Pil die niemand wil gebruiken Ben je in 2000 geslaagd voor het vwo? Meld je dan! Weldoeners melden zich bij cavia-opvang Aflaat 2 GREVELINGEN STIKSTOFPLAN NENj Al tien jaar lang volgt marien bioloog Wouter Lengkeek de ontwikkelingen in de Grevelingen. Hij weet: daar onder water is veel sterfte. Toch vindt hij dat de status van Natura 2000-gebied nog steeds terecht is. Commentaar Jodiumpillen. De pillen die jonge mensen moeten slikken om hun schildklier te beschermen tegen de gevolgen van een kernramp. Ze staan al jaren in het medicijnkastje of op een andere plek waar de kinderen er niet bij kunnen. Wie ze heeft, weet ze meestal nog wel te vinden. Maar hoe je de pillen moet gebruiken, hebben veel mensen niet paraat. Dat blijkt uit een enquête van de PZC en BN DeStem. Onderzoek van het RIVM heeft dezelfde uitkomst. Dus is er voorlichting nodig. An ders hebben die pillen geen nut. Bij nonchalant gebruik kunnen ze zelfs gevaarlijk zijn. Het beschermen van de schildklier tegen kanker door de ophoping van radioactief jodium is een van de weinige dingen die je kunt doen als het fout gaat met de kerncentrales in Bors- sele of Doel. Je moet dan juist veel schoon jodium slikken. Cri tici spreken over schijnveiligheid, omdat er bij een kernramp ook gevaar ontstaat waar niets tegen te doen is. Maar dat is geen reden om lacherig te doen over jodiumpillen. Integendeel. Met het uitdelen van jodiumpillen doet de overheid al het mogelijke om voor burgers te zorgen als het fout gaat. Dat is niet veel. Daarom hebben de pillen een grote symbolische waarde. Ze herinneren ons eraan dat we machteloos zijn bij een kernramp en dat we vooral moeten inzetten op het voorko men ervan. Dit effect van de jodiumpillen op onze waakzaam heid en op ons denken over veiligheidsnormen is belangrijker dan de beschermende werking. Effect van jodiumpillen op onze waakzaamheid is belangrijker dan de beschermende werking VLISSINGEN Elk jaar weer trek ken honderden Zeeuwse jongeren met hun verse vwo-diploma de provincie uit om te studeren. Uit gezwaaid door hun ouders en te genwoordig ook door het provin ciebestuur. Vergeet ons niet! Denk nog eens aan het Zeeuwse land waar j e bent opgegroeid. Voor som migen is het een tot ziens, maar voor velen een vaarwel. Hoe is het gesteld met de dia spora van deze Zeeuwse knappe koppen? Hoe groot is de Zeeuwse braindrain? Waar zijn ze gebleven? Hoeveel zijn teruggekeerd? Wie kwam er nooit meer terug? Wat be tekende dat voor de achtergebleven familie? De PZC neemt de klas van 2000 als voorbeeld. Ruim vijfhonderd ALMANAK Het begint hoog op te lopen, de discussie over de kap van dui zenden bomen door waterschap Scheldestromen. Zeeland wordt er niet fraaier op, klagen bezoe kers. De meesten dragen even wel geen oplossingen aan. Ze stellen alleen dat het water schap zijn plicht verzaakt en jongens en meisjes slaagden dat jaar voor het vwo-examen. Bijna twintig jaar later hebben deze mannen en vrouwen hun plaats er gens op de wereld gevonden. De resultaten van het onderzoek ma ken we bekend in een bijlage die tussen Kerstmis en Oud en Nieuw verschijnt. dreigen een korting toe te pas sen op de waterschapsbelastin gen. Zo niet een boer uit Osse- nisse. Hij biedt voor de herplant bomen aan a vijftig euro per stuk met, naar goed rooms-ka- tholiek gebruik, een aflaatcerti- ficaat. Om ook weer van die zonde af te zijn. Nominatie voor erfgoedprijs Verkeershinder door aanleg fietstunnel Werknemers die op het Maintenance Value Park in Terneuzen moeten zijn, krijgen vanaf maandag te maken met verkeershin der. De werkzaamheden op het bedrijfsterrein, waar het Dow-hoofdkan- toor staat, duren nog tot 6 december. Dé toe gangsweg tot het park, de Innovatieweg, wordt afgesloten om een fiets tunnel te maken. Auto mobilisten moeten omrij den via de dichterbij de sluizen gelegen Nieuw Neuzenweg. De tunnel komt er om de verkeers veiligheid en -doorstro ming te verbeteren. THOLEN Ten Ankerweg is een racebaan Schrap kansloze Natura 2000-ge- bieden, dan hoeven we minder in grijpende stikstof-maatregelen te nemen. Dat geluid klonk deze week in de Tweede Kamer. VVD'er Mark Harbers wees gelijk naar het Greve- lingenmeer. Maar volgens Leng- keek is schrappen van de Grevelin- gen als Natura 2000-gebied, een slecht idee. Aan de oevers groeit de groen- knolorchis. Dat beschermde zoet waterplantje zou wegkwijnen als het meer weer een getij kreeg, zoals nu de bedoeling is. Het zoute water zou bij vloed de oevers overspoe len. De groenknolorchis is één van de planten die genoemd worden in het lijstje van planten, dieren en leefgemeenschappen die be schermd moeten worden. Andere zijn zeekraal, zeevetmuur, schorren en zilte graslanden, grijze duinen en duindoorstruweel. Naast dieren als Noordse woelmuis en zeehon den staan verder heel veel kust- broedvogels op de lijst van waarde volle dieren: onder meer kluut, bontbekplevier, grote stern en vis- dief. Onderwaterleven Nergens wordt gerept van wat on der de waterlijn schuilgaat. Marien bioloog Wouter Lengkeek kent de onderwaterwereld van de Greve- lingen goed. Al vijftien jaar maakt hij regelmatig een duik in de Greve- lingen, zowel privé als voor zijn werk als adviseur ecologie en mi- lieu bij Bureau Waardenburg. ,,Het trieste is dat niet gekeken is naar het onderwaterleven, toen de Natura 2000-doelen werden opgesteld. In de Grevelingen liggen schelpban- ken van oesters en mosselen, die een leefgemeenschap vormen met honderd tot tweehonderd soorten. Denk aan anemonen, sponzen, kreeften en inktvissen, zakpijpen, VVD rommelt aan Natura 2000-status kokerwormen, mantelschelpen en zeeslakken. Tientallen vissoorten zwemmen rondom die riffen. Maar hoe dieper je komt, hoe minder zuurstof er is. Onder de vijf meter begint het leven te verdwijnen. In de diepste stukken leeft nagenoeg niets meer. Als dat zo doorgaat, blijft er voor de vogels ook nog maar weinig te eten over." Voor het onderwaterleven zou terugkeer van het getij fantastisch zijn. ,,Maar het opheffen van de Na- tura 2000 status voor de Grevelin- gen is geen goede keuze om dat mo gelijk te maken", stelt hij. ,,Veel na tuurwaarden die wel beschermd zijn onder Natura 2000, zoals veel vogelsoorten, hebben de be schermde status hard nodig. Een goede oplossing voor de ogen schijnlijke tegenstrijdigheid van de groenknolorchis en de terugkeer van getij kan heus gevonden wor den binnen de kaders van de be schermde status." Het relaas van de Hulsterse Audrey Beck die in haar woonkamer op vang biedt aan 34 ooit zieke of ge dumpte cavia's, heeft de harten van heel wat mensen doen smelten. Langs alle kanten krijgt ze voer aan geboden voor de beestjes. Het was Audrey nooit te doen om hulp te krijgen. Wel om mensen bewust te maken dat ze goed moe ten nadenken over de aanschaf van een cavia. Veel mensen hebben sympathie voor de inzet van Au drey en via social media stroomden de lieve berichtjes en hulp binnen. ,,Ik heb een grote donatie van droogvoer gekregen van een lieve dame en iemand gaat me een ver rassingspakket sturen. Ook bracht een boer uit Hulst me een krat wor telen, witte kool, pompoenen en peterselie en ik mag elke week langskomen voor nieuwe groenten. Ongelooflijk. Ik heb heel wat traan tjes van geluk gelaten." Harten Wildvreemden vroegen haar reke ningnummer en stuurden een kleine donatie. Dat gaat weer naar houtkrullen voor in de caviaverblij- ven. Tussen de harten onder de riem, zat af en toe ook iemand die juist op haar hart trapte. ,,Daar pro beer ik me niks van aan te trekken." zaterdag 16 november 2019 II OPROEP: Heb jij in 2000 je vwo-diploma gehaald op één van de Zeeuwse middelbare scholen? Stuur dan een e-mail naar c.blok@pzc.nl of t.giele@pzc.nl. We willen dan graag een vra genlijst aan je voorleggen. En als je een video hebt van waar je woont of werkt, stuur 'm toe! Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Schouwen-Duiveland is één van de vier genomi neerden voor de lande lijke BNG Bank Erfgoed- prijs 2020. Daarbij draait het niet om hoeveel mo numentaal moois een ge meente binnen haar grenzen bewaard, maar vooral wat met dat erf goed wordt gedaan. Op 22 april wordt in Rhe- nen (winnaar van 2019) bekendgemaakt wie met de eer strijkt en de cheque van 25.000 euro krijgt. Er wordt gekeken naar de gemeentelijk visie op erfgoed en hoe dat wordt ingezet om an dere beleidsterreinen te versterken. TERNEUZEN Op de Ten Ankerweg in Tholen-stad wordt mas saal te hard gereden. Uit snelheidscontroles die de afgelopen weken zijn gehouden, blijkt dat één op de acht passanten harder rijdt dan 50 kilo meter per uur. Wijkagenten melden dat op vrijdag 25 oktober en zaterdag 2 november controles zijn gehouden. Op beide dagen reed 12,5 procent van de pas santen te hard. Som mige automobilisten trappen het gaspedaal extra diep in. De hoogst gemeten snelheden waren 91 en 88 kilome ter per uur. 'En toch is Ondine van der Vleuten Vlissingen Sheila van Doorsselaer Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30