jaar Provincie bemoeit zich met lerarentekort Wessel te Gussinklo Er zijn van die zaken waar de pro vincie wel iets van vindt, maar waar ze niet over gaat. Zorg is er één van, onderwijs een ander. Als de nood aan de man komt, wordt vanuit de Abdij toch geprobeerd daar invloed op uit te oefenen. Dat gebeurde gisteren in de Zeeuwse Staten. De Zeeuwse basis scholen komen dit jaar 62 leraren (fte) tekort. In 2024 is dat aantal waarschijnlijk meer dan verdub beld, tot 135 fte. Reden om alle zei len bij te zetten, alleen is de invloed van de provincie beperkt. Over on derwijs gaat het Rijk. Wel heeft het provinciebestuur vorig jaar een aanvalsplan arbeids markt gelanceerd, omdat Zeeland afstevent op duizenden vacatures. Onder regie van het provinciebe stuur komen overheden, onder wijsinstellingen en bedrijven regel- matig bij elkaar om te kijken of die toch kunnen worden opgevuld, desnoods met onconventionele maatregelen. Afgelopen zomer leidde dat tot een proefproject in de zorg. Met een landelijke campagne werd gepro beerd huisartsen, specialisten en zorgpersoneel te verleiden in Zee land te gaan werken. Er kwam het magazine Zeeland in de Praktijk, ingestoken bij Arts en Auto, waarin artsen vertelden waarom ze zich in Zeeland hebben gevestigd. Ook werden gratis vakantiehuisjes be schikbaar gesteld voor artsen die een tijdje in Zeeland wilden komen werken. Zijinstromers Hannie Kool (CDA) pleitte gisteren in Provinciale Staten voor een ver gelijkbare proef voor het Zeeuwse basisonderwijs. Zo kunnen wel licht zijinstromers en studenten uit Vlaanderen worden verleid in Zee land voor de klas te komen staan. Mede namens PvdA en VVD diende zij een voorstel in waarmee het provinciebestuur werd ge vraagd 'samen met het onderwijs- veld in kaart te brengen welke aan vullende maatregelen genomen kunnen worden om het lerarente kort te verminderen'. Niet alleen heeft elke Zeeuwse jongere er recht op, aldus de drie partijen, goed onderwijs is ook 'we zenlijk voor het vestigingsbeleid, de arbeidsmarkt, de Zeeuwse econo mie, en de leefbaarheid in dorpen en steden'. De boodschap was dui delijk. Onderwijs mag dan geen kerntaak zijn, het lerarentekort raakt aan tal van terreinen waar de provincie wél over gaat. Faciliteren Gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA, economie) aarzelde dan ook niet het voorstel te omarmen. ,,We kijken naar de situatie van de totale arbeidsmarkt, maar van de zomer hebben we ons op één sector nog wat meer gefocust en dat was de zorg. Laten we het onderwijs als tweede pilot meenemen." Hij ver anderde wel één belangrijk woordje. De provincie gaat facilite ren, niet coördineren. Het voorstel werd met grote meerderheid van stemmen aangenomen. Lansen en handgemaakte pollepels, gerangschikt in een vitrinekast, maar het pronkstuk is de grote houtskooltekening van Ko Gabrielse uit 1934. Alles is te zien bij de jubileumexpositie van de 70-jarige Zeeuwse Ringrijders Vereniging in het Polderhuis in Westkapelle. deed in Zeeland nieuwe inspiratie op It zaterdag 16 november 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Zeeland lokt na artsen nu leraren Het lerarentekort in Zeeland is zo nijpend dat zelfs de provincie - die daar niet over gaat - zich ermee gaat bemoeien. Ernst Jan Rozendaal Middelburg ringrijden ZEELAND5 ZEELAND8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29