Hip met een scherp randje TGV-station uit stapt heb je even tijd nodig om je beeld bij te stel len. Is dit Luik, de stad van kolen en vervallen industrie? De stad waar je op weg naar het zui den zo snel mogelijk doorheen moest rijden? Jazeker. Luik heeft een metamorfose onder gaan. Dat begint al op het stationsplein, waar je echt even om je heen moet kijken. Het plein, dat strak en modern is. Het prachtige station van beton, staal, glas en Belgisch hardsteen, ontworpen door de Spaanse sterarchitect Santiago Calatrava. En ziedaar de 118 meter hoge wolkenkrabber Tour Paradis, die ook in Milaan, Londen of New York had kunnen staan. Zodra je bent beko men van de metamor fose van dit ooit wat smoezelige gebied, loop je via een bruggetje naar La Boverie, het Museum voor Schone Kunsten dat een samenwerking heeft met het Louvre in Parijs. Tot de vaste collectie horen werken van onder anderen Ma- gritte, Picasso, Monet en Gauguin. Dit is Luik, hè! Ach, waar je in de stad ook naartoe wandelt, overal ziet Luik er een stuk beter uit dan vijf tien jaar geleden. Niet per se mooier, maar vooral minder bedrukt. De stad leeft. Met be halve nieuwe gebouwen en musea, ook hippe koffiebarretjes, boetieks van onafhankelijke labels en restaurants met eigentijdse keuken. Gelukkig heeft Luik ook zijn scherpe randje behouden. Juist in die rommelige hoekjes rondom de binnenstad huist de oude ziel van de stad. Hier kruipt, tussen een potpourri van gebouwen, nog altijd het mijnwerkers- bloed in oude volkscafés en op eenvoudige ter rasjes waaraan elke vorm van mode voorbij is gegaan. Garnalenkroketten en villa's de Belgische kust is meteen ook de kracht. Waar de Nederlandse stran den vooral natuurlijk zijn, met brede rijen duinen erachter, daar is de Belgische vari ant dichtgebouwd met boulevards en een muur van flats en appartementen. Voor de Neder landse bezoeker voelt die bouwwoede als buitenland, en stads ook. Die associatie kennen wij enkel van Scheveningen en in mindere mate van Zandvoort. Het leuke is dat de Belgen een andere badcultuur hebben dan Nederlanders: in de zomer zie je hier veel minder parasols en koelboxen, en wat meer klasse. Wie een weekend aan de Bel gische kust door- brengt, merkt het vanzelf. Onze zuider buren verstaan de kunst van het flane ren. Goed gekleed - vooral in De Haan en Knokke - wandelen zij traag de boule vards op en neer. Het doel is geen plek in het zand, maar een mooi terras voor thee in de ochtend en een uitgebreide lunch rond het middaguur. De garnalenkroketjes zijn er verrukkelijk, zeker in Koksijde, waar de garnalen nog op traditionele ma nier (te paard door de branding) worden gevangen. Leuk: langs de kust rijdt een tram van badplaats naar bad plaats. DE STAD IN: LUIK, BELGIË Als je het nieuwe Utrecht - Luik, vanaf €36 retour. Reisduur: 2.42 uur. NAAR HET STRAND: BELGISCHE KUST De lelijkheid van Utrecht - Oosten de, vanaf €68 retour. Reisduur: 4 uur. BadCultuur Flaneren langs de kust in Oostende. 40

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 128