Weer even thuis Terug naar de plek van je jeugd 9 De vuurtoren van Haamstede is wereldberoemd. De toren sierde jarenlang bankbiljetten van 250 gulden. Mineke Straijer groeide aan de voet ervan op. Onbezorgd, met een groot gevoel van vrijheid 'Er is weleens een heel groot vat met roomboter aangespoeld. Daar hebben die vijf gezinnen weken van gegeten' een heel groot vat met roomboter is aangespoeld. Daar hebben die vijf gezinnen weken van gegeten." Zelf vond ze in de buurt van de Verklikker als vijftienjarig meisje een fles met een briefje van Albert Lauritz (Laurens) Rasmussen; een Amerikaan die onderweg was van Boston naar Heidelberg waar hij aan de universiteit les ging geven. Hij zocht een correspondentie vriend en Mineke, die haar leven lang al graag schrijft, reageerde. Het leverde haar een 'bottle- friend' voor het leven op. Tot zijn overlijden vorig jaar bezochten Laurens en Mineke elkaar met enige regelmaat over en weer en schreven ze elkaar honderden brieven. ,,We waren 55 jaar be vriend." De kasten van huizen die nu sa men Nieuw-Haamstede vormen waren er in de jeugd van Mineke nog niet. ,,Het was allemaal pol der en kale vlakte. Met bunkertjes waarin hooi lag opgeslagen." De Torenhoeve, waar ze zelf vakan tieappartement Duinkonijn heeft, was destijds een theeschenkerij. ,,Daar werkte ik op mijn veer tiende in vakanties in de afwas." Ook bij het KLM-hotel, het tegen woordige Duinhotel naast het zweefvliegveld, stond het vuurto renmeisje een tijdje in de spoel keuken. In haar vrije tijd deed ze klusjes op het zweefvliegveld. ,,Zoals vliegerlijsten bijhouden en kabels rijden. Dan mocht je mee de lucht in. En, ook leuk, je mocht daar met de auto rondrijden als je nog geen rijbewijs had." ESMESOESMAN ls kind stond Mineke Straijer (70) totaal niet stil bij de bijzon dere plek waar ze op groeide. De vuurto ren van Haamstede voor haar voordeur was net zo gewoon als een koeienstal is voor een boeren dochter. Toch loopt de rood-wit gestreepte zuurstoktoren als een rode draad door Mineke's leven. Ze groeide op als dochter van de vuurtorenwachter. ,,Het voelt toch een beetje als mj vuurto ren. Nog steeds." Vijf woningen zijn er aan het pleintje rondom de Haamsteedse Westerlichttoren gebouwd. In Mineke's jeugd woonden daar vijf vuurtorenwachters met hun ge zinnen. Zeker in haar jongste jeugd was het een hechte ge meenschap, daar in het destijds nog bijna onbebouwde duinland schap. Waar de mannen 's avonds na het eten nog een rondje liepen om de laatste nieuwtjes uit te wisselen. En waar vandaan je ki lometers moest fietsen om op school te komen. ,,Je was er op el kaar aangewezen. Toen het eerste gezin een auto kreeg, werd de post voor iedereen opgehaald. Al les werd er gedeeld." Morse Zelf ervoer ze haar thuis vooral als een veilige haven. Ze groeide er op met haar acht jaar jongere broer Peter en haar ouders Jan Straijer en Corrie van den Ende. ,,We wa ren een hecht gezin, waarvan de ouders altijd thuis waren." Zij het dat haar vader vaak op grote hoogte verkeerde. Boven in de vijftig meter hoge toren hield hij als vuurtorenwachter zee en dui nen in de gaten. Zijn warme hap Beroemdheid Dat het huis van haar jeugd op een bijzondere stek staat, maakte van Mineke een halve beroemd heid. Als dochter van een vuurto renwachter én als duinkonijn (wat de bijnaam is voor inwoners van Haamstede) dook ze op in tijdschriften en boeken. Zelf schreef ze het kinderboek Vuurto renkind. De toren spreekt tot de verbeelding. Maar had ook écht invloed op Mineke's leven. Zij ging op de ambulance als ver pleegkundige. Haar broer zette zich in voor de KNRM. ,,Dat ding staat voor je neus en je hebt er dag en nacht mee te maken. De red dingen die je meekrijgt. De verha len die je hoort. Je raakt er betrok ken. De keuzes die je in je verdere leven maakt, vloeien daar deels uit voort." of thermoskan met koffie werden in een tasje aan een katrol met haak naar boven getakeld. Via morse (,,Ik kon 'koffie' seinen") wist vader dat er eten en drinken in aantocht was. Stappen Het gigantische uitzicht vanaf de vuurtoren had ook zijn nadelen, merkte Mineke toen ze als jonge meid op zaterdagavond ging stap pen in Haamstede. Deed je daar een vriendje op, en die bracht je 's avonds thuis, dan waren de licht jes van je fiets en van zijn brom mer al vanaf een kilometer af stand zichtbaar. En stopten die twee lampjes onder de vuurtoren dan wist de vuurtorenwachter meteen wat er loos was. ,,Ik heb het één keer meegemaakt. Ston den we daar onder de boom en toen hoorde ik mijn vader vanaf de vuurtoren roepen: Mineke, naar binnen!" De kinderen Straijer leefden riant. Broer en zus hadden beiden een eigen slaapkamer. Gedoucht werd er, volgens rooster, één keer in de week in de bijgebouwen aan de zijkant van de toren. Zomers werden twee kamers en de bij keuken verhuurd aan badgasten. In die tijd voor veel families een gebruikelijke bijverdienste. ,,In mijn poëziealbum staan allemaal mensen die ik me niet herinner, maar ik vond het altijd wel leuk." De duinen en de zee waren haar speelterrein. Mineke leerde er zwemmen van haar vader en maakte lange tochten over strand in de winter. ,,Genieten van de elementen. De wind, het zand en het golvenspel. Maar we kwamen ook altijd wel thuis met iets. Zo maar klein spul hoor. We hebben nooit echt waardevolle dingen ge vonden. Hoewel er ooit weleens GO ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 Opgroeien aan de voet van echte vuurtoren Mineke Straijer, dochter van de vuurtorenwachter, achter haar ou derlijk huis. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Op het pleintje rondom de vuurtoren: buurjongen Jan, buurmeisje Nellie, vader Jan Straijer en (zijn schoonzus) tante Adrie (vlnr). Op het fietsje zit Peter en Mineke zit ernaast. foto familiealbum straijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57