ZORGPROTEST 'Er moet fatsoenlijk betaald worden' 4 Trump hekelt Yvanovitsj Bajesbeul aangehouden Journalisten beroofd Na de leraren is het nu de beurt aan verpleeg kundigen. Op 119 locaties - ziekenhuizen, poliklinieken en revalidatiecentra - staken 150.000 verpleegkundigen woensdag voor een betere cao, het grootste protest in de zorg ooit. Hebben zij een punt? SANDRA DI ROCCO (28) erst de salarissen. Een ver pleegkundige die net uit de schoolbanken komt, krijgt ten minste 2144 bruto per maand. 80 procent kan doorgroeien tot maximaal 3490 euro. De ove rige 20 procent specialiseert zich in bijvoorbeeld diabeteszorg of hartbewaking, of is anders opgeleid zoals een operatieassistent, en krijgt maximaal 3900 euro bruto. Zieken huismedewerkers kunnen hun maandloon volgens de vakbonden nog spekken met maximaal 200 euro door diensten te draaien in de nach ten en weekenden. ,,Het is geen vetpot'', beaamt Ton Wilthagen, hoogleraar arbeidsmarkt aan de universiteit van Tilburg. Toch denkt hij dat een hoger salaris - de vakbonden willen er 5 procent per jaar bij - weinig verschil zal maken. ,,We weten uit onderzoek dat werk nemers een halfjaartje blij zijn met een loonsverhoging. Wanneer er ver volgens niets verandert op de werk vloer, keert de onvrede terug.'' Waar het volgens hem écht om gaat, is de hoge werkdruk. Dat zit 'm in de onregelmatige diensten, maar ook in het enorme personeelstekort. In algemene ziekenhuizen ligt het MINISTER BRUINS krijgen er de komende jaren ruim 8 procent bij. Ook voor personeel in verpleeg- en ver zorgingshuizen en thuiszorg organisaties is een akkoord bereikt. ,,Het kan dus wel. Ik verwacht van betrokken par tijen dat ze, in het belang van medewerkers en patiënten, snel tot elkaar komen.'' ,,Het neerleggen van het werk is zeker niet in het belang van de patiënt'', zegt VVD-Kamer- lid Hayke Veldman. ,,Ik roep bonden en werkgevers op opnieuw met elkaar in gesprek te gaan.'' CDA'er Joba van den Berg vindt dat de patiëntenzorg niet in gevaar mag komen Sandra Di Rocco ging in loondienst in het zieken huis, omdat ze wilde wer ken met ervaren collega's van wie ze kon leren. Maar regel matig vraagt ze zich af of dit de juiste keuze was. ,,Ik zie steeds meer zzp'ers die veel meer ver dienen dan ik. Bovendien draaien zij geen nachten en weekenden.'' De werkdruk op de spoedeisende hulp is hoog, vertelt ze. ,,Ik eet tussen de bedrijven door. Pauze of een toiletbezoek schiet er vaak bij in. Ik heb veel collega's zien uit vallen. Als ik word gevraagd om in te vallen, is het moeilijk nee te zeggen.'' Elke maand werkt ze minstens zestien uur extra. ,,Ik heb liefde voor dit vak, maar er mag wel wat meer waarde ring voor ons harde werk zijn, zoals een bonus voor overwerk. Ik woon in een huurhuis en zou wel willen kopen.'' ziekteverzuim op 5,5 procent (het landelijk gemiddelde is 4,3 procent). Ook het verloop in de zorgsector is groot: 16 procent stroomt binnen een jaar weer uit. Wilthagen: ,,De cijfers laten zien dat het werk de verpleeg kundigen zwaar valt.'' Niet vreemd, zegt Wim Groot, hoogleraar gezondheidseconomie aan de universiteit in Maastricht. Volgens hem is het werk van ver pleegkundigen de afgelopen decen nia zwaarder en complexer gewor den. Nederlanders leven langer, maar kampen ook langer met meerdere chronische aandoeningen tegelijker tijd. Dat stelt personeel voor hersen- krakers om behandelingen en medi catie goed op elkaar af te stemmen. ,,Patiënten liggen bovendien steeds korter in het ziekenhuis. Uitzieken, waarbij je minder omkijken hebt naar de patiënt, gebeurt nu thuis. Dus bijna alle zorg in het ziekenhuis is intensief." De patiënt zelf is er ook niet mak kelijker op geworden, vult Wilthagen aan. ,,Zorgpersoneel heeft te maken met mondige patiënten en familie leden. Er is meer agressie. Daarnaast hebben ze te maken met demente renden, nieuwkomers en mensen uit andere culturen, die op een andere manier verzorgd moeten worden. De complexiteit van de maatschappij zie je terug in het ziekenhuis. Daar moet je als verpleegkundige mee dealen.'' Uit een document dat deze krant in handen heeft, blijkt dat de vakbon den bijna een miljard erbij willen, terwijl het bod van de werkgevers 200 miljoen lager is. De vakbonden spiegelen hun hoge looneis niet aan andere sectoren, maar vinden sim- zaterdag 16 november 2019 WASHINGTON Donald Trump heeft gisteren via Twitter de aanval geopend op de voormalige ambas sadeur in Oekraïne, die op dat moment getuigde in de hoorzitting die tot zijn af treden kan leiden. 'Overal waar Marie Yovanovitsj ging, werd het slecht. Ze begon in Somalië, hoe is dat gegaan? Dan fast for ward naar Oekraïne, waar de nieuwe Oekraïense pre sident in mijn tweede tele foontje met hem ongunstig over haar sprak. Het is het absolute recht van een Amerikaanse president om ambassadeurs te benoe men.' Het Britse pond heeft donderdag de hoogste waarde in een halfjaar bereikt ten opzichte van de euro. KERKRADE De politie heeft dinsdag een 73-jarige man aangehouden, omdat hij vermoedelijk in de jaren 80 commandant en hoofd politieke zaken was van een gevangenis in het Af ghaanse Kaboel. Daar wer den op grote schaal oor logsmisdrijven gepleegd. De man kwam in 2001 naar Nederland, waarschijnlijk onder een valse naam. AMSTERDAM Twee journa listen zijn vrijdagmiddag overvallen in Amsterdam, op de Albert Camuslaan, rond 15.45 uur. Ze werden bedreigd met een wapen en van hun camera be roofd. Het gaat om een grote, professionele tv- camera, waarmee de twee opnames maakten in de Bijlmer. De politie roept getuigen op zich te melden. Meer geld? Het gaat vooral om de werkdruk Hanneke van Houwelingen Het is essentieel dat zie kenhuispersoneel fatsoen lijk betaald krijgt. Dat zegt minister Bruins (Medische zorg). Bruins wil daarover snel een deal zien. Edwin van der Aa ,,Mensen in de zorg doen verantwoordelijk werk. Daar mag, of beter gezegd, moét een fatsoenlijke beloning te genover staan'', aldus minis ter Bruins. Zijn ministerie stelt jaarlijks extra geld beschik baar (dit jaar 1,7 miljard euro) om een marktconforme loon ontwikkeling mogelijk te maken. Ggz-medewerkers door de actiedag. Maarten Hijink (SP) vindt dat de porte monnee getrokken moet wor den. ,,Als je nu goedkoop uit wilt zijn, betekent dat duur koop voor later, want ver pleegkundigen die de sector verlaten, keren niet zomaar terug.'' Volgens PvdA-Kamer- lid Lilianne Ploumen worden zorgmedewerkers 'onderge waardeerd en onderbetaald'. De staking gaat door, aldus FNV-bestuurder Elise Merlijn. Een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen laat weten dat er een goed bod ligt, maar dat de bonden niet verder willen praten. Opleiding: hbo-v Beroep: verpleegkundige spoedeisende hulp, Nij Smellinghe in Drachten Ervaring: 5 jaar Loon: 2665 bruto, exclusief onregelmatig heidstoeslag Uren: 36 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4