2018. Nu ontbraken nog de kilome ters op de teller tijdens een eind- toernooi. Waarin je ook cynische tegenstanders treft, die je met één counter slachten. Hoe het de Belgen in 2014 ver ving bij hun 'vuurdoop'? Ze liepen een prima parcours, tot in de kwart finales. Daar maakte één vroege goal van Argentinië plus een gebrek aan eigen stootkracht het verschil: 1-0. maandag 18 november 2019 tdeelt es Zuigende zwartepietlied- jes vanaf het begin van FC Den Bosch-Excelsior richting Ahmad Mendes Mo- reira. Conservatief geschat: een man of dertig. De rest op die tri bune staat er lachend of zwij gend bij. Het schorriemorrie vol hardt. Als ze niet zingen komt er ander gif uit hun gore monden. Die van Excelsior willen door spelen. Allemaal, ook Mendes Moreira. Hij scoort en viert vlak voor het rapaille een feestje. DEN BOSCH FC Den Bosch - Excelsior (3-3) in de Keuken Kampioen Divisie werd gisteren door spreekkoren ontsierd. Ingetogen blij Sjoerd Mossou Noord-Ierland - Nederland Belfast Opstellingen Peacock-Farrell Cillessen C. Evans Veltman 70. McGinn De Ligt Cathcart Van Dijk J. Evans Blind Lewis De Roon 81. Thompson 36. Pröpper McNair Van de Beek Davis F. de Jong Saville Berghuis 58. Smith 65. L. de Jong Dallas Babel Magennis 90. Aké Whyte Scheidsrechter: Marciniak (Pol) Toeschouwers: 18.404 B3Ü3 RSS? ifej Blijdschap en trots, maar geen euforie bij de spelers van Oranje in de kleedkamer van Windsor Park. foto twitter/ons oranje Oranje trapt straks eindelijk weer af op een eindtoernooi. Maar met welk perspectief gaan 'we' het EK van 2020 spelen? Maarten Wijffels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30