Je nieuwbouwhuis casco Bejubel je fouten als Flapdrol van de Week David Arjan Mijn dochter denkt dat ze zelf stuk is als ze iets kapotmaakt Bij het kopen van een nieuwbouwhuis hoort ook het uitzoeken van een nieuwe keuken en badkamer. Tenzij je alles zelf ontwerpt én maakt. 8 Keuken Successen Even, als de flits van een fotocamera, springt de paniek uit haar ogen. 'Mijn tas!' roept ze. Ze is 7 jaar oud en geboren met het ver antwoordelijkheidsgevoel van een hersenchirurg. Maar nu is ze in paniek: we zijn zojuist door de sluizen van Schiphol gelopen en op de locatie waar vandaan je niet meer terug mag, ontdekt ze dat ze haar glimmende rugtas met haar iPad bij de bagageband heeft laten staan. Die zijn we dus kwijt. In mijn hoofd speelt zich direct het filmpje af van wat er de komende paar minuten zal gebeuren. Eerst bereikt haar paniek een kookpunt, als ze zich bedenkt wat er allemaal in die tas zit. Daarna komen de tranen. We sluiten af met een donderstorm van boosheid, waarbij haar broertjes de schuld zullen krijgen dat zij haar tas niet meer heeft. Zo gaat het namelijk meestal. Ze is een perfectionist, dus als ze iets kapotmaakt, denkt ze dat ze zelf stuk is. In haar hoofd is een foutje maken het ergste dat haar kan overkomen: de schaamte en de zelfafwijzing verdrinken haar. Alleen gebeurt dit allemaal niet. Ze kijkt me met een ter neergeslagen glimlach aan en zegt: ,,Ik weet wel wie deze week de Flapdrol wint, pap.'' Ze giechelt. Onmiddellijk voel ik een zucht van verlichting door mijn lijf waaien. Het werkt! Een paar weken geleden heb ben we thuis de 'Flapdrol van de Week'-verkiezing geïntro duceerd. Elke week mag je je zelf nomineren als je iets on handigs hebt gedaan en ver volgens stemmen we wie de Flapdrol van de Week is. Wat ik zo leuk vind aan deze aan pak is dat het falen normali seert. Het haalt door de lu dieke vorm de belastende druk af van vergissingen ma ken of onhandig doen, en daardoor is het ineens niet meer zo erg een fout te maken. Fouten maken we allemaal. Je kunt er nota bene mee wm- nen. De laatste tijd krijg ik de prijs meestal, bijvoorbeeld als ik weer eens het kartonnetje onder de pizza niet heb weg gehaald voordat ik 'm in de oven stop. Op ons kantoor doen David en ik dit al jaren. We noemen het de 'Fuck Up Award'. Want vaak zijn fouten goed nieuws. Omdat ze worden gemaakt door de dapperste mensen, die initiatief nemen, die iets dur ven uit te proberen. De beste remedie tegen fouten maken is stilzitten - en dat is geen op tie. Daarom kiezen we voor het alternatief: bejubel ze. Het haalt alle negatieve lading er van af. Nu we sinds een tijdje ook thuis onze foutjes vieren, zie ik hoe mijn dochter ont spant. Dat ze van zichzelf toe staat dat het meeste de eerste keer simpelweg mislukt. Dat dit oké is. heb je opeens tijd om over een oplossing na te denken. Er blijken op Schiphol dus ge heime routes te zijn om terug te komen bij de bagageband. Toen ze daar haar tasje aantrof, omringd door grote gewa pende mannen, dacht ik: falen is niet het tegenovergestelde van groei, het is er juist een onderdeel van. -Arjan Vergeer e wonen bijna twee maanden in hun rijtjes huis in nieuwbouwwijk Enka in Ede, vernoemd naar een oude fabriek. Marieke van der Heide en Laurens Verwijs wezen het aanbod voor een inbouwkeuken en een stan daard badkamer af. Ze wilden alles zelf ontwerpen én maken. ,,Toen het huis werd opgeleverd, was het één grote grijze doos'', ver telt Marieke van der Heide. ,,We konden alles voor een astrono misch bedrag laten inrichten, maar we wilden geen gangbare keuzes. Bovendien vonden we dit het ideale moment om iets nieuws te leren.'' Van der Heide vindt zichzelf niet zo handig, maar volgens haar vriend is dat een stigma dat ze op zichzelf plakt. Maar, geeft hij toe, ze zijn allebei kantoorklerken zon der veel kluservaring. En dus kun nen veel meer mensen doen wat zij deden: zelf een badkamer en keu ken ontwerpen en maken. Het stel deelt twee successen en twee leerpunten bij zowel de keu ken als de badkamer, voor wie óók plannen in die richting heeft. Laurens: „Google Sketchup is een online tool waarmee we de keuken hebben ontwor pen. Alles begint met een goede tekening. We zijn pas van start gegaan toen we alles tot in de puntjes had den uitgedacht. De pro versie (betaald) van het David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 GO Bovendien, zonder paniek Reageren? zo@dpgmedia.nl 'Die keuken STEFAN TEN TEIJE Budget/kosten: 8200 euro Houtsoort: Op zichtbare plekken en de binnenkant: Pools grenen multiplex. Frontjes zijn van valchromat, dat is door en door gekleurd mdf. Aanrecht: Terrazzo, ter plaatse gegoten. Inbouwapparatuur: Smeg en Siemens Volg een cursus on- én offline Laurens: ,,Om te voor komen dat ik mijn vingers eraf zou zagen, heb ik een paar avon den een cursus hout bewerking gevolgd.'' Marieke: ,,We hebben ook heel veel tutorials gekeken. Je kunt van bijna alles wel een video met uitleg bekij ken op Youtube. Zo leer je hoe je klussen moet aanpakken.'' Ontwerp met Google Sketchup

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 80