Zogezien Borsele, sla eens met de vuist op tafel voor Lewedorp Wel de lasten, maar niet de lusten. Dat lot treft Lewedorp. Het dorp ligt aan de ideale route richting Waterpark Veerse Meer bij Arnemuiden. En als straks het nieuwe park klaar is, betekent dat veel meer auto's over de smalle, bochtige Nieuwe Kraaijertsedijk. Soms is het nodig eens de grenzen op te zoeken 11 PASPOORT nenlandse censuur was. Nu zit ten we onder Hitler, straks onder Stalin en moeten we Heil Stalin roepen, zoiets had ik geschreven. Een kleinigheid met grote gevol gen. Volgens mijn ondervragers had ik communistische sympa thieën." Het ergste moest nog komen. Na een zwaar bombardement werd Jan op 3 januari 1945 in een overvolle goederenwagon op transport gezet naar Langenzenn in de deelstaat Beieren. Daar kwam hij terecht in een onver warmde barak. Buiten vroor het 20 graden. ,,Het was de hel op aarde. De wc was een balk tussen twee muurtjes, daar hing een geur, verschrikkelijk. Elke och tend was er appèl, in rijen van vijf. Midden op het terrein stond een stenen gebouw. Daarin zaten gevangenen die een vluchtpo ging hadden ondernomen, ze waren aan handen en voeten ge ketend en moesten eten als hon den. Wij keken, dat was ver plicht. ik herinner me ook knup pels, slaag. Door hongeroedeem had ik grote gaten in mijn benen. Na drie weken kon ik terug naar Neurenberg, weer om te werken. Daar kreeg ik dysenterie nadat ik uit een ton met bluswater had gedronken. Een verpleger gaf me grote, rode tabletten. Ik piste rood. 'Pissé rouge', riepen de an dere gevangenen, dat zal ik nooit vergeten. Ik dacht dat ik bloed plaste. Eén van de gevangen lag te ijlen, omdat hij niet meer at en dronk hadden wij meer. Op een ochtend lag hij stil, dood. Dat hebben we een dag verzwegen om zijn rantsoen nog te kunnen ontvangen. Op zo'n moment ben je zo ver afgezakt, dan ben je geen mens meer." Sie können gehen Op 5 april werd Neurenberg weer zwaar getroffen door gealli eerde bommen. Eind die maand gingen de celdeuren open. 'Sie können gehen', zei een Duitse man in burger. Ziek en wel wist Jan in Hof te geraken, bij zijn PTT-maten. Toen hij er in 1943 aan kwam woog hij 75 kilo, twee jaar later gaf de weegschaal net 50 aan. Het lukte om naar huis te gaan, terug naar Terneuzen. De eerste tien jaar na de oorlog werd hij 's nachts regelmatig schreeuwend wakker. Hij moest ook twee keer in het ziekenhuis worden opgenomen met maag- en darmklachten. Van Neder landse instanties heeft hij later geen tegemoetkoming voor zijn ontberingen gekregen, omdat hij niet blijvend invalide was. In 2005 ontving hij via het Duitse 'Programma ter vergoeding van Dwangarbeid' 15.000 Duitse Mark: ,,Ik werd als slavenarbeider erkend." en het waterschap te gaan om bo vengenoemde problematiek te bespreken en op korte termijn op te lossen. En in overleg met ge meente Middelburg te gaan om de bekostiging hiervan te realise ren." In overleg treden om een op lossing te zoeken? Maar wat doet de wethouder nu dan? Het is een volkomen overbodige vraag. Hier schieten de Lewedorpers niets mee op. Softe boodschap Interessanter is de opmerking over de financiering van de rond weg. Middelburg moet betalen, punt uit. Zo zou je het kunnen le zen, maar zo hard staat het er niet. Geheel in bestuurlijke stijl van Borsele wordt ook nu weer gevraagd aan de wethouder om in gesprek te gaan. Dat is een softe boodschap om Witkam mee op pad te sturen. Met elkaar pra ten is een bestuurscultuur die misschien perfect werkt binnen de muren van de raadsboerderij in Borsele, maar dat is geen ga rantie op succes in de buitenwe reld. Soms is het nodig om eens de grenzen op te zoeken. Sta op voor de Lewedorpers en eis dat er een oplossing komt. Sla met de vuist op tafel en sluit desnoods de Nieuwe Kraaijertsedijk tijde lijk af voor doorgaand verkeer. Vijf maal zoveel auto's over de Nieuwe Kraaijertsedijk, zeker op wisseldagen. Dat is de verwachting als straks Waterpark Veerse Meer klaar is, blijkt uit onderzoek. Van 600 voertuigen per etmaal naar 3300 straks. Het is dan ook meer dan terecht dat Lewedorpers zich grote zorgen maken. Meer herrie, onveilige situaties en verslechte ring van het woongenot. En dat alles voor een recreatiepark in de buurgemeente. Kortom, wel de lasten, niet de lusten want al die miljoenen extra aan toeristenbe lasting verdwijnen in de zak van Middelburg. Borsele staat letter lijk en figuurlijk met lege han den. Verhaal halen Het was in 2018 dat de politiek in Borsele zich een hoedje schrok. Ze lazen in de krant dat wethou der Simons van Middelburg de inwoners van Arnemuiden ge ruststelde met de mededeling dat de meeste auto's naar Waterpark Veerse Meer toch via Lewedorp zouden rijden. Tot dat moment had niemand zich goed gereali seerd wat er stond te gebeuren. De PvdA eiste dat de wethouder verhaal ging halen in Middel- burg, want dat mocht niet gebeu ren. Wethouder Arno Witkam deed keurig wat van hem ge vraagd werd. Maar wel op z'n Borsels: geen vuist op tafel of krasse uitspraken maar in overleg gaan. Praten om naar een oplos sing te zoeken. Dat overleg sleept zich nu al tijden voort en zicht op een op lossing is er nog niet. En wie goed luistert naar de wethouder hoort dat nog lang kan duren, ze ker als je denkt aan nieuwe we gen. Maar daar kopen de inwo- ners van Lewedorp niets voor. De realiteit is dat het park wordt ge bouwd en dat zij voor de opening een oplossing willen. Voor de PvdA reden om via een motie te vragen om een rondweg en dat steunt de meerderheid van de raad. De wethouder wordt ge vraagd: ,,In overleg met onder meer de gemeente Middelburg GO ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 Jan Jacob Rottier werd 21 oktober 1923 in Terneuzen geboren. Zijn vader heette ook Jan, zijn moeder was sla gersdochter Maria Geer- truida Loof. Jan Jacob werkte als timmerman tot de winter van 1946-1947. Toen stapte hij over naar de PTT, hij werd er hoofdbesteller. Na veertig jaar ging hij met pen sioen. Hij was 38 jaar vrijwilli ger bij de brandweer, in 1984 nam hij afscheid als onder commandant. In 1948 trouwde hij met Mag- dalena de Feyter. Ze kregen drie kinderen. Er zijn nu drie kleinkinderen en vijf achter kleinkinderen. Jan Rottier met zijn zelfge maakte koffer, die overal met hem mee ging: ,,Als die kof fer eens kon vertellen..." FOTO EN REPRODUCTIE BOAZ TIMMERMANS MELITA LANTING De Nieuwe Kraaijertsedijk in Lewedorp. foto google maps

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59