Hoezo Natura 2000? Ook instanties lieten vervuilde man zitten ZEELAND 3 Marien bioloog Wouter Lengkeek bekijkt oesters die zijn uitgezet voor natuurherstel in de Voordelta. foto floor driessen, bu reau WAARDENBURG De gebieden zijn door Nederland aangewezen en aangemeld bij de EU. Voor het zover is, moet een hele procedure zijn doorlopen. In deze gebieden leven planten- en dierensoorten die vanuit Euro pees oogpunt bescherming nodig hebben. Bij de aanwijzing wordt beschreven om welke soorten het gaat binnen de grenzen van het gebied. In Nederland zijn ruim 160 Natura 2000-gebieden. De Grevelingen (het water en de omringende buitendijkse gebie den) is een van de grootste in Ne derland. Het Europese Hof van Justitie zegt dat in twee gevallen een ge bied van de lijst gehaald kan wor den. Als door natuurlijke oorza- ken de natuurwaarden zijn ver dwenen en de natuurbescher mingsdoelen daardoor onhaal baar zijn geworden. In alle andere gevallen is een overheid verplicht de natuurwaarden te bescher men, verbeteren of herstellen. Als een soort is verdwenen door na latigheid van de overheid is dat geen reden om een natuurgebied van de lijst te halen. Er kan nog een andere reden zijn, namelijk dat er bij de aanwijzing van een Natura 2000-gebied een weten schappelijke fout is gemaakt. Vol gens het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselveilig heid is er voor geen van de Ne derlandse Natura 2000-gebieden een geldige reden om het van de lijst te halen. De Natura 2000-gebieden zijn onderdeel van in het Europese netwerk van natuurgebieden. Haal je een schakel weg, dan heeft dat gevolgen voor de hele keten. De natuur houdt zich niet aan landsgrenzen. In Nederland gaat het bijvoorbeeld om foura- geergebieden voor trekvogels. Als die zouden verdwijnen gaat dat ten koste van de natuur elders in Europa. Nooit eerder hadden de wijkagen ten zo'n zwaar vervuild huis gezien, toen ze in september 2015 de wo ning van een hoogbejaarde Middel burger binnentraden. De stank was niet te harden. De zolen van hun schoenen plakten aan de vloer. Donderdag veroordeelde de rechtbank in Middelburg zijn twee mantelzorgers, een echtpaar, tot een jaar gevangenisstrafwegens het ont- houden van zorg aan de man en het aftroggelen van grote sommen geld. Hoe erg de man er toe was, blijkt uit het proces-verbaal: ,,Alles in de woning was sterk vergeeld of bruin; de hele woning stonk; de vloer was erg vuil, hun voeten ble ven aan de vloer plakken; de kleding die de bewoner droeg was zeer vies; de koelkast was vervuild; de douche was vermoedelijk al heel lang niet gebruikt, er lagen zwarte draden in de douchebak; het bed dengoed op het bed was erg ver geeld. In het midden van de matras was de omtrek en het schuim van de matras weggesleten, waarbij de spi ralen van de matras zichtbaar wa ren; de keuken was zeer sterk ver vuild. Er stonden diverse pannetjes op het aanrecht met vermoedelijk bedorven eten en vet. De hele keu ken was zeer bruin van aangekoekt vet aan muren en ramen, en aan het aanrecht en het gasfornuis." Overleden De man werd na het bezoek van de agenten opgenomen in een instel ling, waar hij een halfjaar later over leed. Het slachtoffer was in beeld bij de professionele hulpverlening. Me dewerkers hadden hun zorgen over de toestand van de man en de rol van zijn mantelzorgers gemeld. Maar daarop werd geen verdere actie on dernomen, constateert de recht bank: „Ondanks al deze signalen lijkt er op basis van het dossier wei nig doortastend en effectief te zijn opgetreden. Zo had wellicht een 'keukentafelgesprek' of 'zorgconfe- rentie' georganiseerd kunnen wor den om te kunnen beoordelen of aanvullende (huishoudelijke) hulp De kleding die de bewoner droeg, was zeer vies. De douche was vermoedelijk al lang niet gebruikt op grond van de Wmo verkregen kon worden. Ook hadden mogelijk initiatieven genomen kunnen wor den om verdergaand in te grijpen, zoals opname in een zorginstelling." Voor de rechtbank is het zonne klaar dat het echtpaar de demente rende man de noodzakelijke zorg heeft onthouden. Dat wordt door de wet beschouwd als mishandeling. De rechtbank gaf het echtpaar een hogere straf dan geëist door de offi cier van justitie. Mantelzorg is voor honderdduizenden ouderen de enige manier waarop ze nog thuis kunnen blijven wonen. Het is daar om essentieel dat die kwetsbare ou deren op hun mantelzorger kunnen vertrouwen. De rechtbank waar schuwt: „Mantelzorg is niet vrijblij vend en het is van belang de zorg in samenwerking met professionele hulp vorm te geven." Mantelzorgers moeten professionele hulp inroepen als zij hun taak niet meer aan kun nen of er mee willen stoppen. zaterdag 16 november 2019 het zijn status waard' Ook de grijze en gewone zeehond vallen onder de beschermde dieren in de Grevelin gen.. foto ernesta verburg Wouter Lengkeek onderzoekt een onder waterbodem. FOTO UDO VAN DONGEN, BUREAU WAARDENBURG Wat is een Natura 2000-gebied? Kan een Natura 2000-gebied van de lijst geschrapt worden? Waarom is dit een Europese zaak? Malafide mantelzorgers en een weinig doortastende professio nele zorgverlening brachten vol gens de rechtbank een 85-jarige man in een ontluisterende toe stand. Theo Giele Middelburg -Proces verbaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31