Tabletten liggen voor de pak, maar werking is vaak onbekend 3 Als het misgaat met de kerncentrale in Borssele of Doel, kunnen jodiumtabletten veel ellende voorkomen. Maar heeft iedereen ze nog in huis? En wie weet hoe ze moeten worden gebruikt? ,,Daar ben ik eigenlijk helemaal niet mee bezig." 'Je moet wachten tot een bericht van de overheid, staat me bij' Jodium tabletten Het gezin Metske woont nog maar sinds kort in de Goese nieuwbouw wijk Mannee. ,,Maar de jodiumtabletten zijn netjes meeverhuisd", zegt Janne Metske. ,,Twee pakketjes, want we zijn met z'n zessen. Ze liggen nu weer in de medicijndoos, die bo ven in de kledingkast staat. Je moet wel weten waar ze zijn, an ders kun je ze net zo goed weg gooien." Net als dochter Emma weet ze in grote lijnen wat de pillen doen en wanneer je ze kunt innemen. ,,Je moet wachten tot een bericht van de overheid, staat me bij. Maar de kans dat er iets gebeurt is klein. Ik maak me daar niet echt zorgen over. Ik denk wel dat je eerste neiging is om zo snel mo gelijk weg te gaan. Het is niet zo dat we al een vluchtroute hebben bedacht, maar het is wel eens ter sprake geweest." Het is woensdagmiddag in Mannee. Regenbuien en zonnige perioden wisselen voortdurend stuivertje. Geen kerncentrale te zien hier, ook niet in de verte. Toch loert op afstand het nucle aire gevaar. De 'bol' van Borssele straalt, hemelsbreed, 16 kilometer verderop. De centrale in Doel, waarvan de veiligheid vaker ter discussie staat, bevindt zich op 32 kilometer. Na eerdere kleinere acties zijn de jodiumtabletten in 2017 op grote schaal verspreid. In totaal 1,2 miljoen huishoudens kregen ze, op naam, thuisgestuurd. Rond elke reactor werden twee cirkels getrokken. In een straal van 20 ki lometer (Ring 1) kregen alle men sen tot en met 40 jaar tabletten en in een straal van 20 tot 100 kilo meter (Ring 2) alle kinderen tot 18 jaar. Ring 1 rond 'Borssele' be strijkt heel Zeeland, met uitzon dering van Schouwen-Duiveland en Tholen. Ring 2 reikt zelfs tot Leiden en Tilburg. Bewoners vlak bij de kerncentrale in Borssele en in de gemeenten Hulst en Rei- merswaal waren al in 2013 van ta bletten voorzien. GO ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 i - Hoe zit het ook alweer met die j odiumpillen? Janne Metske met dochter Emma, in Goes. foto marcelle davidse ROLF BOSBOOM EN NICOLE ROELANDS Janne Metske LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51