Vijf vragen over jodiumtabletten De pillen beschermen alleen tegen het binnenkrijgen van radioactief jodium 5 Op het juiste moment. Niet te vroeg en niet te laat. Als er ra dioactief jodium uit een kerncen trale wordt verwacht of gemeld, geeft de overheid een signaal af via diverse kanalen zoals NL- Alert. Pasgeborenen en baby's van jonger dan 1 maand nemen een kwart tablet. Kinderen van 1 maand tot 3 jaar een halve ta blet. Kinderen van 3 tot 12 jaar moeten een hele pil slikken. Kin deren vanaf 12 jaar, volwassenen tot en met 40 jaar én zwangeren nemen 2 pillen. GO ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 r, Mian mhiifotkio 4fi/murMrtf«Mll *fi 0" De kerncentrale in Borssele. archieffoto lex de meester 1. Hoe werken jodiumtablet ten? De pillen hebben één doel: het voorkomen van schildklierkanker na een kernramp. In het lichaam wordt jodium opgeslagen in de schildklier. Bij een kernramp kan radioactief jodium vrijkomen dat op latere leeftijd schildklierkan ker kan veroorzaken. De pillen zorgen ervoor dat het orgaan vol raakt met 'goed' jodium en het radioactieve spul niet meer op slaat. 2. Wanneer moet ik ze inne men? 3. Hebben alle Nederlands de tabletten in 2017 gekregen? Nee, zo'n 1,2 miljoen huishou dens in de omgeving van een kerncentrale hebben de pillen via de post gekregen. In Zeeland ontvingen alle mensen tot en met 40 jaar in een straal van 20 kilometer van Borssele de pillen en in een straal van 20 tot 100 kilometer alle kinderen tot 18 jaar. 4. Ik heb de pillen niet in huis, maar woon wel in de buurt van Borssele of Doel. Wat nu? De overheid heeft eenmalig de pillen uitgedeeld. Wie alsnog jo diumtabletten wil, bijvoorbeeld na een verhuizing of gezinsuit breiding, moet ze zelf bestellen. Dat geldt ook voor zwangere vrouwen, scholen, kinderdagver blijven of hulpposten. De pillen zijn af te halen bij de Zeeuwse gemeenten en GGD. Ook zijn ze te koop bij de apotheek of dro gist. De adviesprijs is 3 euro per doosje. 5. Is het innemen van jodiumta- bletten voldoende tijdens een kernramp? Om schildklierkanker te voorko men wel. Maar ze beschermen alleen tegen het binnenkrijgen van radioactief jodium. De ta bletten beschermen dus niet te gen de effecten van andere ra dioactieve stoffen die bij een ramp vrij kunnen komen. Daarom kan de overheid er op zo'n mo ment ook voor kiezen om te eva cueren, mensen vragen ramen en deuren te sluiten en voedsel- en drinkwatermaatregelen te treffen. Naomi Moerman met haar zonen Levi (links) en Juda: ,,De kans dat we de tabletten ooit nodig hebben, is ge lukkig heel klein." FOTO'S MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53