O t 22 MEDIA CULTUUR VINCENT LUISTERT RADIO Quote van de dag Sommige dingen die ik hier lees gaan een beetje te ver en doen eerlijk gezegd f***g veel pijn v Vijftig jaar bij elkaar in dezelfde samenstelling, reden voor een feestconcert van de Golden Earring in Ahoy. Minstens zo knap is dat de band ook jonge generaties blijft trekken. Cesar Zuiderwijk straalt zo'n rust uit tijdens het drummen Schoolradio was iets uit de tijd dat meester en juf nog met krijtjes op het schoolbord schreven. Dat maakte een krassend geluid waar je kippenvel van kreeg, het voelde alsof je met je nagels over een ruwe, aardewerken bloem pot ging. Je luisterde met de hele klas naar die school radio-uitzendingen. Ze waren speciaal voor en soms ook met kinderen gemaakt. Je leerde er iets van en het was ook nog leuk. Er waren bijvoor beeld hoorspelen over de oorlog, waarin meestal heel overdreven geacteerd werd. Dan stond er een man uit het verzet ergens buiten, zogenaamd, vlak bij een Duitse patrouille. Dan zei hij eerst: ,,Sssstt, we moeten zachtjes doen.'' Om vervol gens met Ko van Dijkdictie en -volume te roepen: ,,Als de moffen je te pakken krijgen, zullen ze je mores leren, wat ik je brom! Ik zou me maar ge deisd houden, ze zitten hier bij de vleet en ze kennen geen genade, een leven is ze geen sikkepit waard. Ze doorboren je als ze je zien subiet met blauwe bonen.'' Meesterlijke teksten, we speel den ze weken na de uitzending nog na. De schoolradio stierf een stille dood, de hori zontaal geprogrammeerde volwassenen zwaai den voortaan de hele dag de scepter op alle zen ders. Maar hij is terug, de schoolradio, in podcast- vorm, op het platform kinderpodcasts.nl. Uren luisterplezier, onder het motto: kindvriendelijk educatief entertainment. Ik beluisterde daar titels als Op Houten Banden, over 75 jaar bevrijding van Nederland, Radiorakkers, kinderen leren radio maken, en Filosoofje. Kinderen gaan met elkaar en filosofe Maaike Merckens in gesprek over existen tiële vragen. Weet jij wie je bent? is zo'n vraag. Ja, natuurlijk, zeggen de kinderen. Maar wie ben je dan? ,,Ik ben'', zegt Milan, ,,zoals ik mezelf zie. Maar voor de andere kinderen bestaan er andere Milans. Die zeggen bijvoorbeeld dat ik lief ben, maar dat ben ik niet altijd. Maar dan moet ik niet zeggen dat ik niet altijd lief ben, ik moet zeggen dat ik zelf vind dat ik niet altijd lief ben.'' Wat is het verschil tussen jongens en meisjes, is de centrale vraag in een andere aflevering. Meis jes, zeggen de kinderen, zijn liever en moeten er mooier uitzien. Ruzies? Daar doet een jongen een uur over, maar meisjes blijven er heel lang mee zitten, als ze het uitmaken bijvoorbeeld. Uit alle vragen ontstaan weer nieuwe vragen. Het is fascinerend om te horen. Kinderlijk en veel volwassener dan je veel volwassenen hoort pra ten. Wat een wijze podcast. Boudewijn de Groot stopt O'Neill overleden atuurlijk zijn ze in de meerderheid, deze zaterdag avond in dampend Ahoy: de mannen die ook de begin jaren van de Gol den Earring bewust hebben meege maakt. Die net zulke grijze haren hebben als drie van de vier rockers op het podium voor hen - als ze nog haar hebben. Mannen die voor de gelegenheid nog eens een spijkerjack achter uit de kledingkast hebben getrokken en zich een avondje een halve eeuw jonger wanen - maar bij het vierde biertje maar al te goed weten dat ze zich de volgende ochtend 120 jaar oud voelen. Waarschijnlijk moeten Barry Hay, George Kooymans, Rinus Gerritsen en Cesar Zuiderwijk - die sinds eind 1969 de formatie van de Earring vor men en in Ahoy dus hun 50-jarig be staan vieren - op zondag ook de no- dige moeite doen om de lijven weer op orde te krijgen na hun grootste concert van het jaar. Maar op deze za terdagavond is het imponerend te zien hoe energiek een kwartet ze ventigers op de bühne kan zijn. Wat ook energie moet geven: een blik op de eerste rij, waar de 11-jarige Maxim van der Loo uit Eersel mee- deint op de tonen van Radar Love, Twilight Zone en Vanilla Queen. Leuk, die Barry Hay, maar Maxim drumt zelf en let dus vooral op Zuiderwijk. ,,Alsof het heel makkelijk is'', om schrijft de prepuber het drumwerk van zijn idool. ,,Maar dat is natuurlijk helemaal niet zo. En hij straalt zo'n rust uit tijdens het drummen.'' Margreet Lucassen (57) uit Axel staat op het volgepakte middenter rein in Ahoy, maar wandelt in ge dachten door de lommerrijke heu vels tussen Tours en Bordeaux. Daar liep ze afgelopen zomer een stuk van de pelgrimstocht naar Santiago de Compostela, met Radar Love als favo riete marsmuziek in haar oren. ,,Dat MUZIEK maandag 18 november 2019 GO Filosoof e —Zanger James Arthur kondigt aan dat hij stopt met Twitter. Zanger Boude wijn de Groot (75) treedt in 2020 nog een maal op met Henny Vrienten en George Kooymans, met wie hij de gele- genheidsforma- tie Vreemde Kostgangers vormt. Daarna stopt hij met optreden. FOTOGRAFIE De Britse top- fotograaf Terry O'Neill is op 81- jarige leeftijd overleden. Hij werd bekend door zijn foto's van onder meer The Beatles en The Rolling Sto nes. 'De man die overal binnen komt' leed al geruime tijd aan prostaatkanker. 3 ■u Golden Earring trekt ook jonge mensen Jeroen Schmale 44 —Maxim van der Loo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22