Michelle en Antoinette de Jong over rivaliteit, pesterijen en zenuwen Michelle pakt meteen goud 23 TEAMSPRINT een hete kachel. Haar blauwe plek ken verborg ze onder een shirt, thuis vertelde ze niets. ,,Ik ben mijn haar in groep acht gaan ver ven, het was bijna zwart. Als ik fo to's terugzie van die periode zie ik een heel onzeker meisje, dat altijd maar deed wat ze dacht dat een ander van haar verwachtte. Ik her ken mezelf dan niet eens. ,,Nu ben ik mezelf, heb ik mijn eigen kleur en denk ik: anders zijn is niet zo verkeerd. Ik hoef niet meer in het ideaalplaatje van een ander te passen. Als mensen zeg gen: wie is dat meisje met het rode haar in het schaatsen? Ja, dan ben ik dat. Of Michelle. Wij zijn met z'n tweetjes de enige schaatssters met rood haar. Dat is wel vet." Schaamde zich Michelle heeft een lichtere kleur rood dan haar zus. Zij schaamde zich nooit voor haar kleur, pro beerde het niet te verbergen. Ze werd ook nooit gepest, een groot verschil. ,,Ja, misschien eens een opmerking of zo, maar meer niet. Je kunt er pech mee hebben. An toinette had die pech, maar dat wist ik nooit. Ik vond het heftig om uiteindelijk te horen." De een lijkt gezegend met sprintgenen, de ander is meer all round. Maar dat is schijn, denkt Antoinette. Tegen haar zus: ,,Ik denk serieus dat jij een goede 3000 meter kunt rijden. Alleen jij had altijd blessures (groeiknieën, red.) en hebt heel anders getraind. Ik leek vroeger ook een sprinter. Toen rond mijn zeventiende werd gezegd dat ik een goede 3000 me ter zou kunnen rijden, geloofde ik dat niet. Nu is het mijn beste af stand." Het zou wel minder prak tisch zijn, dezelfde specialismen. Antoinette: „Laatst moest ze vlak voor mij starten. Ja, dan ben je dus zenuwachtig voor twee." bei in actie in Minsk bij de aftrap van de eerste wereldbekerwed strijd van het seizoen. Antoinette woont sinds een paar jaar in Heerenveen, Michelle bij hun ouders in Rottum. Ze zijn al lebei eigenwijs. Antoinette: ,,Dat hebben we van iedereen; mijn moeder, vader, pake en beppe." Michelle, na een harde lach: ,,Valt het je op?" Tegelijkertijd zijn ze zorgzaam, ook iets dat van huis uit geleerd is. Antoinette: ,,En we hebben allebei een topsport mentaliteit van hard trainen en willen verbeteren. Maar ik ben emotio neler en im pulsiever, waar Michel meer introvert en rustig is." Antoinette vertelde begin dit jaar in het tijdschrift Hel den dat ze op de basisschool ge pest werd. Haar vlammende rode haar werd vaak bespot. Kinderen trokken haar van haar fiets, sloe gen haar en duwden haar tegen Antoinette en Michelle de Jong starten dit weekeinde voor het eerst samen bij een wereldbeker. Waar Antoinette al jaren aan de top staat, is Michelle een belofte op de sprint. Een tweegesprek over de druk, gepest worden én het schaatsen. wachtten nu kan waarmaken." Onlangs werd Michelle op het World Cup Kwalificatie Toernooi tweede op de 500 meter, terwijl Antoinette zich plaatste voor alle overige individuele afstanden. Va der De Jong schonk zichzelf die avond een Berenburg in. Wellicht kan dat dit weekeinde weer bij succes; zijn doch ters komen alle- gaan." Ze zocht hulp bij een psy choloog, met succes. ,,Nu doe ik lekker mijn eigen ding, ben ik lek ker aan het sprinten en zie ik dat daar veel moois valt te halen. Ik durf mijn eigen pad te volgen." Antoinette: ,,Ze wordt nu een eigen persoon, steeds sterker. In plaats van: 'oké, Antoinette rijdt goed en ik ben nog niks', is ze nu Michelle, die wat anderen toen ver- Terwijl het geroezemoes op de achtergrond in de hipste koffietent van Heerenveen gewoon doorgaat, gaat de stem van schaatsster An toinette de Jong (24) omhoog. ,,We kunnen nu toch beter met el kaar", zegt ze fel, door de zin van Michelle heen. Haar 20-jarige bijna-evenbeeld praat ondertus sen rustig door. De twee noemen elkaar vrien dinnen. Maar bovenal zijn de schaatssters - die zich onlangs voor het eerst samen voor de eer ste serie wereldbekerwedstrijden kwalificeerden - zussen. En zussen kennen geen voorzichtigheid. Zussen zijn eerlijk. Zussen kibbe len, zonder schade aan te richten. Over de onderlinge band die de laatste jaren sterker werd bijvoor beeld. Michelle: ,,Zwak om het daarop te gooien, dat ^k in de pu berteit zat.'' Om uiteindelijk weer te glimlachen als haar oudere zus toegeeft dat het eerder andersom was. Michelle: ,,Ouder, volwasse- ner en closer. Dat is wat we nu hebben." Kortom: Antoinette en Michelle zijn typische zussen. Ze onder scheiden zich wel van de meeste gezinnen, allebei schaatsen ze op het hoogste wereldniveau. ,,Wel gezellig", zei debutante Michelle voordat Antoinette arriveerde. ,,Dan heb ik straks bij de wereld bekerwedstrijden altijd een vrien din in de buurt." Antoinette is de routinier. Zij rijdt bij Jumbo-Visma, maakte al twee Winterspelen mee en is meervoudig wereldkampioen ach tervolging en regerend Europees allroundkampioene. Michelle stapte dit seizoen over van het Friese gewest naar Reggeborgh. Michelle: „Het was wel een soort last vroeger, een zus die goed schaatste. Ik dacht eerst: ik moet hetzelfde doen, haar achterna. Ook allrounder worden en net zo hard schaat sen, of harder. Ieder een verwachtte dat en vergeleek con stant onze tijden. Dat is leuk aan de ene kant, maar geeft aan de andere kant druk. Daar moest ik echt mee leren om- zaterdag 16 november 2019 Zusjes met rode haren (die kunnen schaatsen, dat is niet mis) MINSK Michelle de Jong heeft met de Nederlandse vrouwenploeg bij de eerste wereldbeker de teamsprint gewonnen. De formatie van Jan Coopmans zegevierde gisteren in Minsk op de afval race over drie ronden in 1.29,23. Oranje was 0,72 se conde sneller dan Rusland. Naast Michelle de Jong kwa men voor Nederland ook Jutta Leerdam en Letitia de Jong in actie. Ook de mannen van Oranje pakten goud. Ronald Mulder, Kai Verbij en Kjeld Nuis lieten 1.21,16 klok ken en bleven China net voor. Links: W Michelle, rechts Antoinette. FOTO'S BSR 1 Lisette van der Geest Michelle (l) en Antoinette de Jong, schaatssters maar toch vooral zussen. FOTO PIM RAS Heerenveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23