is zo dodelijk 190.000.000 In druk café is ons brein heel scherp op handgebaren Wat zegt de wetenschap Eureka! Een ethicus in het lab 90 tot 120 miljard k Als we taal zien én horen, zijn diverse delen van de hersenen actief 'De mug heeft voor haar greep naar de macht veel te danken aan de mens' doden door muggenbeten (in 2018) dollar is nodig voor het uitroeien van malaria tussen nu en 2040 muggensoorten zijn er (minimaal), merendeel draagt ziekten over jaar leeft de mug al op aarde (Homo sapiens ca. 120.000 jr.) worden aangebracht. CRISPR wordt al snel gezien als een nieuw middel voor de uitroeiing van door muggen verspreide ziekten, vooral malaria, door genetische sterilisatie van de mug. Eerste tes ten in laboratoria bewijzen dat het kan. Mannelijke 'designermuggen' zorgen ervoor dat vrouwtjes na paring alleen niet-levensvatbare, onvruchtbare of alleen mannelijke nakomelingen produceren. Evenwicht Volgens Winegard zijn er genoeg redenen om ook in dit onderzoek voorzichtig te zijn. ,,Vullen andere insecten het gat op dat de mug laat vallen? Welk effect heeft de elimi natie van de mug op het biologisch evenwicht? En waar eindigt gene tische manipulatie?'', aldus de his toricus. ,,Zoals we bij DDT hebben gezien is het nooit zo eenvoudig als het lijkt.'' Nederland kent sinds de uitroeiing van malaria in de ja ren 60 geen ziekten meer die door muggen worden overgebracht. Maar de oprukkende Aziatische tijgermug kan daar verandering in brengen. Tot nu toe komt zij in Nederland sporadisch voor en zijn er geen aanwijzingen dat zij men sen heeft besmet met dengue of chikungunya. Maar muggen zijn oersterk. „We zijn nog steeds in oorlog met de mug", concludeert Timothy C. Winegard. In een drukke kroeg met veel geluid is het moeilijk communiceren. Maar er zijn manieren om je verstaanbaar te maken. 23 Je bent een avondje uit en staat met vrienden te genieten van een biertje. Aan de andere kant van de bar zie je een knappe man of vrouw staan die je ook graag een drankje zou willen aanbieden. Hoe doe je dat als je vrijwel onver staanbaar bent? Schreeuwen heeft niet zoveel zin, maar met een dui delijk 'drink-gebaar' snapt hij of zij waarschijnlijk wel wat je bedoelt. ,,Dat soort bewegingen worden ook wel iconische handbewegin gen genoemd'', zegt neuroweten- schapper Linda Drijvers (Radboud Universiteit). Iconische handgebaren helpen ons op de momenten wanneer we ze nodig hebben. ,,Maar zo van zelfsprekend dat wij die bewegin gen begrijpen is het helemaal niet'', vertelt Drijvers. We zetten onze hersenen namelijk keihard aan het werk als we jou proberen te verstaan én tegelijkertijd kijken naar die handbewegingen om miscommunicatie te voorkomen. Onderzoeksresultaten laten zien dat lipbewegingen, handgebaren en het liefst ook nog een klein beetje geluid een essentiële com binatie vormen om elkaar te kun nen verstaan. Als één van deze fac toren niet duidelijk genoeg is, kan een veegbeweging net zo goed als een roeibeweging worden geïnter preteerd. En verstaan we in plaats van 'smeren' het woord 'slapen'. Wanneer we taal zien én horen, zijn er verschillende gebieden in de hersenen actief betrokken bij dat proces. Drijvers legt uit dat daarvoor hersencellen in deze paar gebieden synchroon moeten gaan vuren. Zij demonstreert dit tij dens een college, en vraagt de aan wezigen te klappen. Binnen een mum van tijd doet het hele pu bliek dat in hetzelfde ritme. Zo werkt dat ook in de hersenen en als heel veel hersencellen dat tege lijkertijd doen, dan kan de activi teit van die verschillende gebie den worden gemeten. Zodra de spraak begint, ziet Drijvers dat de hersengebieden die iets te maken hebben met ge luid actief worden. Als die gebie den dan constateren dat er veel ruis is, ziet zij dat de hersengebie- den die iets te maken hebben met bewegingen en zicht extra actief worden. Deze hersengebieden zijn dan druk bezig met het verwerken van de verschillende stromen aan informatie zoals lipbewegingen, handgebaren en spraak, om het tot één kloppend geheel te maken. Al deze informatie wordt vervolgens gekoppeld in een specifiek koppe- lingsgebied en op deze manier kan een handbeweging die je ziet het dus makkelijker maken om een woord op te halen uit je mentale woordenboek. Die samenwerking tussen hersengebieden laat dus zien hoe belangrijk de verschil lende informatiestromen zijn. Drijvers geeft dan ook als tip mee: ,,Kijk niet alleen ongemakkelijk lang naar iemands lippen als jij in een rumoerige trein zit of in die drukke kroeg staat. Maar let vooral eens goed op de handgebaren die hij of zij maakt. Gegarandeerd succes!'' Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Annelien Bredenoord (40), hoogleraar ethiek van biomedische innovatie aan het UMC Utrecht. ,,Nieuwe biomedische technologie zoals stam celonderzoek, dna-tech- nieken, voortplantings technologie en kunstma tige intelligentie roept al tijd heel wisselende emo ties en reacties op. Mag je wel ingrijpen in de na tuur? Waar leg je grenzen? De eerste menssoorten grepen meer dan 100.000 jaar geleden al in. Als hoogleraar ethiek van biomedische innova tie heb ik een onderzoeks groep waarmee we na denken hoe die innovatie verantwoord ontwikkeld kan worden. Soms verge lijk ik mijn werk met het uit elkaar halen van een enorme veelkleurige klu- wen wol. Rustig en analy tisch ga ik te werk om al les terug te brengen tot overzichtelijke vragen die opgedeeld kunnen wor den in bijvoorbeeld medi sche, ethische en financi ële componenten. Dat is dé uitdaging. Op den duur kunnen weten schappers alles wel be denken en maken, maar hoe gaan we om met al die verschillende belangen, mensen, gevoelens en emoties? Dat is zeer ge compliceerd, maar dankzij het veelvuldig lezen van het werk van techniekfi losofen zoals Sheila Jasa- noff, Bruna Latour en Pe ter Paul Verbeek heb ik geleerd dat mens, moraal en technologie intrinsiek met elkaar verbonden zijn en elkaar beïnvloeden. Hierdoor besefte ik dat ik als ethicus m het lab en m het ziekenhuis moet zijn om in een vroeg sta dium met de wetenschap pers, artsen, patiënten sa men de techniek vorm te geven. Hierdoor heb ik het 'ethisch parallel onder zoek' verder ontwikkeld. Daarin werken we samen met onderzoekers uit alle maal verschillende we tenschappelijke discipli nes, maar ook met patiën ten, politici en maat schappelijke partners. Het gaat om co-creatie in een vroegtijdig stadium.'' -Jim Jansen GO ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 830.000 300 ILLUSTRATIE AD/TU FOTO'S SHUTTERSTOCK w Kijk op de site J bij /wetenschap YVONNE SMIT Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewSdentiSt en met l f vanvnederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71