NIEUWS 13 Dunne lijn die coalitie bijeenhoudt, kan niet veel meer hebben Het is oppassen dat het elastiekje niet breekt in Rutte-3. De snelheidsverlaging op snelwegen deed deze week zeer bij de VVD. En dit is pas het begin, want de stikstofcrisis is nog lang niet voorbij. Taser komt pas over paar jaar Elf jaar cel voor doodrijder Racisme-alert bij Disney+ De VVD moest diep door het stof door te erkennen dat de 'rotmaatregel' geno men moet worden. De 'vroempartij' voerde jarenlang campagne voor invoe ring van een maximumsnelheid van 130 kilometer per uur op snelwegen en sloeg zich op de borst toen dat was ge lukt. Dat kroonjuweel gaat er nu aan, als uitweg uit de stikstofcrisis. Coalitiepartners CDA, D66 en Chris tenUnie proberen geen zout in de wonde te wrijven. Daarvoor is de span ning te groot en er leeft een lichte vrees dat de VVD in woede om zich heen gaat slaan. ,,We hebben gezien hoe het elas tiekje is uitgerekt, we wilden niet dat het zou breken'', aldus een ingewijde. De maatregel is, na het gemorrel aan hypotheekrenteaftrek, de dividendbe lasting en het kinderpardon, een fikse aderlating voor de VVD, ook omdat die de geloofwaardigheid van premier Rutte ondergraaft. Juist de grootste re geringspartij moet in dit kabinet nogal eens buigen, ziet ook een fractieleider van een van de andere regeringspar tijen. ,,Nu staan ze er ook publicitair vol mee in de wind, dus dan past leedver maak niet.'' Opheffen Binnenskamers ontplofte premier Rutte afgelopen maandag, toen duide lijk werd dat een snelheidsverlaging on vermijdelijk was. ,,Als ik hiermee in stem, kan ik mijn partij wel opheffen!'' zei hij tijdens het coalitieoverleg op de werkkamer van vicepremier Hugo de Jonge. Rob Jetten (D66) schoot, wat pri mair, meteen terug: ,,Nee, je kunt je par tij wel opheffen als we dit met doen en in een crisis terechtkomen.'' Rutte siste daarop. Hugo de Jonge snapte dat dit kon escaleren en greep in. ,,Jongens, ie dereen mag zelf bepalen wanneer hij zijn partij opheft.'' Het gelach dat daarop volgde, was een zeldzaam moment van vrolijkheid in verder chagrijnige onder handelingen. Een negatieve sfeer waar van geen sprake was toen de coalitie bij voorbeeld de politiek geladen onder handelingen over het kinderpardon voerde. Dat de partijen nu wel prikkel baar zijn, heeft meer redenen. Met de 'rotmaatregel' waar de VVD nu van spreekt, is de kous namelijk nog niet af. Coalitiepartners CDA, D66 en Chris tenUnie weten dat de maatregel ervoor zorgt dat woning- en wegenbouw in 2020 kunnen doorgaan. Maar in decem ber al moet het kabinet meer plannen ontvouwen om de stikstofuitstoot ver der omlaag te brengen, zodat ook in de jaren daarna de bouw niet stilvalt. En iedereen weet dat dat zeer gaat doen in het jaar voor de Tweede Kamer verkiezingen van 2021. De komende maanden wordt gekeken naar de bin nenvaart en de industrie, maar ook naar de luchtvaart. Daarbij zal de ope ning van Lelystad Airport opnieuw on derwerp van gesprek worden. Bovenaan het lijstje staat het uitkopen van boeren om de veestapel te doen krimpen, omdat de landbouw goed is voor 46 procent van de stikstofneer slag. Het uitkopen van boeren zal, zo be zweert Rutte, niet gedwongen gaan. Maar als er in bijvoorbeeld de Randstad te weinig boeren interesse hebben, komt die vrijwilligheid onder druk te staan, zegt een betrokkene. Daarbij speelt wellicht ook dat de gro tere, vermogende boeren mogelijk door de aankoop van stikstofinstallaties bui ten schot blijven, terwijl kleinere boe ren eerder op de nominatie staan voor uitkoop. Die eerste groep zit vooral bij We wilden bij de onderhan delingen de VVD juist niet verder door de modder trekken de VVD, is de gedachte, de kleinere boe ren vooral bij het CDA. Dat kan die laat ste partij onder druk zetten. Ook liet de VVD in de brief van het kabinet deze week onverwachts opne men dat het kabinet in Brussel gaat plei ten voor aanpassing van de regels voor natuurgebieden. VVD en CDA willen wel van een paar van de 160 Na- tura2000-gebieden af. Hoewel Schou ten recent bezwoer dat dit helemaal niet kan als gevolg van Europese regels, moest natuurminnend D66 toezien hoe de zinsnede toch werd neergepend. Die kan dus later ook weer tot een punt van onderhandeling worden gemaakt. Onaangenaam Dat is nog een reden dat de coalitiepar tijen geen zout in de VVD-wond over de snelheidsverlaging willen strooien. Het was voor hen dan ook onaange naam dat D66-Tweede Kamerlid Tjeerd de Groot over de snelheidsmaatregel sprak als een 'amuse van een zevengan gendiner'. Dat soort teksten waren niet te horen bij de fractievoorzitters en de bewindslieden. Dat zou maar nodeloos irritaties oproepen. Er werd juist grif ingestemd met de VVD-wens de hogere snelheid op we gen 's avonds en 's nachts wel in stand te houden. Een fractieleider: ,,Bij de on derhandelingen wilden we de VVD niet verder door de modder trekken." Het duurde enkele weken voordat die partij accepteerde dat snelheidsverla ging onvermijdelijk was. Eerst keken de liberalen naar wegen die op 1 kilometer afstand van natuur lagen. Dat bood geen soelaas, zei het RIVM. Toen werd geke ken naar 3 kilometer afstand. Ook dat was geen oplossing. Tot de laatste bere keningen helder maakte dat een gene rieke maatregel onvermijdelijk was. VVD-fractieleider Klaas Dijkhoff merkte daarop wel nadrukkelijk op dat er vanaf nu 'geen taboes' meer zijn om uit de stikstofcrisis te komen. Die woor den merkten de andere fractieleiders ook op. In het jaar voor de verkiezingen van 2021 zal nog veel worden gevraagd van het elastiekje, weet een ingewijde. zaterdag 16 november 2019 GO Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag Fractieleiders Jesse Klaver (Groenlinks), Klaas Dijkhoff (VVD), Gert-Jan Segers (Christen Unie) en Lodewijk Asscher(PvdA) tijdens de Alge mene Politieke Beschouwingen. -Anonieme fractieleider DEN HAAG Alle 17.000 agenten worden uitgerust met een stroomstootwa pen, maar het zal nog een paar jaar duren voordat deze zogenoemde taser onderdeel is van de stan daarduitrusting van de poli tie. Dat zei minister Ferd Grapperhaus gisteren na de ministerraad, waar over eenstemming werd bereikt over de financiering van de stroomstootwapens. Eer der werd daarvoor al 5 mil joen euro uitgetrokken, daar komt nu nog eens 25 miljoen bij. Grapperhaus sprak van een 'heel belang rijke stap'. Het aanbeste dingstraject gaat nu zo snel mogelijk van start. MELBOURNE De Australiër Michael Panayides (28), die vorig jaar de Nederlandse Gitta Scheenhouwer dood reed, heeft een gevange nisstraf van elf jaar opge legd gekregen. Dat heeft de rechtbank in Melbourne gisteren bekendgemaakt. De verslaafde man reed de 27-jarige Scheenhouwer (foto) aan. Hij zat toen in een gestolen auto en reed twee keer zo hard als was toegestaan. Hij was op weg naar zijn drugsdealer en ging er na de aanrijding vandoor. Familieleden van Steenhouwer waren bij de uitspraak aanwezig. AMSTERDAM Streaming- dienst Disney+ gaat waar schuwingen geven bij pro gramma's met personages of verhaallijnen die tegen woordig als beledigende stereotypen worden be schouwd. Deze disclaimer gebruikt Disney+ in de VS al vanaf de lancering. Het is de bedoeling dat de waarschuwing in Neder land na dit weekend aan de programma's die de zender aanbiedt, is toegevoegd. De tekst waarschuwt voor 'verouderde culturele re presentatie'. Het gaat onder meer om Dumbo, The Aristocats en Peter Pan, waarin personages ei genschappen hebben die als racistisch kunnen wor den gekenschetst. Geen leedvermaak over pijn bij VVD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13