II ECONOMIE 13 Aantal beleggers terug op niveau voor crisis AAN HET WERK Dat blijkt uit een onderzoek van BinckBank. Er zijn momenteel zo'n 1,5 miljoen huishoudens in Neder land die zelf beleggen, aldus de on- linebeleggingsbank. Dat aantal groeit met 50.000 tot 100.000 per jaar, en is nu terug op het niveau van 2009, toen de beurs onderuit ging. Inmiddels gaat het alweer jaren lang goed op de beurs. Sinds het dieptepunt tien jaar geleden zijn de koersen ruim verdriedubbeld. Tegelijkertijd daalde de rente op spaarrekeningen de afgelopen jaren tot het dieptepunt van 0,1 procent op dit moment. „Nederland blijft een spaarland'', zegt Ronald Veerman van Binck Bank. Zo'n zes miljoen huishou dens sparen, vier keer meer dan er beleggen. ,,We zijn conservatief; elk jaar besluit slechts een paar procent van de huishoudens te gaan beleg gen. Al beleggen veel mensen wel degelijk via hun pensioenfonds. In het buitenland zijn de pensioen voorzieningen minder goed, daar moeten mensen meer zelfvoor hun pensioen zorgen.'' Hard gaat het niet, maar het aantal beleggers groeit. Volgens Binck- Bank komt dat uiteraard door de lage rente en door de stijgende beurskoersen. Dankzij de groei van de economie en de dalende werk loosheid hebben meer mensen werk en dus inkomen. Een deel van dat groeiende vermogen gaat naar beleggingen. Onderliggend speelt mee dat mensen steeds meer zelf verant woordelijk worden voor een finan ciële buffer. Zzp'ers moeten bij voorbeeld zelf pensioen opbouwen We zijn conservatief. Elk jaar besluit slechts een paar procent te gaan beleggen en een buffer voor het geval ze ziek worden of arbeidsongeschikt. Daarnaast wordt beleggen laag drempelig door de opkomst van ge automatiseerd beleggen, het zoge noemde robobeleggen. Mensen maken dan bijvoorbeeld maande lijks een vast bedrag over, dat auto matisch wordt belegd volgens de wensen en het risicoprofiel van de belegger. ,,Robobeleggen slaat vooral aan bij de jongere generaties'', zegt Veerman. ,,En het zijn vaker dan gemiddeld vrouwen die op deze manier beleggen.'' Daarmee verandert het profiel van de belegger langzaam. ,,Tot nu toe was het beeld van een belegger een oudere man die met drie kran ten op schoot zijn beleggingen checkt. De gemiddelde leeftijd van beleggers is 51 jaar, bij de nieuwe instroom is die 41 jaar'', aldus Veerman. Gokkers Een veelgehoord argument van spaarders om niet te beleggen is de angst om geld te verliezen. Spaar ders spelen op zeker, zij zien beleg gers meer als gokkers die voor het risico dat ze lopen beloond hopen te worden met een hoger rendement. Dat beeld klopt maar deels, blijkt uit het onderzoek. Beleggers zijn behoorlijk conservatief. Bijna de helft steekt zijn geld in Neder landse aandelen. Op gepaste af stand volgen de Amerikaanse aan delen, goed voor 13 procent van de totale beleggingen. Ook beleg gingsfondsen zijn populair. Ko ninklijke Olie (Shell) blijft het favo riete aandeel onder beleggers. Niet vreemd, want Shell betaalt jaarlijks een heel behoorlijk dividend. ING is het op een na populairste aandeel. Ook Unilever, Aegon en Ahold Del- haize zitten in veel portefeuilles. E-mail, we zijn er maar druk mee. Gemiddeld dagelijks een uur of twee. En dat elke werk dag weer. Per week is dat een dikke werkdag, en per maand ongeveer een werkweek. Mensen die op kantoor werken, zitten dus ongeveer een kwart van hun tijd met hun neus in een mailprogramma. Naar schatting produceren we met z'n allen tussen de 100 en de 300 miljard e-mails. Per dag. Dat zijn gemiddeld tussen de 100 en 200 mails per dag voor kantoorwerkers. Oké, daarvan komen onge twijfeld enkele van een Nigeriaanse prins die een erfenis voor je zegt te hebben, maar het blijft veel. verstouwen hebben, is het opmerkelijk hoe slecht veel van deze berichten zijn opgesteld. Niets zo irritant als een vaag mailtje, een mail die véél te lang is, maar waarin nog onduidelijk blijft wat je er precies mee moet doen, of een mail waaruit na hele maal lezen alsnog blijkt dat het niet echt iets met jou te maken heeft. Wil je slechte mailtjes voorkomen, geef dan het goede voorbeeld. De per fecte mail opstellen is zo moeilijk niet. Wil je weten hoe je dat doet, dan volgen hieronder enkele tips. Ont houd ze, bespreek ze in de vergadering of stuur ze passief-agressief door naar al je collegae. Je zult me later bedanken. - Besteed bij het opstellen van je mail buitenspo rig veel tijd aan het onderwerp. Realistisch gezien beoordeelt de lezer op basis van het onderwerp of je bericht het lezen waard is. 'Korte vraag aan Irene over bedrijfsplan' is beter dan 'Input ge wenst?!?' Hoe vager het onderwerp, hoe groter de kans dat de mail ongelezen in de prullenbak be landt. - Wees beleefd, maar don't overdo it. Vriendelijk informeren naar iemands gezondheid kan geen kwaad, maar je mail starten met 'In dit jaargetijde van dwarrelende blaren hoop ik dat dit bericht u in blakende gezondheid bereikt' is wat veel van het goede. Het is een mail, Shakespeare, geen sonnet. - Zorg dat je snel - zo snel als de nodige beleefd heid toelaat - tot je punt komt. Onderstreep of maak de daadwerkelijke vraag voor de duidelijk heid vet. Niemand wil na het lezen van zes uit gebreide alinea's nóg niet weten wat er van hem of haar wordt verwacht. - Mail is bij uitstek geschikt voor feitelijke vragen en eenvoudige taken. Wil je ergens dieper en in houdelijk over sparren, bel dan. Dan nog een vriendelijk verzoek mijnerzijds: gebruik géén emoticons in e-mails. Nooit. Deze guitige smileys horen thuis op je Snapchat of Tik- Tok, maar zeker niet in zakelijke communicatie! ;-) Besteed buitensporig veel tijd aan het onderwerp van je mail Aandeel kost 7 euro Markt groeit nog steeds maandag 18 november 2019 Bezoekers van de Dubai Air show in de Verenigde Arabi sche Emiraten bekijken de Trent XWB van Rolls-Royce, die is ontwikkeld voor het nieuwste toestel van Airbus, de A350 XWB. De Trent XWB is het snelst verkopende model uit de Trentserie. Rolls-Royce heeft veel proble men gehad met zijn Trent- 1000-motoren. Door een fout in het ontwerp konden in bepaalde turbineonderdelen scheurtjes ontstaan. De Dubai Airshow is een van de grootste luchtvaartbeurzen ter wereld en duurt nog tot 21 november. Behalve exposities zijn er ook vliegdemonstraties van teams uit de hele wereld. foto epa Nederlander wil maar niet gaan beleggen De beurskoersen gaan omhoog, de rente op spaarrekeningen blijft maar dalen. Toch stijgt het aantal beleggers in Nederland slechts mondjesmaat. Peet Vogels Amsterdam -Ronald Veerman, BinckBank GO E-ma Gezien de enorme hoeveelheid mails die we te Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018) en Werken met millennials (2019). SAUDI ARAMCO Het Saoedische staatsoliebedrijf Saudi Aramco gaat zijn aande len waarderen op 7,23 tot 7,72 euro per stuk (30 tot 32 riyal). De waarde van Aramco komt daarmee op 1,5 biljoen euro, ruim onder de 1,8 biljoen die kroonprins Mohammed bin Salman (foto) voorzag. Het gaat om 's we relds grootste beursgang ooit. CROWDFUNDING De crowdfun- dingsmarkt groeit nog altijd. Dit jaar is al meer dan 275 miljoen euro op gehaald via deze vorm van financiering, in 2896 projecten. Dat is al meer dan in het hele vorige jaar (265 miljoen euro). Het gaat om crowdfundings- platformen die zijn geregis treerd bij de Autoriteit Finan ciële Markten. Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: mailen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13