4 Lenen doen we allemaal maar-^ doe je het sfim 9 Èfèca Bram Schot na jaar alweer weg bij Audi ECONOMIE 17 Interesse van Amerikaanse giganten heeft aanzuigende werking Let opl Geld lenen kost geld n-A 33 procent sneller startende online video's, doordat mediagigant Via com - in Nederland bekend van MTV, Comedy Central en Nickelo deon - de videoverbindingen van miljoenen kijkers direct analyseert met de online software van het Amerikaanse bedrijf Databricks en bij haperingen bandbreedte bij- schakelt. En TomTom analyseert de grote hoeveelheden verkeersgege vens die zijn navigatieapparaten opleveren via Databricks. Hiermee kan het bedrijf files, weersomstan digheden en zelfs wegenonder- houd voorspellen en doorgeven. Databricks' programmatuur is grotendeels afkomstig uit Amster dam, waar de start-up uit San Fran cisco drie jaar geleden zijn eerste nevenvestiging opende. Nu gaat het bedrijf 100 miljoen euro in de ves tiging investeren en groeit daarmee van zestig naar driehonderd werk nemers. ,,Ze investeren dat geld in mensen'', zegt Peter Boncz van het Centrum voor Wiskunde Infor matica (CWI), dat destijds de eerste contacten met Databricks legde. ,,Dat is goed voor Amsterdam, want het zijn hoogwaardige banen.'' Databricks kiest bewust voor Amsterdam. ,,We groeien ontzet tend hard en hebben moeite om talentvolle sollicitanten te vinden'', zegt Pieter Senster, die de Amster damse vestiging leidt. ,,Deze stad is daarvoor een prima uitvalsbasis. Het is een aantrekkelijke en veilige plek om te wonen, heeft een goed immigratiebeleid voor kenniswer kers en een prima kenniscluster. Met de stad trek je dat talent.'' Toch wordt het vinden van 240 datanieuwkomers een uitda ging, erkent hij. ,,We zullen met veel meer mensen gesprekken moeten voeren dan we willen aantrekken. Maar we zijn in dit wereldje wel bekend en vrij uniek. Wie bij ons werkt, kan heel veel invloed hebben. We werken aan oplossingen voor grote, interes sante problemen met data in de medische sector, de maatschappij en de wetenschap.'' Ook de link met het wetenschap pelijk dataonderzoek van het CWI speelt een rol bij de investering. ,,Om hun online software te ver beteren hebben ze technieken nodig waar wij erg goed in zijn'', zegt Boncz, die ook hoogleraar analytisch gegevensbeheer is aan de Vrije Universiteit. ,,Zij financieren onderzoekers die bij ons in oplei ding zijn en leggen daarbij heel weinig beperkingen op. We kun nen zelf bepalen wat we doen. Ze weten dat we met dingen bezig zijn die interessant zijn.'' Populaire studie In het kielzog van het CWI en een aantal spin-offs die het centrum al heeft opgeleverd, heeft zich een aantal grote spelers in Amsterdam gevestigd. Google streek vorig jaar met de artificial intelligence- afdeling Google Brain neer aan de Zuidas, Oracle en Amazon - met dochter AWS - zijn met grote kan toren vanuit de stad actief met databeheer en -analyse. ,,Ik wil graag dat Amsterdam een bruisend ecosysteem krijgt van dit soort bedrijven die hoogwaardige banen bieden op het gebied van datawetenschappen'', zegt Peter Boncz. ,,Een plek waar niet alleen producten worden verkocht, maar deze ook worden ontwikkeld. Dat is nu aan het veranderen.'' Een miljoeneninvestering als die van Databricks zet Amsterdam volgens hem ook op de kaart. ,,De kans wordt steeds groter dat na deze investering ook anderen komen. Er zijn al bedrijven die interesse Amsterdam wordt een centrum op data gebied, naast Zürich en Silicon Valley hebben.'' Zo heeft Amazon, dat al duizend man in Amsterdam heeft werken, uitbreidingsplannen, en zou het Amerikaanse Snowflake, opgericht door een CWI-promo- vendus, serieuze belangstelling hebben. De dataopleidingen in Amster dam moeten intussen zelfs studie stops instellen door de stijgende in teresse. ,,Informatica is een heel po pulaire studie in Amsterdam, met twee tot drie keer meer studenten dan voorheen'', zegt Boncz. ,,Voor datawetenschappen is de interesse nóg groter. Iedereen wil data kun nen analyseren. Ik vind dat voor mijn studenten prettig. De meesten gaan na hun studie naar Ameri kaanse bedrijven als Facebook en Google; dat is jammer. Nu zie je dat Amsterdam een centrum wordt op dit gebied, naast Zürich en Silicon Valley.'' De groeispurt betekent wel dat Databricks op zoek moet naar een nieuw onderkomen. ,,We hebben flink wat meer kantoorruimte nodig'', zegt Senster. ,,In ons hui dige kantoor kunnen we maximaal honderd man kwijt. We zoeken nu elders in Amsterdam, het liefst een plek waar we allemaal in passen: we willen de club bij elkaar houden.'' GEBRUIKERS I J Doe de bespaarcheck op becam.nl Schot wordt volgend jaar april ver vangen door de Duitser Markus Duesmann. Dat heeft de autofa brikant gisteren officieel bekend gemaakt. Er gingen onlangs al geruchten dat Bram Schot zijn plek zou moe ten afstaan. Hij staat sinds de zo mer van 2018 aan het roer bij Audi. Hij nam destijds de taken over van Rupert Stadler, die werd gearres teerd op verdenking van betrok kenheid bij het gesjoemel met de uitstoot van diesels. De 58-jarige Nederlander kwam in 2011 in dienst van Volkswagen, het moederbedrijf van Audi. Hij begon zijn loopbaan bij ABN Amro en stapte vervolgens over naar Daimler, waar hij diverse functies bekleedde. Sinds de arrestatie van Stadler werd Duesmann al genoemd als beoogd vervanger bij Audi. Maar hij zou vanwege bepaalde concur- rentieclausules in zijn oude contract bij BMW niet meteen aan de slag hebben gekund bij de Duitse rivaal. Volgens Audi gaan Schot en het autobedrijf met wederzijdse instemming uit elkaar. zaterdag 16 november 2019 GO Databricks investeert 100 miljoen in Amsterdam Langzaam wordt Amsterdam een van de grote bigdatasteden ter wereld. Het Amerikaanse be drijf Databricks steekt 100 mil joen euro in zijn vestiging. Herman Stil Amsterdam -Peter Boncz, Centrum voor Wiskunde Informatica Niet de minste ondernemin gen gebruiken de datapro- grammatuur van Databricks; Shell analyseert er zoekge- gevens naar olie en gas mee, TomTom zijn verkeersdata en webwinkel Wehkamp zijn klantgegevens. Maar ook het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid en de CIA gebruiken de diensten van het bedrijf, dat sinds zijn laatste financieringsronde van 360 miljoen dollar op papier 5,6 miljard euro waard is. tfdÉH h^É INGOLSTADT Bram Schot, de Nederlandse topman van Audi, moet na een jaar alweer plaats maken bij de autofabriek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17