'Het gaat niet vanzelfvoor mannen' II Wat doet die man met die camera voor mijn deur? 4 Begroting provincie krijgt alleen geen steun van zijlijnpartijen Hoewel een spervuur aan voorstel len anders deed vermoeden, onder nam geen enkele fractie gisteren een poging het financiële beleid van de provincie bij te sturen. Dat staat er na een aantal magere jaren weer goed voor. Er is weer ruimte om te investe ren, volgend jaar 28 miljoen euro. Dat geld gaat deels (12 miljoen) naar de bestuurlijke voorbereidingen op de vijf belangrijkste Zeeuwse opga ven: de aanpassing aan de klimaat verandering, de overgang naar duurzame energie, slimme mobili teit, Zeelandpromotie en ruimte lijke kwaliteit. Extra geld gaat ver der onder meer naar het maritiem MuZEEum in Vlissingen, Econo mische Impuls Zeeland, het lokken van bedrijven na de brexit, milieu taken en criminaliteitsbestrijding. Kritiek op miljoenen Vier wijzigingsvoorstellen en zes tien ideeën voor nieuwe projecten veranderden daar gisteren niks aan. Forum voor Democratie uitte wel kritiek op de vele miljoenen die de afgelopen jaren zijn opgehaald via de provinciale motorrijtuigenbe lasting, deels meer dan geraamd, al dus fractievoorzitter Fred Walra- vens. Volgens hem zijn daardoor al lerlei kosten afgewend op de Zeeuwse autobezitter. Omdat de correcties die hij opperde vooral agrariërs zullen treffen, vroeg het CDA waar de liefde van Forum voor de boeren is gebleven. ,,Als we dat doen heb je kans dat protesterende trekkers op uw stoep komen te staan", kon ook gedeputeerde Jo Annes de Bat (CDA, financiën) niet nalaten op te merken. Het leidde dan ook niet tot een wijzigings voorstel. Omdat geen enkele partij voorstelde geld anders in te zetten, resteerde een reeks aanvullende ideetjes die geen of nauwelijks geld kosten. Er komt een proef met een spaarpaal om de verkeersveiligheid Als we dat doen staan de protesterende trekkers op uw stoep te bevorderen. Die paal stort geld in een potje voor iedere automobilist die zich aan de regels houdt. ,,Ver- keersveiligheid met een glimlach", noemde Joan van Burg (SGP) dat. In Brabant en Gelderland zijn de erva ringen daarmee goed. D66 sleepte een vervoersproject naar voorbeeld van Max Mobiel binnen, een initiatief rond Gent als slimme aanvulling op openbaar vervoer voor werknemers in de ha ven. Ook werd een idee van de ChristenUnie gehonoreerd, voor een onderzoek naar een accuwis- selstation voor de binnenvaart. Een meerderheid van de Staten was ook voor planten van bomen en hagen, onder meer op industrieterreinen. Hoewel ze er dus niets aan wil den veranderen, stemden Partij Pro Zeeland, de Partij voor Zeeland, SP en Forum voor Democratie (9 van de 39 zetels) toch tegen de begro ting. MELISKERKE De 'mysterieuze ca meraman' die op verschillende plekken voor onrust zorgde in Zee land werkt aan een documentaire voor de NPO. Dat laat de politie we ten. ,,De man is dinsdagochtend in Sint Kruis aangesproken door agen ten", vertelt een woordvoerster van de politie gistermiddag. De cameraman belde bij wille keurige mensen aan, filmde ze on gevraagd en zei verder niets. Wel liet hij later een brief achter waarin hij meldt te werken voor Aventura Film. Even googelen op Aventura Film, zoals wantrouwende buurt bewoners deden, leverde geen re sultaten op. Mede daardoor scha kelden ze de politie in. Toch blijkt het bedrijf wel degelijk te bestaan. Het is een begin dit jaar opgerichte Amsterdamse stichting, die zich bezighoudt met audiovisuele pro ducties voor bioscoop, televisie en internet. Aan de politie heeft de 'geheim zinnige cameraman' laten weten dat hij een programma maakt waarin hij wil laten zien hoe men sen reageren als er een camera op hen gericht wordt en of hij wordt binnengelaten. ,,Hijkwam ver- trouwwekkend over, had een pro fessionele camera bij zich en deed ook niks strafbaars", aldus de poli tiewoordvoerster. Hij maakte onder meer opnames in Meliskerke, Aag- tekerke, Cadzand en Hulst. Ook in Meliskerke vonden bewoners de si tuatie verdacht. In de brief die de buurtbewoners later kregen, staat te lezen dat de vi deobeelden niet worden gebruikt en verwijderd zullen worden. Maar wat het doel dan wel is van de 'ex perimentele documentaire' zoals Aventura het noemt wordt niet ge meld. Verschillende bestuursleden van de stichting Aventura Film zijn zowel telefonisch als per e-mail om een reactie gevraagd, maar daarop werd niet gereageerd. Emancipatie? Da's toch iets voor vrouwen? Helemaal niet, vinden Marcel Janse (51) uit Vlissingen en Wouter Versluijs (32) uit Graauw. Mannen kunnen ook iets doen om te zorgen voor meer gelijkheid tussen de seksen. Daarover gaat een bijeenkomst in Middelburg op Internationale Mannendag, komende dinsdag. De twee leraren hebben Barbara Oomen (Uni versity College Roos evelt), gedeputeerde Anita Pijpelink, PZC- columnist Marleen Blommaert en oud-hoogleraar Aard de Kruif (Uni versiteit Gent) uitgenodigd om in gesprek te gaan over gelijkheid tus sen mannen en vrouwen. Marcel: ,,Ik ruim meestal de afwas machine uit, maar de was en de strijk doe ik nooit. En ik stofzuig ook nooit." Wouter: ,,Dat doe ik, maar mijn vrouw doet wel iets meer in het huishouden. Ze doet bijvoor beeld alles in de tuin en de katten zijn ook haar pakkie-an. Maar ik kook vaker." Wouter: ,,We hebben twee kinde ren: één van acht maanden en één van twee jaar. Ik kan wel zeggen dat we de zorg helemaal fifty-fifty doen. We werken allebei bewust niet full time: ik drieënhalve dag en mijn vrouw drie dagen, maar ze doet daar nog spoeddiensten bij, dus in de praktijk werken we evenveel uren. Ik vind het heerlijk om te zien hoe de kinderen zich ontwikkelen nu ze nog klein zijn. Ik kreeg bij ons tweede kind een hele werkweek vrij na de geboorte, maar doordat mijn De beeldvorming is er sinds de #metoo- discussie niet op vooruitgegaan vrouw direct een hele periode bij de kinderen was, werd de toon gezet. Ik vind het niet goed dat het nog steeds een automatisme is dat de zorg voor de kinderen bij de vrouw terecht komt." Marcel: ,,Onze drie kinderen zijn al volwassen. Ik ben destijds twee dagen na de bevalling weer gaan werken, en mijn vrouw bleef thuis bij de kinderen. Heel traditioneel. Zij verdiende minder, zo ging dat." Marcel: ,,Elk jaar wordt er veel aan dacht besteed aan Internationale Vrouwendag. Die dag bestaat al sinds 1911. Internationale Mannendag be staat pas sinds 1992, en heeft veel minder impact. Het lijkt alsof man nen alles hebben en alsof voor ons al les vanzelf gaat, maar feitelijk staan we stil. Er moet bijvoorbeeld een vrouwenquotum komen voor de top van bedrijven, maar waarom dan geen mannenquotum in de zorg en het onderwijs? Er is relatief veel schooluitval onder jongens, in het hoger onderwijs komen steeds min der mannen." Wouter: ,,De beeldvor ming is er sinds de #metoo-discussie niet op vooruitgegaan." Marcel: ,,Voor mannenemancipatie is geen aan dacht. We kunnen wachten tot ie mand anders in dat gat springt, maar we dachten: 'waarom doen we het niet zelf?'" Marcel: ,,Het gaat er niet om dat al leen de mannen iets moeten veran deren. Ons doel is om in gesprek te komen met elkaar over hoe er meer gelijkheid kan komen tussen man nen en vrouwen, en over hoe we de maatschappij inrichten. We hebben daarom juist vrouwelijke sprekers uitgenodigd voor de bijeenkomst. Het mooiste zou zijn als er meer in zicht komt bij beide kanten." zaterdag 16 november 2019 Lang debat, weinig veranderd Een proef met een spaarpaal voor verkeersveiligheid en een onderzoek naar slim vervoer van werknemers in de Zeeuwse haven. Na een dag debatteren zijn dat de opvallendste aanvul lingen op de miljoenenbegroting van de provincie. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Gedeputeerde Jo-Annes de Bat tegen Fred Walravens van Forum Cornelleke Blok Middelburg Nou, vertel maar, wie doet bij jullie thuis de afwas? En wie zorgt er voor de kinderen? Docenten Marcel Janse (met bril) en Wouter Versluijs orga niseren een bijeen komst in Middelburg op Internationale Mannendag. foto mar- CELLE DAVIDSE -Wouter Versluijs Waarom hebben jullie deze bijeen komst georganiseerd? Wat moeten mannen veranderen? De bijeenkomst in de Filmzaal op de Abdij in Middelburg, komende dinsdag, begint om 19.30 uur. Aanmelden via e-mailadres wsversluijs@gmail.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32