Wat mag Porthos van je weten voor een traplift: je hypotheek? Alternatief van PvdA voor 'niet doordachte' bezuiniging 7 WMO NATHALIE PLEUNIS VINDT ZORGLOKET TE NIEUWSGIERIG „Financiële gegevens hoeft u niet met ons te delen." Het staat op de website van het Walcherse zorgloket Porthos. Maar Nathalie Pleunis uit Vlissingen moet Porthos wel vertellen wat de restschuld is van haar hypotheek als zij haar huis nu moet verkopen. Wat moet je allemaal delen als je hulp vraagt? Nathalie doet een be roep op de Wmo, de Wet maatschappe lijke ondersteuning, om een traplift en in loopdouche in haar huis omdat ze vaak valt. Van de week nog. ,,Wat als er iets gebeurt? Dan pakt alles veel duurder uit." Maar het valt te gen. Porthos zondigt tegen de pri vacywetgeving AVG, vindt Pleu- nis. Ze gelooft in zoveel mogelijk op lossen wat je zelf kan. ,,Ik heb een erfelijke spieraandoening. Ik kan nog lopen, fietsen, autorijden en ik heb mensen die me helpen als dat moet. Dus de taxipas die de Port- hosmedewerker me aanbood, hoef ik niet." Pleunis werkte als docent voor dat ze volledig werd afgekeurd. Sinds zes jaar heeft ze een Wia- uitkering voor arbeidsongeschikt heid. En ze heeft een koopwoning. Een rijtjeshuis aan de rand van de Vlissingse binnenstad, met win kels en diverse vrienden vlakbij die handen kunnen toesteken. ,,Mijn wc heb ik zelf aan laten pas sen. Ik had nog spaargeld. Maar dit gaat mijn budget te boven." Waarom ga je niet verhuizen? ,,Dat was letterlijk de tweede vraag die de medewerkster van hi L Nathalie Pleunis uit Vlissingen vindt dat Porthos de privacyregels schendt. foto lex de meester Porthos me stelde toen ze in juli hier kwam voor een gesprek. En of het bed niet naar beneden kan. Dat komt aan. Ik ben geen vrouw van tachtig. Ik heb al twee jaar gekeken of ik kon verhuizen. Maar mijn huis 'staat onder water': de hypo theekschuld is hoger dan het huis zal opbrengen. Mijn woonlasten zijn in een ander huis hoger. Mijn sociale netwerk zit binnen een ki lometer van mijn deur. Daar is he lemaal niet naar gevraagd." Dat Nathalie van haar neuroloog Mijn sociale netwerk zit binnen een kilometer van mijn deur. Daar is helemaal niet naar gevraagd moest horen dat die verhinderde dat Porthos haar medische dossier zou krijgen, maakt haar boos. ,,Ik heb toestemming gegeven dat Porthos mocht informeren naar bewegingsbeperkingen. Niet naar het hele dossier." Inmiddels heeft een ergotherapeut advies uitge bracht. Het lijkt niet om haar beweging te gaan maar om geld. Begin deze maand kreeg ze bij een volgend gesprek het verzoek om de rest schuld op de hypotheek aan te to nen. ,,Ze willen de marktwaarde van mijn huis weten en betalen de taxatiekosten. Ik wil niet dat door mij de onroerendezaakbelasting voor de hele straat omhoog kan. Ze willen weten of ik de lasten van de hypotheek nog tien jaar kan dra gen. Of ik dat ook met bijstands uitkering kan. En het verschil tus sen de WOZ-waarde en de markt waarde." Dat stuit Nathalie tegen de borst. ,,Als ik het niet doe, krijg ik dan niet wat ik nodig heb?" Die trap vervangen voor een met stoel- lift kost 15 mille, denkt ze. De douche kan geregeld worden voor twee tot drie mille. Onverwachte weg Individuele zaken van cliënten be spreken kan wethouder Albert Va der van de gemeente Vlissingen eigenlijk niet. Maar Nathalie en hij hebben over de kwestie gepraat en hij wordt op de hoogte gehouden, zoals steeds als hij afschriften krijgt van klachtenbrieven. ,,Dat gebeurt zelden, zeg drie tot vier keer per jaar." Mensen komen met verwach tingen naar Porthos. Dat zorgloket kan een voor hen onverwachte weg inslaan om kwesties op te los- sen, denkt Vader. ,,Soms vragen mensen om een scootmobiel en adviseert de ergotherapeut een driewielfiets, omdat het beter is als iemand nog inspanning ver richt. Dat kan mensen teleurstel len. Het kan zijn dat als de ge meente de restschuld van de hy potheek betaalt en mevrouw kan verhuizen, dat een goedkopere op lossing is. Het zou wel vreemd zijn als er een oplossing gekozen wordt waardoor een cliënt duurder uit is in de woonsituatie. En er hoort in derdaad gekeken te worden naar de mensen om je heen die kunnen helpen." Afweging Nathalie Pleunis moet nog een hulpaanbod krijgen van Porthos. „Uiteindelijk is het een maat schappelijke afweging", zegt Va der. ,,De gemeente zit met dat ver schil van twaalf miljoen euro tus sen wat er wordt uitgegeven aan Wmo- en jeugdzorg en wat het Rijk de gemeente geeft. We moe ten kijken hoe we de rijksmidde len besteden. Een maatwerkvoor ziening moet passend zijn. De kern van de wet is dat iemand zo veel mogelijk moet kunnen mee doen aan de samenleving. Dan kan een rolstoelbus nodig zijn, of een pas voor taxivervoer. Dat moeten wij onderzoeken." Het manifest bevat tien punten waarin de partij denkt te komen tot een 'weloverwogen aanpak van de tekorten in de zorg'. Met volgens de PvdA meer aandacht voor mensen, het voorkomen van dure zorg, innovatie, aanpak van armoede en minder regels. De PvdA verwijt het college dat het 'ondoordacht en zonder overleg' heeft gekozen voor maat regelen waarbij geld voorop staat. ,,Het actieplan van het college be gint met bezuinigen en zegt daarna pas dat mensen ook de zorg moeten krijgen die ze nodig hebben. Wij draaien het om: het moet beginnen bij de zorg", zegt Caroline Diepeveen van de PvdA. De PvdA publiceerde het ma nifest gisteren en het is mede on dertekend door D66 en Groen Links. ,,We gaan de komende we ken meer steun vergaren bij orga nisaties die zorg aanbieden", zegt Diepeveen. Volgens haar zijn veel organisaties en huisartsen boos over de aanpak van de gemeente. Geen discussie Het actieplan van het college is donderdagavond door de ge meenteraad vastgesteld. Dat ge beurde met alleen de steun van de coalitiepartijen LPM, CDA, SGP en VVD. De oppositiepar tijen ChristenUnie, D66, Groen Links, PvdA en SP waren het zo oneens met het plan dat ze er niet eens meer over wilden praten. De SGP stelde voor het voor mensen in armoede gemakkelij ker te maken hulp te vragen bij Orionis Walcheren door de regels voor de bijzondere bijstand te versoepelen. De coalitie steunde dat en ook D66 stemde voor. ChristenUnie, GroenLinks en PvdA niet. ,,We zijn het principi eel oneens met de grote klap. Dan heeft een klein pleistertje plak ken geen zin", verklaarden Die- peveen en CU-collega Clement Remijnse. uitvaartzor Eenvoud in stijl Jannie Ruitenburg - den Ouden Karin Wouters - Kleinepier 0118-563209 Melsesweg 1 4374 NC Zoutelande www.compassieuitvaartzorg.nl zaterdag 16 november 2019 WA Claudia Sondervan Vlissingen i Uil 1 iV - Nathalie Pleunis Zes miljoen euro gaat de ge meente Middelburg bezuini gen op zorg en jeugdzorg. Niet het geld moet centraal staan, vindt de PvdA, maar de mens en de zorg die hij nodig heeft. Daarom komt de partij met een eigen Zorgmanifest als alternatief voor het actie plan van de gemeente. Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35