Biografie over gesloten en wantrouwige politicus Wim Kok Wim Kok domineerde als PvdA-leider en premier lange tijd de Nederlandse politiek. Niemand kende hem echt. Waarom was hij zo argwanend en nors? Marnix Krop verklaart het in een biografie die gisteren uitkwam. Kok zei ineens: 'Een biografie is een doodsaankondiging!' 15 f e stem van Wim zit nog in'', zegt B Marnix Krop (70), de biograaf van Wim Kok. Hij is 'heel blij' dat een jaar na de dood van Kok het eerste deel van zijn biografie er is. Ze voerden achttien gesprekken totdat de 80-jarige Kok werd opgenomen in het ziekenhuis en er niet meer ge zond uitkwam. Hij overleed na een complicatie bij zijn hartoperatie. Krop: ,,Ik had nog met hem naar de Tweede Kamer willen gaan, naar het Torentje, de Trêveszaal en het minis terie van Financiën. Tijdens uitstap jes vertelde hij veel meer. We hadden ook een afspraak staan op het kan toor van de FNV, waarvan hij voor zitter was. Die ging niet meer door. ,,Maar door zijn dood trad ik ineens in de media op als zijn bio graaf en merkte ik dat er een enorme behoefte was aan de biografie. Die heb ik daarom in twee delen geknipt. Het premierschap en de jaren daarna komen over drie jaar.'' Als voormalig ambassadeur in Ber lijn en Warschau, adjunct-directeur van de Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA, en afdelingsvoorzitter van de partij kende Krop Kok. De kiem voor het vertrouwen van Kok in zijn latere biograaf werd misschien al in 1997 gelegd. Hij schreef een speech voor Kok over vijftig jaar Marshallhulp, waar hij Krop dankbaar voor was. Al langere tijd broedde Krop op het plan een biografie over Kok te schrij ven. Dat de tijd daarvoor weleens rijp kon zijn, meende hij te zien in een tv-documentaire over de val van Sre brenica en de Nederlandse rol. ,,Kok sprak daar met reflectie over een voor hem heel moeilijke periode. ,,De uitgever zei: 'Dat lukt je nooit.' Kok hield de boot inderdaad af, maar hij wilde wel met me praten. Het kwam tot een ontmoeting. ,,Kok zei ineens: 'Een biografie is een doodsaankondiging!' Kok vond dat hij nog midden in het leven stond, hij vervulde verschillende maatschappelijke functies. De oud-diplomaat liet zich niet uit het veld slaan. ,,Ik zei: 'Stel, je wordt met je goede gezondheid 90 jaar. Als er dan iemand aan je biografie be gint, komt die in 2040 uit. Wie kent Wim Kok dan? Nu ben je een poli tiek relevant figuur. We hebben te maken met dingen die nog door jouw handen zijn gegaan.' 'Hmm' peinsde Wim.'' Er volgden twee ge sprekken. ,,Ik merkte dat hij om was in het tweede gesprek. Dat gesprek zal me altijd bijblijven, dat was fil misch. Op een gegeven moment zei Wim: 'Laten we het scheepje maar afduwen'.'' ,,Je kunt geen levensverhaal van ie mand schrijven alleen op basis van de WAO-crisis en de geleide loonpo litiek. Dat wat persoonlijk relevant was, zou erin moeten. Dat was voor hem een van de lastigste dingen. Veel potentiële biografen vertrouwde hij niet, wat hadden die voor agenda? Hij vertrouwde mij voldoende. ,,Wim wilde de privésfeer bewa ren. In het bijzonder wilde hij zijn verstandelijk en fysiek gehandicapte zoon André beschermen. Maar ik moest vaststellen dat hij in de cam pagne van 1994 ook al eens over hem had gesproken bij Sonja Barend op televisie. Ik heb gezegd: 'Luister Wim, ik zal niet veel over André schrijven. Maar als ik over hem schrijf, dan schrijf jij mee.' Toen zei hij het voor de tweede keer: 'Laten we het scheepje maar afduwen.' Uit LEES VERDER OP PAGINA 16 GO ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 Wim Kok als FNV-voorzitter in 1982, met toenmalig minister van SZW Joop den Uyl. foto nationaal archief JAN HOEDEMAN Hoe hebt u zijn vertrouwen ge wonnen om hem over zijn grootste geheim, zijn privéleven, te laten praten?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63