Jongere generaties moeten aan de bak voor behoud Mae Uku WALCHEREN 19 SINTERKLAAS VLISSINGEN EN MIDDELBURG De Pretband en dj Rockyhadden het zaterdag druk om de voetjes van de kinderen warm te houden bij de intocht van Sinterklaas in Vlissingen en Middelburg. Met hersluitbare zakjes in de aanslag voor de verwachte pepernoten wachtten honderden kinderen de Sint op. Sinterklaas was nog vol verhalen over de stoomtreinintocht in Apeldoorn, zaterdag morgen. Maar hij kwam op Walcheren toch weer graag met zijn stoomboot. En na tuurlijk met Ozosnel, de opvolger van de nu gepensioneerde Ame rigo. Het miraculeuze paard deed zijn naam recht door Sinterklaas na zijn aankomst en ontvangst in Vlissingen razendsnel naar Mid delburg te brengen, waar hem een net zo feestelijk welkom wachtte in de haven en op de Markt. De sfeer was, net als Sint zelf, opgetogen en gemoedelijk. In het bleke winterzonnetje ging het voor de podia op het Bellamypark in Vlissingen en op de Markt in Middelburg naar links en rechts en OOST-SOUBURG Mae Uku in Oost-Souburg kan het Molukse huis voor heel Walcheren zijn, als de twintigers, dertigers en veerti gers uit de Molukse gemeenschap hun aandeel leveren. Financieel is de stichting sterk genoeg om het gebouw de komende vijftien jaar te beheren. Mits de gemeente het ach terstallig onderhoud wegwerkt voor de overdracht. Als het gebouw aan de Prins Hendrikstraat, midden in de Mo lukse wijk verdwijnt, is de stichting ook ten dode opgeschreven, geloof den de meesten van de ruim hon derd aanwezigen vrijdagavond op de bijeenkomst in Mae Uku. ,,Dan is de ziel uit de stichting", zei be- stuursondersteuner Roel Latuheru. ,,Dat is in Middelburg, waar de Mo lukse stichting is opgeheven, pre- cies zo gebeurd," waarschuwde een inwoner van Middelburg. Als de ac tiviteiten van Mae Uku tussen die van de sjoelvereniging en de kaart club in een zaaltje terechtkomen, gaat niemand er meer naartoe, is de vrees. ,,Dit gebouw heeft geschie denis. Het is onze baleo (cultuur huis)," reageerde een aanwezige. De vraag van het bestuur was deze: is het noodzakelijk het wijk- gebouw te behouden? Als de stich ting het niet overneemt, is het over twee jaar gesloopt. De gemeente Vlissingen wil er vanaf. De stich ting mag het voor een euro overne men en is dan verder verantwoor delijk voor het volledige onderhoud en beheer. Mae Uku heeft een ge zonde spaarpot en begroting, maar die steunt zwaar op de inkomsten van 'de tweedaagse', het jaarlijkse Midzomerfeest. ,,Een keer slecht weer en we gaan in de min." Er zijn meer activiteiten nodig, vooral voor jongeren. Een donateursclub zoals de 'club van twintig' van voetbal vereniging Jong Ambon geeft ook meer financiële zekerheid. Welletjes Maar dan moeten de derde en vierde generatie wel aan de bak voor de gemeenschap. Voor de tweede generatie Molukkers is het welletjes geweest. Al doen zij nog steeds het meeste werk. Maar er zijn er steeds minder die het nog aankunnen om een week lang bar diensten te draaien en schoon te maken. Met als gevolg dat degenen die dat nog wel kunnen om de drie weken aan de beurt zijn. De slechte staat van de houten buitenmuren, die rot zijn, daar valt met de gemeente over te spreken, weet het stichtingsbestuur. In de cember heeft de gemeente daar een aanbod voor. Het dak is goed en de installaties ook. En de zaal, de bar en de meubels, daar zorgt Mae Uku altijd al zelf voor. Het dringendst nodig zijn de jongere mensen. Een toehoorster legde de bal bij haar eigen generatie: ,,Het be staansrecht van Mae Uku over vijf tien jaar is aan ons. De jongeren zijn altijd gewend geweest dat wij de kar wel trokken. Wij als ouders en grootouders moeten hen erbij be trekken en de Molukse identiteit en waarden bijbrengen." maar veruit de meeste kinderen kozen ervoor om net als Sint met schone wangen te verschijnen. De pietenmuts met vrolijke veer en het kleurrijke pietenpak blijven populair. Voor een groeiend aantal ouders lijkt het sinterklaaskos tuum met mijter en mantel voor hun kinderen een onverdachte, veilige keuze als aanhankelijk- heidsbetoon aan het traditionele kinderfeest. in 'zwarte-pietenstyle' om warm te blijven. Burgemeester Bas van den Tillaar greep in Vlissingen zijn kans op roem door een selfie te maken met de Sint, met de zwaai- ende kinderen met pietenmutsen als achtergrond. Zowel in Vlissingen als in Mid delburg waren er volop pieten in het gevolg van Sinterklaas. Klas- siek zwart in het directe gevolg van de goedheiligman, omringd door jonge roetveegpieten, punk pieten met zwart en blauw stekel haar en natuurlijk de BHV-Piet met rood kruisje op de baret. Die hoefde gelukkig nergens in actie te komen voor ongevalletjes. Pietenpak Een enkele kinderfan verscheen in pietenpak met zwarte wangetjes, maandag 18 november 2019 Sint onthaald in gemoedelijke sfeer Claudia Sondervan Vlissingen/Middelburg J MZeker hon derd mensen waren aanwezig bij de bijeen komst over de toekomst van het wijkgebouw Mae Uku. FOTO LEX DE MEESTER Piet met Mae (links) en Nola. M Sinterklaas begroet zijn Middelburgse fans. FOTO'S LEX DE MEESTER EN MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19