Imago van welvarende staat verandert in hoog tempo, in VS 20 Schatrijk, wonderschoon Californië verkeert in diepe crisis, onder meer door natuurbranden en torenhoge huizenprijzen. Het aantal daklozen stijgt. Poep en injectienaalden bepalen het beeld in de steden. 'Elke ochtend lijkt het of we hier nooit hebben schoongemaakt' voor meer brand zouden zorgen. Ze zijn er goed in geworden hier, evacueren en herstellen. Mede door de lessen van de meest intense bos brandenseizoenen in de geschiede nis van Californië, in 2017 en 2018, vielen in 2019 vooralsnog geen do den. Bewoners vertellen over lijsten die ze hebben opgesteld, van dingen die ze niet moeten vergeten bij over haast vertrek. Wie niet weg hoeft, vangt vrienden en familie op, en wie zelf niet of nauwelijks wordt getrof fen, geeft zodra het gevaar geweken is zijn geld uit bij getroffen onderne mers. Net als twee jaar geleden, toen in buurgemeenschap Santa Rosa 22 doden vielen. Elektriciteitsnet Het is het nieuwe normaal, in Cali fornië. Het vuur zal opnieuw komen, nu natuurbranden door klimaatver andering intenser worden, de bossen niet op de juiste manier onderhou den blijken en het elektriciteitsnet werk is verouderd. PG&E is mede dankzij schadeclaims failliet en heeft al aangekondigd dat het de komende tien jaar nog vaker de stroom zal moeten afsluiten, om het risico van vonken in het droge seizoen te be perken. Voor een veiliger onder gronds net is geen geld. (Voor 16 mil joen aan bonussen voor de directie wel, kort na het faillissement. Een rechter stak er een stokje voor.) James Halloren, een 55-jarige mana ger in de bouw die vanuit het zuiden naar Healdsburg is gekomen om de lokale winkeliers te steunen, heeft drie dagen bij kaarslicht moeten le ven. Op de hoogte bleef hij dankzij een draagbare radio. Zijn vrouw, net een paar dagen weg, kon hij niet be reiken - het telefoonnetwerk was ook uit de lucht. ,,Zo veel slimme mensen in deze regio, zo veel inno vatie, maar we vinden geen manier om de stroom aan te houden." Californië is de thuisbasis van Fa- cebook, Uber, Apple, Google en Hol lywood. Het is de grootste, welva rendste staat van de VS, op zichzelf de vijfde economie ter wereld. Het leven leek altijd paradijselijk ont spannen langs de eindeloze kustlijn, waar de zon op z'n allerzonnigst een gouden gloed verspreidt over in pas teltinten geschilderde huizen. Maar Californië verkeert in crisis. In Amerikaanse media vallen de woorden 'onleefbaar' en 'failed state'. Niet alleen groeit de angst dat delen van Californië dankzij het brandri sico te gevaarlijk te worden om te be wonen, zoals de San Francisco Chroni cle bespeurt. Er is meer. Bijvoorbeeld een ernstig gebrek aan betaalbare huizen, waardoor ook tentenkampen en trottoirs vol daklozen een alle daagse aanblik zijn. Nicky Bolton wijst op een roest bruin opzetstuk op de rand van de vuilnisbak op wielen die ze door het centrum van San Francisco duwt. De naalden gaan in dat bakje daar. Ze laat zien wat ze tegen is gekomen sinds ze om vijf uur vanochtend be gon met schoonmaken: twee injec tiespuiten, in twee uur. Met haar col lega's van het Clean Team heeft ze er Healdsburg is zichzelf niet, op deze zondag. Ja, de bewoners zijn terug, na een massa-evacuatie vanwege een reusach tige bosbrand die hun stadje be dreigde. Het bleef overeind, dus han gen etalages nu vol met bedankjes voor brandweerlieden. Een lichtge vend verkeersbord knippert hun toe. Dankjewel, hulpverleners. Het is fijn om thuis te zijn. Maar het leven is niet meer hele maal hetzelfde, na de tweede grote natuurbrand in twee jaar tijd in dit gebied even ten noorden van San Francisco. ,,We zijn zo getraumati seerd," verzucht Mary Lou Smith, die in het centrum van Healdsburg de boekhandel weer op gang probeert te brengen. Vorige keer naderde het vuur haar huis tot op een mijl en kon ze de vlammen zien. Het was vreselijk, zegt ze, om op nieuw een evacuatiealarm te krijgen, midden in de nacht. Moest ze wéér in sneltreinvaart het hele huis door om te inventariseren wat absoluut niet verloren mocht gaan. ,,Ik was er meer dan toen op voorbereid om alles te verliezen. Ik ken zo veel mensen die dat hebben meegemaakt." De werkweken van de medewer kers van boekhandel Copperfield zijn ingekort. Er zijn weinig klanten. De mensen hebben andere dingen aan hun hoofd. As opruimen, bedor ven vriezerinhoud weggooien, zor gen dat het gas en de stroom het weer doen, nadat nutsbedrijf PG&E het complete net platlegde uit vrees dat haperende bovengrondse kabels ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 GO 'Paradijselijk' Califomië lijkt Daklozen bivakkeren in een park aan de kust in Santa Monica (boven en onder) en op straat in Los Angeles. foto Hollandse hoogte Nicky Bolton, schoonmaker KARLIJN VAN HOUWELINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68