'Twee mensen van wie ik zielsveel hou, en dan zo'n afgang. Ik schaam me nog steeds kapot' Raymond van Barneveld ontvangt in zijn Haagse bedrijfs-/trainingsruimte annex privémuseum. Omringd door mans hoge bekers en ander eremetaal dat blinkt als een spiegel. In de reflectie van die suc cessen is niet bepaald een gelukkig mens en sporter te zien. Sterker: het spookt in zijn hoofd. Een constant malen over falen. Dat overschaduwt alles. Zo ook het eventuele plezier over zijn afscheidsboek Game Over dat gisteren ver scheen. Geen komma heeft hij erin gelezen. Of liever, kunnen lezen: hij kon het niet aan. Geen idee dus wat zijn aanstaande ex Sil (met wie hij na 24 jaar huwelijk in schei ding ligt, red.), zijn moedertje en anderen daarin over hem hebben gezegd, vertelt hij met zijn kenmerkende Haagse accent. Ook zag hij niet één seconde van de eind 2018 uitgebracht documentaire Barney, het ver driet van een wereldkampioen. Raar? Nee, vindt hij. ,,Geen behoefte aan. Ik kom over als de pressief. Een oude zeur. Maar het is zoals het is. Als ik de beste ben van de wereld, laat ik dat iedereen weten. Dan bluf ik en straal bravoure uit. Prima. Gaat het kut, zo als nu al tijden het geval is, dan draai ik daar ook niet omheen. Mijn manager Jaco (van Bodegom, red.) waarschuwt mij altijd: Ray, houd het positief in interviews. Maar er is niks positiefs. Familie en vrienden roepen: je hebt toch een mooie staat van dienst! Ga happy zijn! Maar ik kan dat dus niet.'' Soms vallen zijn pijlen nog wel goed, maar dan doet een ander - bijvoorbeeld concurrent Michael van Gerwen - het toch nog net iets beter. Of erger: een darter van wie hij altijd won gooit hem uit een toer nooi. Zoals hem begin dit jaar overkwam toen hij voor eigen publiek in Ahoy met 7-1 'op zijn reet' kreeg van Daryl Gurney in de Premier League. ,,Mijn kleinzoon was er. Net als mijn moedertje dat anders nooit komt. Twee mensen van wie ik zielsveel hou, dat was emotioneel. En dan zo'n af gang. Ik voelde me ontzettend klein. Het complete falen. Ik schaam me nog steeds kapot.'' ,,Ja natuurlijk zijn die er. Vrienden die ziek worden en overlijden. Ik heb het meege maakt. En ik ben ongelooflijk dankbaar dat het nu goed gaat met mijn moeder. Maar Michael van Gerwen en andere darters heb ben óók te maken met mensen die hen ont vallen. Zij worden eveneens geconfron teerd met ziekte en dood. En zij blijven wel goed gooien. Waarom? Hoe kan dat? Als je meedraait in de top 5 van de wereld mag je aan alle tv-toernooien meedoen. Michael is de komende jaren verzekerd van deelname. En dus van inkomsten, sponsoring en an dere mogelijkheden. Dat is een lekkere, rustgevende gedachte. Met mijn prestaties kan ik nu niet een sponsor bellen: doe mij effe een plakplaatje op mijn shirt. Het is te triest voor woorden.'' ,,Nee, ik moet nog werken. Zeker met die scheiding op komst. En ik heb veel onkos ten. Hotels, vliegtickets, eten en drinken, mijn management. Ik schat dat ik er zeker 100.000 euro per jaar aan kwijt ben. Laatst nam ik mijn vriendin Julia mee naar de World Series in Nieuw-Zeeland. Met zo'n lange reis wil ik wel in de businessclass zit- Kun je het, na al je overwinningen, niet een beetje relativeren? Je moeder is genezen van kanker, er zijn toch belang rijker zaken dan darts? Maar heb je zo'n plakplaatje nog nodig dan, na ruim twintig jaar in het vak? Ben je niet financieel onafhankelijk? 10 rtKtf RIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 98