w* h (P Biograaf Cruijff heeft zich vergist: rectificatie NIEUWS 3 Piet-activisten opgepakt Het zorgde voor flink wat consternatie: minister-president Mark Rutte die tijdens het stikstofdebat in de Tweede Kamer op het schermpje van zijn telefoon tuurde. De premier heeft inmiddels spijt betuigd. Hoe asociaal is zijn gedrag? m Het schoot PvdD-Kamerlid Es ther Ouwehand tijdens het stik stofdebat in het verkeerde keelgat: Mark Rutte die tijdens haar in breng druk in de weer was met zijn telefoon. ,,Het is een heel slecht signaal'', zei een geërgerde Ouwehand. ,,Zou de premier mis schien even kunnen opletten en stoppen met kijken op zijn mo bieltje?'' Zonder op te kijken van zijn telefoon zei Rutte: ,,Ik hoor alles.'' De premier zegt een dag later spijt te hebben van de manier waarop hij reageerde. ,,Ik snap de irritatie wel'', zei de premier gis teren tijdens zijn wekelijkse pers conferentie. ,,Ik had tenminste op dat moment eventjes de woord voerder van de Partij voor de Die ren, Esther Ouwehand, kunnen aankijken. Dat was niet zo han dig.'' Het was een lang debat, al dus de premier. ,,Maar dat is geen excuus. Ik ga proberen nog veel minder op m'n telefoon te kij ken." Maar de irritatie over telefoons in de Tweede Kamer blijft niet beperkt tot de premier. Kamer voorzitter Khadija Arib (PvdA) is er maar druk mee. ,,Arib krijgt heel vaak opmerkingen over Ka- merleden die op hun telefoon kij ken'', zegt politiek verslaggever Hans van Soest. ,,Zij voelt zich daarom waarschijnlijk genood zaakt om die ergernis in de Ka mer te vertolken.'' Dat beaamt Arib. Regelmatig krijgt de voorzitter e-mails met klachten over politici die steeds met hun telefoon bezig zijn. Arib vindt het daarom belangrijk dat politici zich bewust zijn van de kritiek. ,,Wat voor anderen geldt, geldt voor ons dubbel'', aldus de voorzitter. Toch breekt ze ook een lans voor alle telefoonturende po litici. ,,Mensen zitten soms de hele dag in de Kamer. Dan is het onontkoombaar dat ze soms op hun telefoon kijken.'' Een telefoonverbod vindt de voorzitter een brug te ver, maar een beetje terughoudendheid zou de Kamerleden en bewindsleden wel sieren. Gedragsregels Zijn er überhaupt gedragsregels voor tablets en telefoongebruik? ,,Het korte antwoord is: nee, die zijn er niet'', weet Van Soest. ,,Toen Twitter net opkwam is er wel eens gezegd dat men niet moet twitteren tijdens een debat. Maar inmiddels houdt niemand zich daar nog aan.'' Van Soest vindt de verontwaar- diging over het schermgetuur van Rutte 'een beetje flauw'. ,,De pre mier heeft wel meer te doen dan alleen dat ene debat over stik stof', zegt hij. ,,Over allerlei an dere terreinen worden hem vra gen gesteld waarop hij antwoord moet geven. Dan is het niet gek dat hij af en toe op zijn telefoon kijkt.'' De kritiek van Ouwehand noemt hij hypocriet. Want het te lefoongebruik is schering en in slag in de Tweede Kamer: Kamer leden letten zelf lang niet altijd op. ,,Ze kijken zelf veel op hun te lefoon en lopen ook geregeld weg uit debatten. Terwijl Rutte en an dere bewindslieden verplicht zijn om daar te blijven zitten.'' Kamerleden kijken zelf ook veel op hun telefoon en lopen geregeld uit debat Eén interessant verweer had de premier tijdens het debat van donderdag nog wel: ,,Ik hoor al les'', zei hij tegen de geërgerde Ouwehand. Maar kan dat eigen lijk wel? Nee, zegt Paul Kirschner, emeritus hoogleraar onderwijs psychologie aan de Open Univer siteit. ,,Als je iets probeert te ver werken waar je naar kijkt, kun je absoluut niet inhoudelijk luiste ren." Brein Je kunt niet twee informatiever werkende processen tegelijkertijd uitvoeren, zegt Kirschner. Ons brein is zo geprogrammeerd dat het maar één complexe, cogni tieve functie tegelijk kan uitvoe ren. Kirschner: ,,Alleen als je niet over de taak hoeft na te denken, kan het. Je kunt dus wél een broodje eten en tegelijkertijd luis teren. Maar op het moment dat je begint na te denken over het broodje: bijvoorbeeld omdat ze er geen mayonaise op hebben ge daan, dan luister je al niet meer.'' Kirschner wijst wel op een klein deel van de bevolking dat wél twee dingen tegelijk kan. Dat is zo'n 0,02 procent. „Misschien hebben we een genie als premier, maar als hij niet tot de 0,02 pro cent behoort, is het pure onzin wat hij uitkraamt.''P13 A Het had een feestelijke bekroning van 3,5 jaar noeste arbeid moeten zijn, maar de boekpresentatie van Johan Cruijff in café De Avonden had een wrange bijsmaak als een aangeslagen Kok anderhalf uur later dan gepland arriveert. Zojuist heeft de rechter geoor deeld dat één zin in de pil van 639 pagina's niet klopt. Het is de pas sage waarin Kok stelt dat Cruijff elk jaar één miljoen euro krijgt van zijn Foundation. Een verhaal dat Kok van vier bronnen had gehoord en optikte omdat hij er geen kwaad in zag, zoals hij bij de rechter vertelde. ,,Het paste in het plaatje van Cruijff; de weldoener die ook goed op zich zelf lette.'' Daar dacht de Johan Cruyff Foundation totaal anders over toen hij in De Wereld Draait Door hoorde over de passage. Geëmotioneerd vertelde bestuurslid Carola Tates dat Cruijff nooit één cent heeft ver diend aan de Foundation. En daarom moest het boek uit de han del genomen worden, vond de Foundation. Twijfel Kok gaf schoorvoetend toe dat hij na alle commotie die is ontstaan is gaan twijfelen aan de passage. ,,Ik heb nog eens anderen gebeld en toen bleek het misschien toch iets anders te liggen.'' Als hij geweten had dat het zo schadelijk was, had hij het nooit zo opgeschreven. Het boek hoeft niet uit de handel. Er moet wel een inlegvel in alle boeken, ook in de exemplaren die nu al in de winkel liggen. In vol gende drukken moet de gewraakte passage worden geschrapt. P10 zaterdag 16 november 2019 GO Spijt van telefoon-incident: 'Dat was niet zo handig' Naz Taha Den Haag Premier Rutte bljft naar zijn mobiel turen tijdens het stik stofdebat. ,,Ik ga proberen er minder op te kijken.'' foto nos -Hans van Soest, journalist Telefoongebruik is schering en inslag in de Tweede Kamer, ministers en Kamerleden letten zelf ook niet voortdurend op. Vlnr: minis ter Erik Wiebes, minister Ank Bijleveld en Kamerlid Geert Wilders. foto s anp Schrijver Auke Kok van de bio grafie van Johan Cruijff moet een onjuiste passage in het boek verwijderen. De auteur twijfelde gisteren bij de rechter of Cruijff elk jaar wel een mil joen euro kreeg van zijn Founda tion, zoals hij in het boek stelt. Raymond Boere Amsterdam UTRECHT Drie anti-Zwarte Piet activisten zijn een dag voor de intocht van Sinter klaas door de politie opge pakt. Onder hen zijn Michael van Zeijl van actiegroep De Grauwe Eeuw en Rogier Meij- erink. Een woordvoerster van de politie wil alleen bevesti gen dat twee mannen van 38 en 41 uit Utrecht en een 35-ja- rige Leidenaar zijn aangehou den in een woning op een va kantiepark. ,,Ze zijn aange houden vanwege opruiing, be dreiging en het verspreiden van opruiende teksten. Die waren gericht tegen de Sin terklaasintocht in Apeldoorn.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3