Onsterfeli k II Als ploeg van bondscoach Koeman overleeft 18 w SJOERD MOSSOU onopvallende door elkaard .op zoedi EK-KWALIFICATIE NOORD-IERLAND - NEDERLAND I Aftrap:20.45 uur Eindelijk kan Oranje zich weer plaatsen voor een groot toernooi. Voor het eerst sinds 2014. Vanavond in Belfast is de eerste van twee kansen om de klus te klaren. Noord-Ierland-uit als eindbestemming van een lange reis door de woestijn? Column verleidde me Zo, zei de vriendelijke mevrouw achter de balie. ,,Poeh zeg. Als u die dikke pil uit heeft, weet u echt alles over Cruijff." Ja, dacht ik, en ik vond het best Cruijffiaans klinken van mezelf: misschien nog wel meer dan alles. Het was ochtend op Schiphol, er lagen nog stapels boeken met het hoofd van Johan Cruijff erop, een jongensachtig portret in stemmig zwart-wit. Op internet was de verkoop van 'Johan Cruijff- de biografie' tijdelijk stilgelegd, want verderop in Amsterdam diende een kort geding. Mogelijk moest het boek uit de handel worden gehaald. U weet vast waarom inmiddels: in het de bio grafie van schrijver Auke Kok wordt op bladzijde 619 beweerd dat Cruijff zichzelf jaarlijks een mil joen uitkeerde uit zijn eigen Foundation. Ik bla derde meteen driftig naar de passage, rechts on derin. Één vrij droge zin van 22 woorden, verpakt in een onopvallende alinea. Het verleidde me tot een vreemde aanpak om het boek te gaan lezen. Eerst las ik bladzijde 619, in etappes, van be neden naar boven en terug. Aansluitend be gon ik aan het bewuste hoofdstuk 'Waar Een droge schijnlijk onsterfelijk'. zin van 22 Daarna las ik als een naar méér dingen die alinea. Het ik nog niet wist. Dat waren nog best veel dingen, fijne details het boek te vooral. Over de pasta met fazant en truffel gaan lezen die Cruijff vaak at in Barcelona. Over zijn faalangst. Over zijn enorme bevlogenheid om ge handicapte en achtergestelde kinderen te helpen, desnoods door hoogstpersoonlijk naar de burge meester van Amsterdam te bellen. Over zijn strapatsen op trainingskamp in Odoorn, met een blonde vrouw die Carla heet, en met godbetert Johan Derksen in een bordeel. Ook als je de hoofdstukken door elkaar heen leest, krijg je een kleurrijk, fascinerend beeld van het feno meen. Een ongefilterd beeld ook: Cruijff wordt volop bewonderd, zijn lieve kanten maken hem soms kwetsbaar, maar tegelijk blijkt hij onaange naam of ronduit vals, een tikje wereldvreemd ook. Ik voelde ook enig medelijden bij het lezen. Met de auteur vooral. Auke Kok had de gewraakte passage - over dat miljoen - altijd moeten checken natuurlijk. Stom. Onzorgvuldig. Een garantie ongetwijfeld voor veel slapeloze nachten. Mis schien was het zinnetje, in het geheel van alle 639 pagina's, wel gewoon een voetnoot gebleven als Matthijs van Nieuwkerk er niet zo scherp op was aangeslagen, eerder deze week bij De Wereld Draait Door. Maar dan nog. Kok werkte drie jaar aan het boek. Hij sprak vele tientallen jeugdvrienden, familieleden, za kenpartners, adviseurs. Dat hij niet geholpen of gecontroleerd werd door het gezin Cruijff, of door de Cruyff Foundation, was in beginsel een pre. Het hielp hem om een compleet, ongecensureerd, op recht en belangrijk boek te maken. Maar één ding heeft de schrijver daarbij schro melijk onderschat. Auke Kok had het als geen an der kunnen weten: wie Cruijff niet klakkeloos be wondert, moet altijd beducht zijn voor oorlog met zijn volgelingen. Ja, ook na zijn dood nog. Logisch wel; in zekere zin is Johan Cruijff onsterfelijk. Van der Sar tekent bij tot '23 Nijhuis fluit in Schotland Bijna letterlijk om de hoek van het Titanic-museum; Daar kan Oranje vanavond de laatste stap zetten naar het EK. Je zou denken: als dat dan maar goed gaat. Maar kijk deze vrijdagavond naar de warming-up van de spelers op de mat van Windsor Park. Luister naar de bondscoach, die praat in de buik van het stadion. Iedereen is ge focust. Geladen. Maar niet op een overspannen manier. Hoe het voelt op de drempel van een eindtoernooi? „Relaxed," zegt Ronald Koeman zelfs, met een speelse grijns. ,,We hebben twee wedstrijden om de klus te klaren. Als het hier in Belfast meteen lukt, dan graag.'' Noord-Ierland EK-KWALIFICATIE Groep C Stand Zes jaar geleden was Louis van Gaal de laatste die Oranje op een eindtoernooi afleverde. De plaat sing toen was iets vanzelfspre kends. Bijna alledaags. Door een zege bij Andorra was Nederland zelfs het eerste Europese land dat zich verzekerde van het WK in Bra zilië. Maar alle ellende daarna, het Nederland Ze zullen heel hoog en agressief druk gaan zetten. Die fase moeten we zien door te komen is uitvoerig genoeg beschreven. Twee gemiste toernooien (2016 en 2018), ontslagen bondscoaches, ge sneuvelde bestuurders, de ergste voetbalcrisis in meer dan 30 jaar. Het sportieve dieptepunt? Twee in terlands vechten om voorrang. De 2-0 afgang in Bulgarije (maart 2017) en de 3-0 in Turkije van herfst 2015. „Turkije-uit, ja, pfff, daar misten we het vorige EK. Toen speelde ik zelf ook ontzettend slecht", diepte Daley Blind deze week nog eens op. Blind is vier jaar later de speler met de meeste caps (68) en de meeste I speeltijd in het huidige succesteam. Koeman stelde hem als enige nog elke minuut op. Wijnaldum Met welk elftal het vanavond moet gebeuren, laat Koeman nog open. Met de blessure van Memphis wordt zo lang mogelijk afgewacht. zaterdag 16 november 2019 @sjoerdmossou zombie een hele rits woorden, in een andere hoofdstukken, VOETBAL Edwin van der Sar (foto) werkt ook de komende vier jaar als alge meen direc teur bij Ajax. De 49-jarige Van der Sar staat op het punt zijn con tract te ver lengen tot no vember 2023. In maart maakte Ajax al bekend dat technisch di recteur Marc Overmars tot 30 juni 2024 gaat bijteke nen. VOETBAL Scheidsrech ter Bas Nij- huis (foto) heeft dinsdag in Glasgow de leiding over het EK- kwalificatie duel tussen Schotland en Kazachstan. Schotland kan zich nog plaatsen voor het EK, zij het niet via de re guliere route. Het land heeft via de Nations League een ticket voor de play-offs. O a 0) Stadion: Windsor Park, Belfast Op tv: NPO 3 Liveblog: AD.nl Oranje kan het in Belfast al afmaken Maarten Wijffels Belfast Vandaag 20.45 uur Noord-Ierland - Nederland 20.45 uur Duitsland - Wit-Rusland Dinsdag 20.45 uur Nederland - Estland 20.45 uur Duitsland - Noord-Ierland gespeeld w g v pt (v-t) 1 Nederland 6 5 0 1 15 19-7 2 Duitsland 6 5 0 1 15 20-6 3 Noord-Ierland 6 4 0 2 12 8-7 4 Wit-Rusland 7 1 1 5 4 4-12 5 Estland 7 0 16 1 2-21 Vermoedelijke opstellingen Scheidsrechter Szymon Marciniak (Pol) Vanavond aftrap 20.45 uur NPO 3 Windsor Park, Belfast -Ronald Koeman (56)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18