Het grote drama dat Kok raakte, was de WAO-crisis 17 ,,Dat was heel raadselachtig. Kok had in de jaren 80 de WAO-crisis al zien ontstaan en liet het gebeu ren. Hij wist in 1991 al tien jaar dat het fout zat. Hij greep niet in als FNV-voorzitter, terwijl de sociale partners, waaronder de FNV, ont slagen werknemers de WAO in lieten gaan. Hij deed het niet als politiek leider van de PvdA. Hij durfde het niet. Pas in 1991 als mi nister van Financiën die 4 miljard moest korten in de sociale zeker heid, kon hij onder de noodzaak van een ingreep niet meer uit. ,,In een nachtelijke persconfe rentie ging Kok ervoor staan. Voor de hardste ingreep. Het was niet leuk, maar nodig en rechtvaardig, zei hij. Maar toen de kritiek op stak, begon Wim te schuiven. Hij wilde het bijltje erbij neergooien, liet hij Rita weten. Zij trof hem geëmotioneerd aan zijn keuken tafel en hij wilde niet meer naar de ministerraad. Rita zei: 'Mis schien moet je toch maar gaan.' ,,Zij waarschuwde telefonisch PvdA-staatssecretaris Wallage hoe erg de toestand van Wim was. Vervolgens kreeg Kok in Den Haag steun van de andere partij genoten in het kabinet, die hem in het zadel hielden. Vooral Jan Pronk was daar belangrijk. ,,Hoe kwam hij daar nou toe, waarom zwalkte hij zo lang? Hij schoof het voor zich uit en deed uitspraken die haaks op elkaar stonden. Maar de logica was dat hij erop hoopte dat de Sociaal Eco nomische Raad hem zou redden met hun advies. Dat zou hij kun nen overnemen. Maar dat kwam er niet door verzet van de FNV.'' ,,Hij kon niet tegen onaangekon digd slecht nieuws, improviseren was niet zijn sterke kant. Kok was geen crisismanager. Toen hij van de FNV overstapte naar de PvdA, moest hij enorm wennen aan de hectiek van de politiek. Dat was niet goed voor zijn humeur.'' Corrigeerde niemand hem in zijn chagrijn? ,,Het was een grote imponerende man die niet met zich liet sollen. Je sprak hem niet makkelijk tegen. Hij accepteerde het wel van Rita. Zij voorzag problemen met Wim in de kabinetsformatie van 1994. Kok volgde haar advies op dat hij in zijn handpalmen letters moest schrijven. Links was het GH: goed humeur, rechts HG: heb geduld.'' ,,Maurice de Hond zei in het voor jaar van 1993 al: 'Je kunt het alleen maar winnen als je jezelf bloot geeft.' En het campagneteam had in de focusgroepen ook die signa len opgepakt: het moest persoon ijker en socialer. Rita vond het niets en hij ook niet. Hij wilde als betrouwbare schatkistbewaarder de verkiezingen in, maar daar werd de gemiddelde PvdA-kiezer niet warm van. Toch werd hij per soonlijk in de campagne, omdat hij merkte dat het werkte. In het interview met Sonja Barend sprak hij uit dat hij 'voor goud ging': premier worden.'' ,,Hij was niet zo van: en nu heb ik het bereikt! Ik denk dat het uit putting was na een lange kabi netsformatie zonder vakantie in een snikhete zomer. Hij was maar twee dagen met Rita weggeweest naar Twente. Ik denk dat hij er ook fysiek aan wilde wennen, daar op de vloer. Lang heeft hij niet op de grond gelegen, want hij moest aan het werk, hij zag altijd weer beren op de weg.'' ,,Dat verdiende hij niet. In een paar maanden tijd vergruisde zijn nalatenschap in zijn handen. Daar heeft hij het heel lang heel moei lijk mee gehad, voordat hij dat een plekje kon geven. Zelfs in de zo mer van 2017 zei hij tegen Asscher na diens grote ne derlaag:'Wat had ik eraan kunnen doen om dat te voorkomen?'" nistische zelfverrijking', maar vol gens mij versprak hij zich. Kok be doelde 'exorbitante'. Maar het is mij een raadsel waarom hij die commissariaten nam. Ik kan er meerdere verklaringen voor be denken, maar ik weet niet of er eentje klopt. Waarom ging hij niet weg bij ING toen die bonus cultuur in opspraak kwam? Een 'duivels dilemma' noemde hij dat. Hij werd commissaris bij een Chi- nese bank! Waanzinnig interes sant. Hij had ook iets van een ont dekkingsreiziger. Vanuit Bergam bacht werd de wereld voor hem steeds groter.'' ,,Dat denk ik wel. Ik ben blij dat ik zijn voorgeschiedenis, de lange aanloop naar zijn premierschap in dit boek uit de doeken heb kun nen doen. Nu kan ik hem beter doorgronden in zijn twee kabi netten. Dat eerste kabinet was een succes. Dat tweede veel minder. Er broeide iets in de samenleving wat ze wel aanvoelden, maar waar ze niet de vinger achter kregen. Het is voor mijn tweede deel een uitdaging om Kok een plaats te geven in die maatschappelijke onrust." GO ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 VOOR ZIJN menjen 1938 7994 Waarom talmde Kok zo lang in de WAO-crisis? Waarom kon Kok niet tegen on verwachte ontwikkelingen? Kok gooide toch in de cam pagne van 1994 zijn schroom af om iets van zijn privéleven te laten zien. Waarom? U schrijft in de biografie dat Kok toen hij de sleutel van het Torentje kreeg, in 1994, bij bin nenkomst letterlijk op de vloer bedekking ging liggen als kers verse minister-president. Waarom deed hij dat? Kok kreeg een trauma in dat laatste halfjaar van zijn pre mierschap in 2002. Door de aanslag op de Twin Towers, de moord op Fortuyn en zijn partij die onderuitging. Over terugkijken gesproken: Kok uitte als premier kritiek op de 'exor bitante zelfverrij king' van graai ende topmannen die bonussen vin gen. Dat kreeg Kok in 2007 als een boemerang terug toen hij als ING-commissa- ris zelf bonussen incasseerde. ,,Hij zei 'exhibitio- Wim Kok. Een leven op eigen kracht. Deel 1: Voor zijn mensen 1938-1994 528 paginas (gebonden) prijs: 34,99 Hebt u Kok nou leren begrij pen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65