Levenslijn achter een slot Ben je in 2000 geslaagd voor het vwo? Meld je dan! WINTERSE CANADA Taart 16 ZEELAND HULPMIDDEL ONBEREIKBAAR In Zeeland hangen honderden AED's achter slot en grendel. Alleen door het intoetsen van een pincode of met een sleutel om het slot te openen, zijn ze in geval van nood te gebruiken. Waarom ze achter slot en grendel zitten, is onduidelijk. maandag 18 november 2019 Commentaar Een AED is eigenlijk hartstikke handig: het apparaat vertelt je gewoon zelf hoe je het moet bedienen. Natuurlijk is het beter als je al eens wat hebt geoefend, maar in principe kan iedereen de AED direct gebruiken. De bedenkers van het apparaat vonden het duidelijk zo belangrijk dat bij een hartstil stand snel hulp kan worden geboden, dat ze goed hebben na gedacht over het ontwerp. Aan de bereikbaarheid van de apparaten moet echter nog het nodige worden verbeterd. Volgens de Hartstichting weet een op de drie Nederlanders niet waar de dichtstbijzijnde AED hangt. En als ze het al weten, blijkt een deel achter slot en grendel te zitten. Wegens al dan niet terechte vrees voor dief stal of vandalisme zijn ze slechts te bereiken met een sleutel of een veiligheidscode. Maar heeft er iemand een hartstilstand, dan is elke seconde tijdverlies door het moeten zoeken en ont sluiten van de AED te veel. Natuurlijk moet het mogelijk zijn om AED's veilig op te ber gen, maar toch snel te kunnen pakken. De partijen die soelaas kunnen bieden - het Rode Kruis en HartslagNu - werken allebei met een systeem dat niet volmaakt is. Ze kunnen maar niet tot samenwerking komen, omdat ze het niet eens zijn over de werkwijze. Toch is het tijd dat ze hun geschillen opzij zetten. Het is te zot voor woorden dat een levensreddend apparaat dat zo slim is ontworpen, door onwil om samen te werken niet kan worden ingezet op het moment dat het nodig is. Het is hoog tijd dat het Rode Kruis en HartslagNu hun geschillen opzij zetten VLISSINGEN Elk jaar weer trek ken honderden Zeeuwse jongeren met hun verse vwo-diploma de provincie uit om te studeren. Uit gezwaaid door hun ouders en te genwoordig ook door het provin ciebestuur. Vergeet ons niet! Denk nog eens aan het Zeeuwse land waar j e bent opgegroeid. Voor som migen is het een tot ziens, maar voor velen een vaarwel. Hoe is het gesteld met de dia spora van deze Zeeuwse knappe koppen? Hoe groot is de Zeeuwse braindrain? Waar zijn ze gebleven? Hoeveel zijn teruggekeerd? Wie kwam er nooit meer terug? Wat be tekende dat voor de achtergebleven familie? De PZC neemt de klas van 2000 als voorbeeld. Ruim vijfhonderd jongens en meisjes slaagden dat jaar voor het vwo-examen. Bijna twintig jaar later hebben deze mannen en vrouwen hun plaats er gens op de wereld gevonden. De resultaten van het onderzoek ma ken we bekend in een bijlage die tussen Kerstmis en Oud en Nieuw verschijnt. OPROEP: Heb jij in 2000 je vwo-diploma gehaald op één van de Zeeuwse middelbare scholen? Stuur dan een e-mail naar c.blok@pzc.nl of t.giele@pzc.nl. We willen dan graag een vra genlijst aan je voorleggen. En als je een video hebt van waar je woont of werkt, stuur 'm toe! SAS VAN GENT Twee bestuurders onder invloed Bij verkeerscontroles van de politie in Sas van Gent en Middelburg zijn vrij dagavond twee automo bilisten betrapt op rijden onder invloed van alcohol of drugs. Beiden kregen een rijontzegging. Bij de controle op het Suiker plein in Sas van Gent wees een speekseltest uit dat een 34-jarige au tomobilist onder invloed reed van THC. De 31-ja- rige bestuurder die werd gecontroleerd op Achter de Houttuinen in Middel burg droeg een sterke al- cohollucht bij zich. Hij blies bij de test bijna drie keer zoveel promille alco hol dan is toegestaan. WESTKAPELLE Drankschuren ontdekt Politie, Orionis en de mi lieudienst RUD hebben vrijdag op het bedrijven terrein Oude Zandweg in Westkapelle controles gedaan op illegale zaken. Er zijn daarbij een paar drankschuren of keten gevonden. De actie was gericht tegen ondermij nende criminaliteit en om beter zicht te krijgen op de bedrijven en activitei ten. Er zijn verschillende voertuigen gecontro leerd, waarvan één in een 'verdachte situatie'. Er zijn meerdere milieuover tredingen geconstateerd. In drie situaties lijken de regels van het bestem mingsplan overtreden. ALMANAK Ze kreeg vlak voordat ze af reisde naar haar werk een appje van collega's. Dat er een taart voor haar was bezorgd. Blijd schap vervulde haar, maar vlak erna volgde het bericht 'Hij was erg lekker' plus een foto van een lege doos. 'Dat vind ik niet zo netjes van jullie', appte ze terug. Tip? redactie@pzc.nl De directie kondigde toevallig aan dat er de volgende dag weer gebak zou zijn vanwege goede bedrijfsresultaten. De collega's besloten de nieuwe taart in te zetten als goedmakertje voor de nietsvermoedende collega: 'Kijk eens, speciaal voor jou!' Ze was verrukt. Wat niet weet.... Goes Calvijn College in finale debatteren Het team van het Calvijn College heeft zich ge plaatst voor de finale ronde van het Neder lands kampioenschap debatteren voor havo- vwo-leerlingen. In totaal 110 scholen strijden om een van de dertig plaatsen in de fi nale te bemachtigen. Het Goese Lyceum doet aanstaande vrijdag mee aan de tweede, van de in totaal drie voorrondes. De finale is op 18 januari op de Radboud Universi teit in Nijmegen. De wedstrijd wordt sinds 1998 georganiseerd door Stichting Neder lands Debat Instituut. Ondine van der Vleuten Vlissingen ,,Ik schat dat in Zeeland honderden, misschien wel vierhonderd, AED's in afgesloten kasten zitten", zegt Pieter Joziasse van Medisol. Het Vlissingse bedrijf is gespecialiseerd in verkoop en onderhoud van AED's. ,,Misschien zijn mensen bang dat ze worden gestolen. Wij hebben een aantal jaren gele den de website gesto- lenaed.nl gelan ceerd. Die regis treert serie nummers van gestolen apparaten. Dan blijkt dat jaar lijks tien tot vijftien AED's ver dwijnen, op een totaal van zo'n 135.000. Wat zou je ook met zo'n ding moeten doen? Je kunt er niks mee. Een tijdje zong het verhaal rond dat je met de oplaad- unit het track trace-signaal van auto's kunt verstoren. Dat bleek niet waar te zijn." Vandalisme dan? ,,Ook dat komt niet veel voor", denkt J oziasse. ,,Mo- gelijk denken mensen: die dingen zijn duur, dus gewild. Bovendien is Niet allemaal, maar in Zeeland hangen honderden AED's in af gesloten kasten. foto ginopress er vaak veel persaandacht als er een gestolen wordt die door een goede- doelenactie of buurtinitiatief er gens opgehangen is. Dan kun je je wel voorstellen dat zo'n initiatief groep de pers opzoekt om de AED terug te vinden. Er wordt dus ver houdingsgewijs veel aandacht aan geschonken." Diefstallen Willie Remorie is se cretaris en instruc teur van de EHBO in Vo gelwaarde. Hij kan zich niet vinden in I het plei dooi voor openkas- ten. In Vogel waarde hangt ook een afgeslo ten kast. „Die is van HartslagNu en heeft een digitaal slot, met een code. Waarom gesloten? Omdat er wel degelijk diefstallen plaatsvinden. Een tijd geleden nog, tien tegelijk in het oosten van het land. Bovendien is een verzekering voor een open kast duurder dan voor een die afgesloten is." Wat hem het meest steekt, is dat veel AED's niet aangemeld zijn. ,,Ik kan Boek nu op oad.nl/wintersport-canada of bel 0547 20 19 21 M S vlucht per KLM gratis skibagage mee 7 hotel overnachtingen 6-daagse skipas transfer II Honderden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16