Ondine De ontmaagding moest nog even wachten In het nieuws Uit het nieuws Een grafmonument voor opa Kip 'De boeren werken al hard genoeg' DEZE WEEK IN Z Opa Kip was erg geliefd Dit is gewoon symbool politiek 2 Ze was nu nog even aan het experimen teren met lesbische 6 RON BOUWMAN IS NIET TE STOPPEN 10 JAN ROTTIER: HET WASDEHEL OPAARDE 9 MINEKE STRAIJER EN HAAR VUURTOREN oorkom Het Grote Gesprek Over Seks en ver- weef voorlichting al vroeg in de opvoeding', leest mijn vriendin hardop voor. ,,O ja. Dat arti- kel", zeg ik. „Vertellen dat pornoactrices over dreven hijgen en kreunen. Samen lichaamsde len benoemen, inclusief piemel en foefje. Ik heb het aardig gedaan, als ik die tips zo las. Laatst klaagde mijn zoon nog: 'Alsjeblieft geen Borstenboek meer op mijn bed leggen. Of Schaamhaarboek tussen de strips verstoppen. Ik weet nu wel hoe een vrouw eruit ziet, hoor." S. knikt afwezig. Ze leest. ,,Moet je horen: bij je dochter van 9 eens losjes informeren of ze meisjes kent die een bh dragen. Nou, Eva hield gewoon een bh van mij omhoog en zei: 'Ik moet ook zo'n ding, want ik krijg tieten.' ,,Een zoon is anders", zeg ik troostend. ,,Die blijven lan ger kind." S. lacht smalend. „Dacht ik ook. Tot mijn zoon wel heel veel met zijn tele foon bezig was. Zegt-ie: 'Ja, dat is omdat ik allemaal be richten van meisjes krijg. En ik ken ze niet eens.' Dus ik vraag of ik even mag kijken. Dacht ik, in mijn onschuld: daar staat zoiets als 'Ik vind je aardig. Wil je eens met me naar de bioscoop, of samen huiswerk maken?" Ze rolt met haar ogen. ,,Val ik midden in een onderhan deling over zijn ontmaag ding! Die meid was 17. Hij pas 13, hè! Dat hij geen erva ring had gaf niks, zij zou hem wel op weg helpen. Moest-ie wel even wachten, want ze was nu nog even aan het experimenteren met lesbische liefde." De ontboezeming ging ver gezeld van een foto waarop een en ander geïllustreerd werd, vertelt S. ontsteld. ,,Drie keer raden hoe mijn zoon reageerde: 'Nou, mocht je nog van gedachten veran deren, dan weet je mij te vinden!'" Ze laat een drama tische stilte vallen, voor ze de uitsmijter prijsgeeft: ,,'Maar jullie zijn ook allebei welkom!'" Ze slaat haar handen voor haar ogen. ,,Ik dacht: wat ge beurt hier? En dat gesprek ging nog verder. Ze hield wel van een beetje sfeer, dus of hij ook kon zorgen voor rozenblaad jes op het bed? Dat kan, zei mijn zoon, hier in de tuin staat een rozenstruik. En zij was niet eens de enige waarmee hij aan het chatten was! Wat een player! Ik kon alleen nog ver bijsterd bazelen over respect voor vrouwen terwijl mijn zoon steeds verder wegkroop in zijn hoodie." Dat was allemaal een paar maanden geleden. ,,Ik heb zijn vader gezegd dat hij maar eens een Groot Gesprek met zijn zoon moet hebben. Zelf heb ik alleen nog gezegd: wacht. Neem de tijd. Ontdek seks met een vrouw die écht iets voor je betekent." Dat ik niet te jong oma wil worden, had ik hem al eerder verteld. Toen zei hij nog: 'O, maar ik ga pas na mijn 23e écht met een vrouw naar bed. Ik weet echt wel dat je niet zómaar kindjes krijgt." Dat daar wel meer voor nodig was dan naakt naast een meisje liggen, wist hij al lang: dat had hij namelijk al gedaan toen hij 9 was. Dan moet je eerst óp elkaar liggen, zei hij." Ze zucht nog eens diep. ,,En ik maar denken dat ze met blokken speelden." Jan Kip, ook wel opa Kip ge noemd, was toen hij in 1958 over leed met zijn 107 jaar en 241 dagen de oudste man van Nederland. Als eerbetoon krijgt hij donderdag een grafmonument in zijn dorp: Dreischor. Na verschillende aan vragen van inwoners ging Kor van der Werve, raadssecretaris in Dreischor, achter het monument aan. ,,Bij zijn graf werd toentertijd een bordje gezet, maar die is ge vallen en nooit meer vervangen. Zijn graf was dus eigenlijk on vindbaar, maar nu niet meer." Opa Kip was niet alleen bekend in het dorp. Toenmalig koningin Juliana kwam drie keer op bezoek bij Kip. Landelijke televisie kwam zelfs verslag doen van zijn 105-ja- rige verjaardag. Van der Werve ging naar dat feest en kan het zich nog goed herinneren. ,,Heel het dorp kreeg toen vrij om het feest mee te vieren", zegt hij. ,,Het leek wel Koninginnedag. Opa Kip was erg geliefd en stond bekend om zijn ludieke uitspraken. Zo ging hij toen hij 105 was op bezoek naar een man van 95 jaar. Toen hij naar huis ging zei hij 'Hier ga ik nooit meer naartoe. Met zo'n oude man valt niet te praten." Om 15.30 uur kunnen geïnteres seerden zich verzamelen bij be graafplaats Bogerdweg. Burge meester Rabelink onthult het mo nument samen met sponsoren. Van de Werve geeft een toelich ting op het leven van opa Kip en fanfare Crescendo speelt het Schouwse volkslied. CDA-Statenlid Frank Kuijpers kreeg veel reacties nadat hij vorige week in de PZC zijn mening gaf over de Zeeuwse Landbouwsector. Zo vertelde hij dat de landbouw sector voor zo'n 15.000 banen zorgt en dat het wetenschappelijk bureau op het punt van export 'een beetje de weg kwijt is'. ,,Veel boeren vonden dat ik het mooi verwoord had", zegt Kuijpers, die zelf akkerbouwer is. ,,Ik praat vaak met de boeren en weet hartstikke goed wat het werk in praktijk van daag de dag inhoudt. Dit neem ik altijd mee als politicus." Agelopen week presenteerde het kabinet de plannen om de stikstofproblematiek tegen te gaan. Zo moeten veeboeren aange past voer gebruiken wat minder eiwit bevat. Want hoe meer eiwit in het voer, hoe meer eiwit er in de uitwerpselen van de koeien zullen zitten en dat zorgt voor stikstof- uitstoot. Kuijpers is niet te spreken over de maatregel. ,,Veel boeren houden hier al rekening mee", zegt hij. ,,Die willen zelf ook niet dat het eiwit in de uitwerpselen zitten. Dat moet in de melk, an ders heb je er niks aan. Dit is ge woon symboolpolitiek. Ik denk niet dat deze maatregel veel zal helpen. De boeren werken al hard genoeg, maar dat wordt nooit ge noemd. We zouden er trots op moeten zijn." ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 GO Oldtimers 14 Seks én ook nog een mening 18 Zit rechter te vaak op de stoel van de politiek 19 Kunstenaar beschildert haar eigen grafkist 20 Californië lijkt steeds meer op een vuilnisbelt 22 De mug is onze allergrootste vijand 23 In druk café is ons brein alert op handgebaren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50