'Slob wil Ster-geld gebruiken voor Songfestival' 7 TRADITIE STARTSEIN Sinds wanneer leggen we een wortel bij die schoen en laten we kinderen er een liedje bij zingen? Welke cadeautjes leggen de hulpsinten dit jaar in de schoenen? Rest de moeilijkste en meest bediscussieerde vraag: hoe vaak mag een kind zijn schoen zetten? Als de trein van Sinterklaas vanmiddag in Nederland is aangekomen, mag het weer: je schoen zetten! Waar komt deze traditie eigenlijk vandaan? En... wat stopt de Sint erin? Wie heeft ooit verzonnen dat je je schoen mag zetten? Waarom die schoorsteen? Waarom niet gewoon bij de achterdeur? Daar zijn meerdere theorieën over, weet Frits Booy, groot kenner van de historie van Sinterklaas en bestuurslid van de Stichting Nationaal Sint Nicolaas Comité. ,,Er is een verhaal dat rijke schoolkinderen heel vroeger voor Sinterklaas speelden en dan schoenen aan arme kinderen gaven. Want die waren voor hen te duur om zelf te kopen. Een andere le gende wil dat Sinterklaas vroeger een zak mun ten naar binnen gooide bij een arme man met drie dochters. Door dat geld konden ze trou wen, de buideltjes zouden in hun schoenen te recht zijn gekomen." Wat wel zeker is, is dat al in de vijftiende eeuw schoenen werden gezet op 5 december: in de kerk. De volgende dag zat er dan wat in. Booy: ,,En dat gebeurt nu eigen lijk nog steeds, maar dan in de Albert Heijn." Ook al heel lang. Booy: ,,In de zeventiende eeuw komen we al verhalen tegen van kinde ren die thuis of op de boerderij wortels en hooi voor het paard van Sinterklaas neerleggen." Al les om het beest en zijn baas te verleiden langs te komen, uiteraard. En te bedanken voor hun komst. ,,Ze legden dat dan bij de schoorsteen omdat men is gaan geloven dat Sinterklaas met het paard over de daken kwam." Het antwoord: als schoencadeautjes lij ken dit jaar vooralsnog kleine spelletjes, zoals het regenwormendob belspel, erg populair. ,,Ook de LOL-bal (een soort surprise-ei met een klein poppetje erin) doet het goed, net als de Pokémonkaar- ten, Lego-setjes en knutselsets." mag een kind de komende weken elke dag zijn schoen zetten, twee keer in de week of alleen op, pak 'm beet, zaterdag? Een echt antwoord is er natuurlijk niet, maar, zegt 'mamablogger' Marisca Kenter (zelf moeder van twee zoons van 9 en 2), wij houden het op één keer in de week. ,,In ons geval is dat op de zaterdag. Dat geeft ons 's avonds de tijd een briefje te schrijven of iets anders geks te doen, bij voorbeeld in de verhaallijn van het Sinter klaasjournaal." Waarom 'maar' één keer per week? ,,Dat vinden we genoeg. Ze krijgen al zo veel en kinderen zijn tegen de kerst vaak behoorlijk overprikkeld. Hier doseren we dat dus een beetje.'' Booy: ,,Ha, goede vraag. Je zou zeggen dat het simpeler kan dan via de schoorsteen, hè? Er is in de negentiende eeuw veel verzonnen om dingen te verklaren, maar wie heeft ver zonnen dat de Sint op een paard over de daken kwam, weten we niet. Een vriend van me zei: misschien omdat ramen en deuren dichtzitten 's nachts en de schoorsteen dan het enige gat is dat open is? Maar goed, nu zetten sommige kinderen hun schoen bij de cv. Dan moet je geloof wel heel erg groot zijn, als je verwacht dat pieten daar doorheen komen." Daarmee zou de 12,4 miljoen euro die de publieke omroep aan rijks bijdrage vraagt, kunnen worden ge dekt, zeggen ingewijden, zónder dat daarvoor belastinggeld nodig is. De publieke omroep maakte deze week bekend dat zij 12,4 miljoen euro aan verantwoordelijk minister Arie Slob (Media) vraagt. De rege ringspartijen zien het niet zitten om de portemonnee te trekken en belastinggeld in het Songfestival te steken. Daarom wordt er nu een creatieve oplossing gezocht in de Ster-inkomsten. Meevaller Het geld dat de Ster-reclame ople vert, daalt al jaren. Maar af en toe is er een meevaller. Volgens bronnen is dat nu het geval en is die meeval ler groot genoeg om de 12,4 miljoen euro te dekken. ,,Het is één van de dingen waar we serieus naar kij ken." Een formeel besluit wordt vol gende week verwacht. Een woord voerder van het ministerie laat we ten dat er nog gestudeerd wordt op het verzoek van de Nederlandse Publieke Omroep (NPO). De Ster laat weten dat het mo menteel niet iets is waar de organi satie mee bezig is. ,,Maar het klopt dat we meer gaan afdragen dan het ministerie heeft begroot.'' Dat geld vloeit normaal gesproken terug naar de reserves van de NPO. Daar mee moeten ook andere evene menten en tegenvallers worden be taald. 26,5 miljoen Geraamd is dat het songfestival spektakel, dat in mei plaatsvindt in Ahoy, 26,5 miljoen gaat kosten. Daarvan neemt de European Broadcasting Union, de drijvende kracht achter het internationale liedjesfestijn, 9,6 miljoen voor haar rekening. De NPO draagt 2,5 mil joen euro bij, AvroTros 2 miljoen. zaterdag 16 november 2019 Sinterklaas is jarig, ik zet mijn schoen vast klaar... Dat hebben we even gevraagd aan de be- stelpiet van Bol.com. Elk jaar reden voor echtelijke twisten, opvoedstrubbelingen met opa's en oma's en discussie op het schoolplein: Cyril Rosman M Sinterklaas in 1959: een meisje zet een houten klomp met winterpeen bij de kachel, onder het zin gen van een sinterklaas liedje. FOTO HOLLANDSE HOOGTE/SPAARNE- STAD Minister Slob (Media) zoekt een creatieve oplossing. FOTO ANP Het kabinet wil meevallende Ster-inkomsten gebruiken voor de organisatie van het Eurovisie Songfestival. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7