M H |il v H 'Voor hij z'n rug rechtte en naar buiten trad, was hij lang onzeker' ié# 16 Rita Roukema leerde Kok begin jaren 60 kennen. Beiden kwamen uit een rood nest. Rita was de enige met wie Kok echt alles deelde. Ze werd zijn levenslange maatje. Kok, die wat zwaar op de hand was, werd opgevrolijkt door de optimistische levenshouding van zijn vrouw. Ze had twee kinderen uit een eerder huwelijk, André en Carla. Met Kok kreeg ze nog een derde kind, Marcel. Ze werkte op een in koopadministratie en ging naar de Rotterdamse Snijschool, waar ze coupeuse werd. Daar is de belang stelling voor het weefgetouw ge wekt, waar ze kunstwerken mee zou maken. ,,Dat is niet zo. Ik moest het uit hem trekken. Echt trekken. Het kon een halfuur kosten voordat hij op dreef raakte. Daarom stuurde ik hem, een dag of vijf voordat ik kwam, tien vragen. Dan kon hij daar op kauwen, dat vond hij prettig.'' ,,Dat ligt toch in zijn jeugd. Hij had geleerd niet meteen te ver trouwen. En nooit volledig. Zelfs tot zijn beste vrienden bewaarde hij een zekere afstand. Partijgeno- ten als Dick Benschop en Klaas de Vries vertrouwde hij. Maar hij sprak nooit met hen over per soonlijke zaken, ook niet met zijn politiek adviseur Arend Hilhorst. ,,In zijn jeugd heeft hij ervaren dat zijn ouders in de jaren 30 in veel onzekerheid echt onderaan de maatschappelijke ladder ston den. Naast Wim was er nog een jongere broer, die in 1946 werd geboren. Zijn vader was bouw vakker, werd later timmerman en was actief in de Bouwbond. Hij streed voor rechtvaardigheid. In de oorlog was Koks vader meestal niet thuis, want hij was op de vlucht voor de Arbeitseinsatz. ,,Zijn moeder had niet zo'n sterke wil als zijn vader, zij beli chaamde die kwetsbaarheid. Die droeg het gezin met zich mee na de Tweede Wereldoorlog. Wie kon beloven dat de crisis niet terug kwam? ,,Door die geschiedenis heeft Kok heel erg geleerd dat hij er op eigen kracht moest komen. Je kon op mensen rekenen, maar nooit volledig. Uiteindelijk was zijn per soonlijke loyaliteit altijd functio neel. Hij verbond zijn eigen lot nooit aan iemand anders.'' ,,Er was de Kok voor de schermen die de meeste Nederlanders ken nen. Die Kok sprak kort en duide lijk in begrijpelijk Nederlands en kon belangrijke besluiten nemen en richting geven. Er was ook nog een Kok achter de schermen. Voordat hij zijn rug rechtte en naar buiten trad, was hij langdurig onzeker en kon hij mopperen op medewerkers. Zijn ongeduld liet hij blijken door te trommelen met zijn vingers. Of hij tikte zijn tien vingertoppen tegen elkaar. ,,Hij aarzelde eindeloos over de opvolging van Den Uyl. Was hij wel geschikt, kon hij dat? Er waren toch ook anderen? Zoals Jos van Kemenade, Marcel van Dam en Ed van Thijn. Over een paars kabinet zonder het CDA. Moest hij met VVD'er Bolkestein in zee? En over Srebrenica: waarom trad hij toen pas af, zeven jaar later? Waarom hield hij een parlementaire en quête tegen? Dan zat hij met zijn grote handen die gespreksonder werpen te wikken en te wegen.'' Het grote drama dat Kok raakte, was de WAO-crisis. Die brak in 1991 uit, toen er moest worden in gegrepen in de wassende stroom van ruim 900.000 Nederlanders die een uitkering kregen in de Wet op de Arbeidsongeschiktheid. Er was een praktijk ontstaan van on eigenlijk ontslag, waardoor de werkgever geen ontslagvergun ning aanvroeg en de werknemer een lange en hogere uitkering kreeg. Ook werden mensen snel afgekeurd, waardoor ze niet mak kelijk teruggingen naar de ar beidsmarkt. Kok kreeg het als poli tiek leider van de PvdA en minis ter van Financiën op zijn bord. Hij moest als sociaaldemocraat 4 mil jard bezuinigen op de sociale ze kerheid. Paspoort Tot 1959 1986-1989 Tweede Kamerlid voor de PvdA 1989 tot 1994 1994-2002 Premier paarse kabinetten I en 2002-2018 J' Overleden in Am sterdam ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 i eindelijk heeft zijn vrouw Rita meegelezen, ze was scherp op de persoonlijke dingen.'' Het lijkt alsof de condens van die privégesprekken is neerge slagen in het boek, alsof u veel meer weet. Waarom is Wim Kok levenslang argwanend geweest? Waarom kon Kok aarzelen over een belangrijke beslissing tot hij erbij neerviel? 1. Wim Kok volgt de uitslagen van de Tweede Kamerverkiezin gen in 1994. 2. Koks ouders. 3. Kok met zijn broer Bas. 4. Op de fiets in Bergambacht. 5. Met Rita op het PvdA-congres in 1998. Rechtsonder: Marnix Krop. FOTO'S HH, ANP EN PRIVÉARCHIEF WIM KOK us* ""WW"? Wim Kok 29 sept. 1938 Geboren in Berg ambacht Studie bedrijfs kunde Nyenrode 1961 In dienst bij de Bouwbond NVV 1976-1985 FNV-voorzitter Minister van Financiën en vi- cepremier in ka- binet-Lubbers Commissaris bij o.a. Shell, KLM en ING 20 oktober 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64