Gestoofde kip met whisky STOOFBIJBEL Langoustines met mayonaise \oeten KOKEN ,,Hoe lekkerder het ingrediënt, hoe beter het gerecht, en dat geldt natuurlijk ook voor whisky. Kies daarom niet voor goedkope meuk, maar ook niet de allerduurste single malt. Johnnie Walker lijkt me een prima keuze.'' ,,Jawel, want je houdt alleen de smaak van de whisky over. De alcohol verdampt gewoon.'' ,,Ik zuip echt alles, behalve whisky. Geef mij maar gin- tonic, wodka of wijn.'' Naar een recept uit Breda (Luitingh-Sijthoff, 2019). Voorgerecht voor 4 personen 2 eieren 1 eidooier 60 g dijonmosterd 20 ml witte balsamicoazijn 350 ml zonnebloemolie 65 ml fruitige olijfolie 12 langoustines (maat 6/8 in 1 kg) 25 ml arachideolie om te bakken Benodigdheden koekenpan met goede antiaanbaklaag keukenmachine De Franse opa van Guil- laume was zo trots op zijn mayonaise dat hij het recept eigenlijk niet aan zijn kleinzoon wilde geven. Het duurde weken voordat Gui het kreeg. Meng in een keukenmachi ne de hele eieren en de eidooier met de mosterd, azijn en 6 gram zout. Voeg langzaam de zonnebloem en olijfolie toe tot er een mooie emulsie ontstaat. Verwijder van de langousti nes de darmkanalen, de schalen en koppen. Zout de langoustines licht. Verhit de koekenpan tot deze een beetje walmt. Voeg de ara chideolie toe en bak de lan goustines met de rugkant naar beneden tot ze goud bruin zijn. Draai om en gaar ook de buikkant nog enkele seconden. Serveer de langoustines met de mooie gebakken kant naar boven en een goede lepel van opa's mayonaise ernaast. Scampi? Langoustines heten in het Italiaans scampi. Dat zijn dus niet onze diepzeegarnalen, die wij scampi's noemen. Condiment Mosterd is er een, maar ook tomatenket chup, mayonaise, wor- cestersaus, sojasaus, sambal, chutney en piccalilly zijn een con diment: een toevoe ging bij een gerecht. Dijon Dijon kennen we van de mosterd. De naam is niet beschermd en het condiment mag dus overal worden gemaakt. Te laat Zoals wij de uitdruk king 'mosterd na de maaltijd' gebruiken, bedoelen de Vlamin gen hetzelfde met 'vijgen na Pasen'. Julius Jaspers vindt het ongezellig als een gastheer of -vrouw de hele avond in de keuken staat. De recepten uit zijn Stoofbijbel, die donderdag verschijnt, kun je prima een dag eerder maken - daar worden ze alleen maar lekkerder van. Welke whisky zullen we hier eens voor gebruiken? Is dit gerecht geschikt voor kinderen? Bent u zelf een whisky drinker? Ingrediënten 1 grote kip, in stukken 4 el zonnebloemolie 200 ml whisky 500 ml kippenbouillon 250 g crème fraiche Bereiding Bestrooi de kip met zout en peper. Bak de helft in de stoof- pan in 2 eetlepels olie rondom bruin en haal na een paar minu ten uit de pan. Herhaal dit met de rest van de kip. Giet al het overtollige braadvet uit de pan en deglaceer de pan, mét de kip, met whisky. (Bij deglaceren giet je het vet uit de pan, niet de aanbaksels dus, en blus je de pan daarna af met water, wijn, bouillon, of in dit geval dus whisky. Er zit nog veel smaak in de aanbaksels die anders ver loren gaat.) Breng aan de kook en laat 3 minuten indampen. Voeg de bouillon toe tot de kip bijna onderstaat. Breng tegen de kook aan en laat 40 minuten zachtjes garen met het deksel half op de pan. Voeg de crème fraiche toe, meng met de braadsappen en laat nog 10 minuten garen zonder deksel. Vind je de saus nu veel te dun, schenk deze dan in een saus pannetje, breng tegen de kook aan en 'monteer' met wat alles- binder. Breng op smaak met zout en peper. Serveer de kip direct of laat afkoelen en ver warm later zachtjes op het vuur of 20 minuten in een op 180 graden voorverwarmde oven. ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 125