Fiets mee Ave Caesar! Geschiedenis stoffig? Niks daar van. In het Duitse plaatsje Xanten, op zo'n 70 kilometer vanaf Nijme gen, bevindt zich een archeologisch park (APX) waarin de Romeinse historie tot leven komt. De oor spronkelijke gebouwen zijn er zo getrouw mogelijk nagebouwd en in het museum kunnen bezoekers tal van originele opgravingen zien. Voor kinderen is de deels her bouwde Romeinse stad Colonia Ulpia Traiana het leukst, hier kun je soldaatje spelen tussen Romeinse gebouwen. De stad bestaat onder meer uit een amfitheater, herberg, huizen, poorten en een grote tem pel die hier vroeger aan het water stond. Nu, tweeduizend jaar later, stroomt de Rijn een flink eindje verderop. APX is het grootste archeologi sche park van Duitsland en hoort tot de topattracties van het land. Er zijn paviljoens over thema's als gladiatoren, senaat en bouwmachi- nes. Ook is er aandacht voor spelle tjes uit de Romeinse tijd, die je er kunt proberen. En uiteraard ont breken thermen niet. De resten van de baden bevinden zich onder een moderne overkapping van staal en glas. De geschiedenis van Xanten begint met de aankomst van de eerste Romeinse legioenen, ruim tien jaar voor Christus. De neder zetting groeide uit tot een van de grootste kampementen en belang rijkste steden van het Romeinse Rijk. In de tweede eeuw bloeide de Colonia en werden de grote bouwwerken gerealiseerd als de tempel en de thermen. Vanaf de vierde eeuw raakte de stad in verval en werden stenen en andere mate rialen gebruikt om het huidige Xanten te bouwen. Reizen Romeinse tijd Soldaatje spelen in het archeologisch park in Xanten. MET HET GEZIN: XANTEN, DUITSLAND Utrecht - Xanten, vanaf €59,80 retour. Reisduur: 2.48 uur. Op veel interna tionale treinen mag de fiets mee. Let wel op de regels en tarieven, die voor elke trein anders zijn. Zo moet de fiets in een aantal trei nen verpakt zijn in een fiets- hoes/-doos en moet je hem als 'ingeschreven bagage' vervoe ren. Ook tarie ven variëren. Reken gemid deld op zo'n €25 voor een enkele reis. 42

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 130