5 MIRAN VAN ARENDONK (32) ANIQUE LANDZAAD (32) pelweg dat het zware en belangrijke werk beter beloond moet worden. Maar zo simpel werkt het niet, zegt gezondheidseconoom Groot. „Belo ning hangt niet af van zwaarte of waardering. Een vuilnisman werkt harder dan ik en we kunnen niet zonder hem. Toch verdien ik meer. Dat heeft te maken met vraag en aan bod. Waar krapte in de markt is, zoals in de ict, stijgen de lonen. Behalve in een collectieve sector zoals de zorg. Hier stelt de overheid vast hoeveel de salarissen mogen stijgen. Liefst niet te veel, want dan gaat de premie omhoog of wordt het overheidstekort te groot.'' Er is wel een omweg, zegt hij, namelijk: zzp'er worden. Zzp'ers krijgen niet alleen een hoger loon, maar ze draaien ook alleen de dien sten waar ze zin in hebben, vaak die van negen tot vijf. Emeritus-hoogle raar publieke gezondheidszorg Guus Schrijvers noemt dit 'de slagroom diensten'. ,,De pijn van de verpleeg kundigen zit in die onregelmatige diensten'', benadrukt hij. ,,Zorg voor Regel hogere toeslagen en een lagere werkdruk in de nachten weekenden betere toeslagen en minder werk druk in de nacht en weekenden. Waarom zijn er in een grote stad 's nachts drie huisartsenposten en drie spoedeisendehulpafdelingen open?'' Wilthagen vindt dat het perso neelsbeleid in ziekenhuizen volledig op de schop moet. ,,Werken in een ziekenhuis is topsport. Bij topsport hoort ontspanning. Dus zorg voor roosters waarbij personeel zelf kan kiezen welke tijden zij het liefst werken. Dat is even gepuzzel, maar wel te doen." Ook pleit hij voor meer sabbaticals. ,,Het is dom om te den ken dat een verpleegkundige vijftig jaar hetzelfde werk wil doen. Als werkgever moet je méér bieden. Laat hen een tijdje extern werken om bij voorbeeld competenties in het leidinggeven op te doen of zich te verdiepen in technologie en haal ze na een paar jaar weer terug.'' Kortom, de cao-strijd is volgens de hoogleraar veel complexer dan de loonsverhoging. ,,Maar dat past niet op een spandoek.'' zaterdag 16 november 2019 GO FOTO CORNÉ SPARIDAENS Opleiding: inservice-opleiding niveau 6 (hbo) Beroep: operatieassistent in Catharina Ziekenhuis, Eind hoven Ervaring: 6 jaar Loon: 3200 bruto, exclusief onregelmatigheidstoeslag Uren: 36 uur Hét pijnpunt voor operatie assistent Miran van Aren- donk is de bereikbaarheids dienst, waarbij ze bij spoedgevallen wordt opgepiept. Voor elk gewerkt uur krijgt ze een vrij uur en 25 pro cent van haar uurloon op een door deweekse avond of 50 procent tij dens een doordeweekse nacht. „Gebeurt er niets, dan krijg ik alleen een onkostenvergoeding van 2,50 euro. In sommige weken tik ik de vijftig uur aan. Als er niets veran dert, denk ik serieus aan vertrek.'' Opleiding: mbo-v Beroep: algemeen verpleeg kundige op een afdeling oncologie in Den Haag Ervaring: 7 jaar Loon: 3086 bruto, exclusief onregelmatigheidstoeslag Uren: 36 uur Ook Anique Landzaad gaat woensdag de barricaden op. ,,We draaien avonden, nachten en weekeinden en passen ons privéleven constant aan aan het werkrooster. We kunnen niet bij feestjes of het kerstdiner zijn. Ik ben vaak te moe om af te spreken. Natuurlijk hoort onregelmatigheid bij ons vak, maar er moet ook iets tegenover staan." Vermoeidheid kan gevaarlijk zijn, waarschuwt ze. „Wanneer je niet scherp bent, kun je fouten maken in de medicatie.'' - Guus Schrijvers, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5