Nieuwe voorlichting over jodiumtabletten is nodig I LM jodium L \M tabletten Hoofdpunten uit enquête Ik denk dat je de boodschap moet blijven herhalen' 4 Ook Mannee valt in Ring 1. Vrijwel ie dereen die ze twee jaar geleden heeft gekregen, heeft ze goed bewaard. Na omi Moerman, moeder van zeven kinderen, hoeft dan ook geen mo ment na te denken. ,,Ik weet precies waar ze liggen: in de kast, in een laatje." Maar op de vraag hoe en wan neer je de jodiumtabletten moet in nemen, moet ze het antwoord schul dig blijven. ,,Ik neem aan dat je dan een melding krijgt. Maar daar ben ik eigenlijk helemaal niet mee bezig. Die doosjes heb ik niet eens open ge maakt. Ik weet alleen wMr ik ze heb neergelegd. De kans dat we ze ooit nodig hebben, is gelukkig heel klein." Medicijndoos ,,Waar de jodiumtabletten liggen? Ik heb geen flauw idee. Ze moeten er gens zijn", zegt Corstian de Frel, een straat verderop. ,,Heb ik! In de medi cijndoos", roept eega Jeannet prompt van boven. Dochter Eva komt ze trots laten zien. ,,Ze liggen dus op de pak", stelt De Frel vast. ,,Maar wanneer we ze moeten gebruiken? Als er een cala miteit in Borssele ontstaat, weet ik. Maar verder zou ik me er eerst in moeten verdiepen. Ik maak me er ook niet echt zorgen over. Als je hier al zo lang woont, is die centrale een gege ven waar je aan gewend bent." De ervaringen in Mannee zijn teke nend voor de rest van Zeeland en West-Brabant. Uit een gezamenlijke enquête van PZC en BN DeStem blijkt dat vrijwel iedereen de tablet ten heeft bewaard en ook weet waar ze liggen. Maar de precieze werking ervan is veel minder bekend, evenals hoe en wanneer de pillen moeten worden ingenomen. Nieuw onder zoek van het RIVM komt tot verge lijkbare conclusies. Fred Verzijlbergen, hoogleraar nu cleaire geneeskunde, is tevreden dat zoveel mensen de tabletten nog steeds hebben liggen. In dat opzicht is de campagne van 2017 zeker succesvol geweest. ,,Maar dat een aanzienlijk percentage mensen niet weet hoe die tabletten moeten worden gebruikt, is vreselijk zonde. Hier is duidelijk nieuwe voorlichting nodig. Misschien dat die kennis is weggezakt, maar ik denk dat ze het nooit goed hebben ge weten. Daarom is het absoluut nood zakelijk om er weer een schepje bo venop te doen. Je kunt het niet hierbij laten." Schildklier Het belang van de tabletten is onmis kenbaar, vindt Verzijlbergen. Hij vindt betere voorlichting vooral no dig om verkeerd gebruik te voorko men. ,,Je moet de schildklier op het goede moment beschermen, zonder dat deze daaronder te lijden heeft. Daarom is het noodzakelijk dat men sen niet denken: ik slik die tabletten maar, want je weet maar nooit. Ge bruik kan voor een klein deel van de mensen ook nadelig zijn. Dan wordt de schildklier opgejaagd, waardoor al les in het lichaam sneller en heftiger gaat." Met de actie van 2017 zijn de juiste doelgroepen bereikt, denkt Verzijl- 46% ^^32%^ 20% bergen. ,,Die indeling in cirkels blijft natuurlijk nattevingerwerk, maar ik zou ze niet willen uitbreiden of in krimpen. Ik vind het logisch en ver standig zoals het nu is. Verder is het belangrijk dat mensen weten dat de pillen verkrijgbaar zijn bij de apo theek. Dus als ze ze niet hebben of niet kunnen vinden, hoeven ze niet te schrikken." Ook Frans van Drimmelen, oprich ter van de beroepsgroep Public Af fairs en directeur van adviesbureau Dröge van Drimmelen, zet kantte keningen bij de communicatie rond de jodiumtabletten. Volgens hem heeft de overheid een goede score be haald in het RIVM-rapport. ,,Dat is netjes voor zo'n campagne. Je kan nooit iedereen bereiken. Maar ik ben van mening dat er ook wat punten niet goed zijn gegaan." Hij legt uit dat je rondom een cri sissituatie vertrouwen moet creëren. ,,En dat doe je niet door te zeggen dat er jodiumpillen verspreid moeten worden, maar dat die vervolgens lan ger op zich laten wachten." Hij doelt op de vertraging die de verspreiding in 2017 opliep doordat Veiligheidsre gio Zeeland vond dat het ontbrak aan zorgvuldige communicatie. Dat zou onnodig voor onrust zorgen. Maar juist die vertraging zorgde voor on rust, beweert Van Drimmelen. ,,Dat was een cruciale fout." Als hij in de schoenen van de mi nister zou staan, had hij de communi catie niet via de landelijke overheid laten lopen. Van Drimmelen vindt het beter die dichter bij de doelgroep te houden. ,,Via de GGD's in Zeeland en Brabant bijvoorbeeld. Dat is laag drempelig. Als je inwoners wil infor meren in een bepaald gebied, dan moet je de toon en taal daarop aan passen. Anders pakken ze de informa tie minder goed op." Wat de overheid nog kan doen om de kennis van Zeeuwen en West-Brabanders te ver- beteren? Van Drimmelen: ,,De bood schap herhalen via de GGD. Mensen vergeten het als je de informatie niet herhaalt." Ard van Pelt, adviseur milieu en ge zondheid bij GGD Zeeland, noemt het 'bemoedigend' dat zoveel mensen de tabletten nog hebben. ,,De vraag is of het reëel is, maar het liefst bereik je natuurlijk 100 procent. We zijn er dus nog niet." ,,Ik denk dat het een heel positief verlopen campagne is", zegt Van Pelt. ,,Nu is een vervolgstap nodig: hoe houden we het onder de aandacht en hoe zorgen we ervoor dat de tabletten op het juiste moment worden inge nomen? Daar ligt nog wel een uitda ging. Daar gaan we, samen met de Veiligheidsregio en de gemeenten, zeker over nadenken. Ik denk dat je de boodschap moet blijven herhalen." Die boodschap is wat hem betreft vooral: volg bij een nucleair incident de communicatiekanalen - zoals zee- landveilig.nl, de rampenzender en NL-Alert - voor de instructies. Daar naast vindt Van Pelt het belangrijk dat de mensen die in de doelgroep vallen maar geen jodiumtabletten (meer) hebben, weten waar ze die kunnen krijgen. ,,Misschien dat we met een nieuwe ronde voorlichting daar weer de aandacht op kunnen vestigen." Schijnveiligheid Volgens Stichting Laka, die al jaren strijdt tegen kernenergie, bieden de tabletten vooral schijnveiligheid. ,,We zijn er op zich niet tegen, maar je moet ze wel precies op het goede mo ment innemen", zegt Dirk Bannink. ,,Bovendien werken ze maar tegen één stofje, radioactief jodium, terwijl er bij een ongeval veel meer vrijkomt. Schildklierkanker is vaak een eerste symptoom. Alles wat daarna komt, is veel minder duidelijk. Men moet dus niet denken dat de kous daarmee af is." Bannink verwacht ook niet dat mensen netjes gaan wachten op in structies van de overheid. ,,Je weet nooit óf dat moment komt. Dus ne men mensen het zekere voor het on zekere en gaan ze die tabletten met een slikken. Bovendien zal de paniek groot zijn en wil men weg uit het ge bied. Volgens mij zijn dat basisin stincten die je heel moeilijk kunt be teugelen." ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 VERVOLG VAN PAGINA 3 Hebt u de pillen, die u in 2017 hebt ontvangen, nog in huis? 4% Ja Q Weet ik niet Nee Weet u wanneer u de jodiumpillen moet innemen? Q Ja Nee Alle ondervraagde Zeeuwen Zeeuwen die in 2017 de tabletten ontvingen Ik weet niet precies wat de jodiumtabletten doen Eens Oneens Niet eens/niet oneens Weet niet/geen mening Alle ondervraagde Zeeuwen 3%- Zeeuwen die in 2017 de tabletten ontvingen Ik maak me zorgen om een kernramp Eens Oneens Niet eens/niet oneens Weet niet/geen mening 2%— Ard van Pelt, adviseur milieu en gezondheid bij GGD Zeeland raampje i de jodiumtabletten zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52