8 Met een zoon die wel bezeten leek, soms zelfs naar haar siste, meldde de moeder van Thijs H. zich bij Mondriaan GGZ. Daar werden ze weggestuurd, waarna H. op de Brunssummerheide twee moorden pleegde. Faalde de ggz? Inspectie nog bezig Reactie Mondriaan DRIEVOUDIGE MOORD ROL INSTELLINGEN hijs moest gewoon wen nen aan zijn nieuwe adhd-medicijnen. Dat kreeg zijn moeder te horen, toen ze zich met haar verwarde zoon tot twee keer toe, op 5 en 6 mei, fysiek meldde bij de geestelijke gezondheids zorg. Ze moesten weer naar huis. Ondanks zijn verwondingen, ondanks zijn bizarre gedrag - hij siste naar zijn moeder en schudde hevig met zijn hoofd, ondanks het feit dat hij soms ineens viel, plat op zijn gezicht. Dit was niet de Thijs die zijn ouders ken den. Ze drongen wanhopig aan op spoed opname, maar werden 'gerustgesteld' en naar huis gestuurd, zo blijkt uit onderzoek van deze krant. Zijn gedrag zou door een nieuw medicijn veroorzaakt worden, en dat nu de 'emoties eruit kwamen' zou zelfs een goed teken zijn, aldus een van de behande laars. Een dag later werd hun zoon een drievou dig moordenaar. Op de Brunssumerheide stak hij twee mensen neer, zijn slachtoffers bloedend achterlatend. Wat toen nog onbe kend was: eerder had hij ook al een moord gepleegd, in Den Haag. Voor nabestaanden is het onverteerbaar dat H. nog tweemaal kon toeslaan. Hadden oma Diny en Frans nog kunnen leven als de geestelijke gezondheidszorg in Nederland er beter aan toe zou zijn? Hun advocaat Phil Boonen: ,,We willen weten wat er in de da gen voor en na de tragische gebeurtenissen is gebeurd bij en in de instellingen. Wij roe pen de instellingen en de inspectie op open heid van zaken te geven. Alleen als er lessen geleerd kunnen worden, is het niet voor niets geweest.'' Voor Thijs' ouders moet het ook onver teerbaar zijn. Telkens meldde zijn familie zich met die boodschap: het gaat niet goed met onze zoon. Hij leek wel bezeten. Zijn nieuwe medicijnen brachten hem in een waantoestand, terwijl het voor die tijd juist wat beter leek te gaan met de jongeman die eerder nog een zelfmoordpoging had gedaan. Dat zijn familie vond dat H. moest wor den opgenomen, werd tweemaal terzijde geschoven. Dat zijn moeder soms bang voor hem was? H. kreeg een slaappil en werd naar huis gestuurd. Nieuwe wet Bert Stavenuiter van Ypsilon, vereniging voor familieleden en naasten van mensen met psychosegevoeligheid, weet hoe het is. Familie wordt nog te vaak niet bij de behan deling betrokken, hun stem nog te vaak niet gehoord. Volgend jaar gaat een nieuwe wet in die daar verandering in moet brengen. Maar dat is te laat voor de slachtoffers in deze zaak, zij werden bij het uitlaten van ONDERZOEK HEERLEN hun hond doodgestoken door een jonge man die geen goede hulp kreeg, ook al pro beerde zijn familie die voor hem te krijgen. ,,Op die nieuwe wet is op het hoogste niveau van de ggz al geanticipeerd, maar op lagere niveaus niet. Behandelaars weten vaak niet precies wat de mogelijkheden zijn en de verschillen tussen de instellingen zijn groot.'' Soms kan zelfs per afdeling verschil lend met familieleden worden omgegaan. Dat terwijl de trend juist ook is mensen met geestelijke problemen thuis te behan delen. Familie speelt dan een nog belangrij kere rol. Hoe kan het dat lang niet altijd naar al die vaders, moeders, partners, broers en zussen wordt geluisterd? Stavenuiter ziet een aantal oorzaken. Jaren geleden is al een beweging op gang gekomen om te zorgen dat beter naar patiënten zelf wordt geluis terd. Die zijn mondiger dan lang werd aan genomen: geesteszieken werden vroeger 'weggestopt' in instellingen, er werd over hen beslist, niet met hen, terwijl dat vaak wel kan. Daarnaast wijst Stavenuiter erop dat moeders het in het verleden zwaar hadden te verduren, wanneer hun zoon verward raakte. ,,Moeders werden aangekeken op hun rol, dat zou de oorzaak zijn. Deze moeders stonden nog in de schoolboeken van de generatie die het nu in klinieken voor het zeggen heeft.'' Ook al is de aan name bewezen onjuist en totaal achter haald, hij zweeft nog rond, zegt hij. En dan is er dat veel grotere pijnpunt: de bedroevende staat van de geestelijke ge zondheidszorg. In de 25 jaar waarin Stave nuiter bij Ypsilon zit, zag hij de omstandig heden slechter worden. ,,Ik durf niet precies te zeggen wanneer het begonnen is. Het is sluipend gegaan." Steeds minder mensen, steeds meer bezuinigingen, zo schetst Stavenuiter de aftakeling: ,,De ggz is failliet, letterlijk en figuurlijk.'' Invalkrachten Dat beeld schetsen ook insiders over Mon driaan, de kliniek waar H. werd behandeld en na het plegen van de twee moorden op de Brunssummerheide ook nog wist te ont snappen, door een stel stoelen op elkaar te stapelen en doodleuk over de muur bij de binnenplaats te klimmen. ,,Het is een ko men en gaan van invalkrachten. Er wordt al niet eens meer gekeken wie zich precies meldt bij de ingang. Alleen 'ik ben de inval kracht' is genoeg om de deuren te openen.'' Punt is, zo schetst de ingewijde net als Stavenuiter, dat juist het werk met zulke verwarde mensen als Thijs alles van een behandelaar vergt. Het is zwaar, je doet het soms met gevaar voor eigen leven. Zo bleek ook maar weer toen Thijs voor een tweede keer ontsnapte, op woensdagochtend 8 mei. Op dat moment stak een andere patiënt in op medewerkers van de kliniek. Om dat steekincident kwamen meerdere perso- zaterdag 16 november 2019 GO De ouders van Thijs H. Niels Klaassen en Carla van der Wal De landelijke inspectie voor de Gezondheids zorg en Jeugd bestu deert momenteel nog het onafhankelijke onderzoek dat Mondri aan de afgelopen maanden liet uitvoeren naar de behandeling van Thijs H. Mondriaan maakt dat onder zoeksrapport niet openbaar, en zal er ook geen inhoudelijke mededelingen over doen. Mogelijk wordt wel het inspectie oordeel over de evalu atie van Mondriaan openbaar, meldt een woordvoerder. ,,De vragen over Thijs H. en aanverwante zaken kunnen we niet beantwoorden. We begrijpen de behoefte aan duidelijkheid en stellen ons graag transparant op. Van wege het beroepsge heim en om het straf rechtelijke onderzoek niet te hinderen, kun nen wij echter geen inhoudelijke medede lingen doen. Wij vinden het verschrikkelijk wat er gebeurd is en willen nogmaals benadruk ken mee te leven met de slachtoffers en an derszins betrokkenen." Kijk op de site bij /video Verslaggever Niels Klaas- sen over de zaak Thijs H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8