Geen wapen of uitvinding w ft O O De mug is niet alleen een ergerlijk beestje, zij is volgens de Canadese historicus Thimothy Winegard ook de allergrootste vijand van de mens. „Bovendien is die oorlog nog lang niet gewonnen." 22 milligram bloed zuigt de mug per keer op ziekten worden door de mug verspreid Verspreiding Mug zuigt bioed ZiekteS Virus komt mee. HANS VAN ZON Thimothy Winegard laat de cijfers voor zichzelf spreken. De mug zorgt sinds 2000 jaarlijks voor 2 miljoen doden als gevolg van allerlei ziek ten, aldus de Canadese hoogleraar geschiedenis in zijn boek Mosquito (Uitgeverij Thomas Rap). Daar mee staat de mug stijf op nummer 1 van de ranglijst van beste 'killers'. De mens staat op twee met 475.000 doden per jaar, gevolgd door de slang (50.000), honden (25.000) en de krokodil en de kis sing bug (een soort roofwants die een gevaarlijke ziekte verspreid) met elk 10.000 doden. De gebrui kelijke verdachten, nijlpaard (500), leeuw (100) en haai (10) doen het veel rustiger aan. „Zonder de mug zou de wereld er totaal anders uitzien", aldus Winegard. Volgens hem bevindt de mug zich altijd in de frontlinie van de geschiedenis. „De mug is geen toeschouwer van gebeurte nissen, zij is met de ziekten die zij bij zich draagt veel dodelijker dan welk door de mens gemaakt wa pen of welke uitvinding dan ook.'' De hoogleraar geschiedenis schat het totale aantal doden waar de mug sinds de eerste mens voor verantwoordelijk is op 52 miljard, bijna de helft van de 108 miljard mensen die ooit op aarde hebben geleefd. ,,De mug is de voornaam ste moordenaar van de mens'', concludeert Winegard. Favorieten Het leven van mannetjesmuggen draait om twee dingen: nectar en seks. Het zijn de vrouwtjes die de mens steken en met een holle naald elke keer 3 tot 5 milligram bloed opzuigen. Dat bloed, drie keer haar eigen gewicht, heeft zij nodig om zo'n tweehonderd eitjes te kunnen voldragen. Zij legt die in een plasje water. De vrouwtjes- mug bijt iedereen, maar zij heeft haar favorieten. Liever bloedgroep O dan A of B. Voetengeur vinden ze aantrekkelijk, net als deodorant, parfum en zeep. De jacht wordt uiteindelijk toch bepaald door de uitstoot van CO2 door potentiële prooien. Sporters en zwangere vrouwen zijn extra aantrekkelijk, want zij ademen meer CO2 uit. ,,Maar: 85 procent van wat je aan trekkelijk maakt voor de mug zit in je genen", zegt Winegard. Onder de ziektes die de mug overbrengt, behoort een van de dodelijkste, gele koorts. Maar ook malaria, westnijlvirus, chikun- gunya, knokkelkoorts (dengue), zikakoorts en encefalitis (hersen vliesontsteking) zorgen voor kaal slag onder de mensheid. „Vooral de ravage die de malariamug kan aanrichten is nauwelijks met een pen te beschrijven", zegt Wine gard. „Malaria maakt ook econo mieën ziek. Malaria kost Afrika nu tussen de 30 en 40 miljard dollar per jaar aan verlies van economi sche productiviteit." De mug heeft voor haar ont wikkeling en machtsgreep op aarde aan de mens veel te dan - ken. Toen die een einde maakte aan zijn zwervende bestaan, aan land bouw begon te doen met irrigatie en vee, kwam de leefwereld van de mug pas echt tot bloei. Dat mo ment is voor de historicus het startsein voor een wervelende tocht langs beschavingen en oor logen met de mug in een hoofdrol. Muggenlegioenen en malaria put ten de legers uit van Perzische ko ningen, de Carthaagse veroveraar Hannibal en het Romeinse Rijk. Europese koloniale machten ver garen vanaf de 15de eeuw enorme rijkdommen maar zij 'oogsten ook ziekte en dood'. Winegard becij fert dat er alleen al in Spanje tus sen 1801 en 1804100.000 mensen zijn bezweken aan de gele koorts. Volgens de historicus is Napo leon verantwoordelijk voor de zwaarste malaria-epidemie die Europa ooit had gezien. Toen de Franse keizer hoorde van een Britse invasie in Zeeland liet hij Walcheren onder een laag brak water zetten, een ideale omgeving voor de mug en malaria. ,,Tegen de tijd dat de Britten de expeditie af braken, was 40 procent van hun strijdmacht door malaria buiten gevecht gesteld'', aldus Winegard. „Napoleons biologische wapen had zijn werk gedaan.'' DDT In de moderne geschiedenis, tij dens de Tweede Wereldoorlog, ontwikkelde de mens een wapen tegen de mug dat onoverwinnelijk leek: DDT. 'Muggenbrigades' be spoten Amerikaanse soldaten in Azië met het goedje om levens te redden. In 1945 bracht de VS het op de markt voor gebruik in de landbouw en daarna veroverde het de wereld. Er wordt in totaal we reldwijd meer dan 1,8 miljard ton DDT gespoten. Als in 1962 blijkt hoe schadelijk het insecticide is voor mens en milieu duurt het nog tien jaar voordat het in de VS en ook in Nederland wordt verbo den. Bovendien laat de mug zich niet wegblazen. Winegard: „Af hankelijk van het soort mug duurde het twee tot twintig jaar voordat ze resistent was tegen DDT." De oorlog tegen de mug leek gewonnen. Niet dus. In 2012 ontdekt de wereld een revolutionaire, genetische tech niek (CRISPR) waarbij wijzigin gen in genetisch materiaal kunnen ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 GO A We zijn 3 tot 5 in oorlog met de muggen Bij een volgende beet geeft de mug het virus door aan het slachtoffer. op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70