wordt al gesproken over 'failed state 'Heel Californië lijkt wel in brand te staan. Ik maak me vreselijk veel zorgen om de toekomst' 21 alleen al in september van dit jaar 1451 van de straat gehaald hier in Tenderloin, verzamelplaats van dak lozen en drugshandelaars en een van de vieste buurten van de stad. Heroïne Ongeveer de helft van San Fran cisco's 7500 daklozen is verslaafd, schat het stadsbestuur, en heroïne verhandelen of spuiten doen ze ge woon hier op de stoep. Nicky ziet de naalden geregeld in armen geprikt worden. Achter haar, aan de overkant van de straat, bespreken politieagen ten de toestand van een man die voor zich uit starend tegen een gevel hangt. Een van hen heeft zijn blauwe plastic handschoentjes al aan, maar ze laten hem liggen. Dit is het hart van de techhoofd- stad van de wereld, met even daar buiten innovatiewalhalla Silicon Val ley. De hoofdkantoren van Twitter en Uber liggen op een minuut of vijf tien wandelen. Op dit vroege uur rijdt een zelfrijdende auto in training door de wijk. Maar tegelijk dringt de zure geur van langdurig ongewassen mens je neusgaten binnen, afgewis seld met urinelucht. Schoonmaken is vechten tegen de bierkaai, weet Nicky Bolton. Ze neemt soms foto's van de troep die ze heeft opgeruimd, om te bewijzen dat ze echt haar werk heeft gedaan. ,,Want elke ochtend ziet het er weer uit alsof we hier nog nooit hebben schoongemaakt." Een van de groot ste problemen: poep. Menselijke poep. In 2018 kreeg San Francisco elke dag bijna tachtig meldingen van uitwerpselen op trottoirs en in steeg jes. Nicky Bolton komt ze ook gere geld tegen. Een specialist van univer siteit Berkeley, Lee Riley, zei vorig jaar dat de sanitaire omstandigheden in sommige straten in San Francisco slechter zijn dan in sloppenwijken in India, Kenia of Brazilië. Het is een 'plaag', die vuiligheid, zegt Rosalba Vargas, als ze haar kleinkinderen op de schoolbus heeft gezet. Maar ze ziet hier wel meer. Pas nog een koppel dat seks had, daar bij die parkeerautomaat. Drugs zijn er ook, in alle varianten, elke dag. Ze doet voor hoe ze haar kleinkinderen aangeleerd heeft er met een boog omheen te lopen. ,,De kinderen wo- nen bij mij sinds mijn dochter is overleden, en dit is geen geschikte omgeving," zegt Vargas, de mond hoeken naar beneden. Een andere woning die ze kan betalen is niet te vinden. Mede dankzij de aantrekkings kracht en de gigawinsten van de techindustrie zijn huizenprijzen in San Francisco tot exorbitante hoog- ten gestegen. Het gemiddelde ligt op een vraagprijs van 1,3 miljoen dollar - wat betekent dat de helft van de wo ningen voor méér van de hand gaat. Het heeft er mede voor gezorgd dat zo'n 130.000 inwoners van Californië dakloos zijn, en hun aantal blijft groeien. Miljoenen mensen trekken ook naar ver weg gelegen, goedko pere buitenwijken. Zo valt de hui zencrisis samen met de bosbranden crisis: het brandgevaar is daar, aan de rand van de natuur, hoger. Techgiganten als Google en Face- book hebben miljarden aan investe ringen in betaalbare huisvesting toe gezegd. Vorige week nog beloofde Apple 2,5 miljard dollar aan gunstige leningen voor bouw van betaalbare woningen. Maar met geld is het pro bleem niet opgelost. Lokale overhe den en bewoners verzetten zich al ja ren met succes tegen bouwplannen in hun buurten, vooral tegen brood nodige hoogbouw met veel woon ruimte. Zo kan het dat Sean Miller, een 25-jarige softwareontwikkelaar, tot voor kort 1000 dollar per maand betaalde voor de helft van een stapelbed in een huis met veertig mensen in een vuile buurt. Voor de deur zaten mensen crack te ro ken. Uit frustratie bouwde hij een app, Snapcrap, die met één druk op de knop een foto van een hoopje poep naar het meldpunt van de stad stuurt. ,,Ik denk niet dat deze stad goed wordt be stuurd'', zegt Miller. Het stoort hem dat een stad waar de miljoenen tegen de plinten klot sen haar daklozenprobleem niet kan oplossen. ,,San Francisco beschouwt zichzelf als heel progressieve stad. Dat trekt veel mensen aan en dat is cool, maar het is veel te ver gegaan. Er liggen mensen op straat die letterlijk dood lijken. Ik heb vanuit de bus mensen heroïne zien spuiten op de stoep. De politie kijkt alleen of ze dood zijn of niet. Zo niet, dan laten ze je met rust." Agenten in San Francisco klagen dat opgepakte drugdealers in no time weer op straat staan. Sean Miller wist zulke dingen niet, toen hij in mei 2017 vers afgestudeerd vanuit Ver mont naar San Francisco verhuisde, met het idee dat hij naar een prach tige stad met een betoverende start- upsector zou gaan. Inmiddels over weegt hij te vertrekken. ,,Professio- neel gezien is het een goede plek, maar ik vraag me geregeld af wat het me waard is om hier te wonen." Hij is niet de enige. In het tweede kwartaal van dit jaar vertrokken twee keer zo veel mensen uit Califor nië als dezelfde periode in 2017, bere kende makelaarskantoor Redfin. En de recente branden wakkeren de exodus verder aan. Ook Mary Lou Smith, de boekhandelaar, wil na de zoveelste vlammenzee het liefst naar haar zoon in de staat Washington verhuizen. ,,Heel Californië lijkt wel in brand te staan. Ik maak me vrese lijk veel zorgen om de toekomst." GO ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 Branden in de heuvels achter Santa Paula (foto boven) en een volledig uitgebrand mobilhomepark in Santa Rosa. fotos afp steeds meer op vuilnisbelt Mary Lou Smith, boekverkoopster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69