RECENSIE De optische illusies van Escher kwamen tot stand met een boel inspiratie en een beetje wiskunde En nóg twee biografieën over Cruijff - mm t tific chicklit leest lekker weg, als een weten schappelijk onderbouwde doktersroman - en ja, ook verliefdheid is het werk van mo leculen. Voor wie wil weten waartoe de wonder baarlijke werking van wiskunde allemaal kan leiden, maakte illustrator Wouter van Reek een prachtig prentenboek: Nadir en Zenith in de wereld van Escher (9+; Leopold, €16). Het werk van kunste naar-graficus M.C. Escher (1898-1972) is fas cinerend, raadselachtig, vervreemdend. Van hem zijn de bekende vogels- die-ook-vissen-zijn (of is het andersom?) en de prenten van gebou wen waarin trappen tegelijkertijd op een plafond en een vloer uitkomen. Optische illusies die tot stand kwamen met behulp van een boel inspiratie en een beetje wis kunde. Van Reek zocht uit welke wiskun dige ideeën ten grondslag liggen aan Eschers werk, om ze zelf ook toe te passen. Nadir en Zenith raken verzeild in het werk van Escher, die juist over een ingewikkeld meetkundig probleem zit na te denken. (Voor de liefhebber: nadir is het denkbeel dige punt recht onder je, zenit - zonder h - het punt recht boven je.) De kinderen ver dwijnen in spiralen en binnenstebuiten ge keerde sterren en ook hun dialoog herhaalt zich tot in oneindigheid. Kan het eigenlijk wel, wat je ziet? Al snap je er nog steeds de ballen van, de afbeeldingen van duizeling wekkende diagrammen, hypnotiserende hexagrammen en spectaculaire spiralen zijn sensationeel genoeg om 'gewoon' te bekijken, zonder die wiskunde. Suske en Wiske nog even voort te zetten: 'De morbide mathematica', 'Het schok kende schaakspel' en 'De illustere illusie' zijn hoofdstukken uit het fotostripboek Ype Ionica: De verrassende verjaardagen (12+; Nieuwezijds, 1729 eurocent, afgerond €17,30). Niet alleen de titels, maar ook de beginplaatjes van de meestal uit zes foto's bestaande strips zijn sterk geïnspireerd op de vormgeving van het Vlaamse stripduo. Ype Driessen maakt al jaren fotostrips voor onder meer Het Parool, wiskundige en de Volkskrant-columniste Ionica Smeets laat zien hoe je voor alles in je leven wiskunde nodig hebt of kunt gebruiken (het lijkt wel scheikunde!). Samen hebben ze een rubriek over alledaagse wiskundevraagstukken in het wetenschappelijke tijdschrift New Scientist. De grappige fotostrips verschenen eerder in dat blad 'en staan op chronologi sche volgorde, behalve als ze over tijdreizen gaan', schrijven ze in het voorwoord. Ype Ionica grossieren in doordenker tjes en het aanschouwelijk maken van (wiskundige) stellingen en vraagstukken. In 'De letterlijke logica' vraagt Ionica aan Ype om de boodschappen te doen: 'Yp, wil je een pak melk halen? En als ze ook eieren I hebben, neem je er dan zes mee?'Als Ype terug komt, heeft hij zes pak ken melk en nul eieren gekocht - want ja, ze hadden eieren. Lees de vraag van Ionica nog eens en interpreteer hem zo: koop één pak melk, en als ze ook eieren verkopen, koop dan zés pakken melk. Grammaticaal niets tegenin te brengen (aldus uw alfaverslag gever). De fotostrips gaan in op wiskundige verschijnselen als het 'doldwaze Droste- effect', en: bestaat de vloek van de farao? ('Onnatuurlijk' veel deelnemers aan een archeologische opgraving stierven aan allerlei kwalen en ongelukken. Griezelig - totdat Ionica uitrekent hoe groot die kans op zoveel overlijdens eigenlijk was: groot.) Een buitengewoon boeiende bundel, zelfs voor alfa's. Of: juist voor alfa's. Je moet maar durven. Om na Nico Scheepmaker, Jaap ter Haar, Bert Hiddema en Jaap de Groot nóg een boek aan het fenomeen Cruijff te wijden. Is niet alles al gezegd over de even wispelturige als onnavolgbare nationale voetbalheld? Scheepmaker (1930-1990) erkende eens dat hij ondanks al zijn in weer en wind op de tribune opgedane kennis anno 1984 nog altijd geen idee had wie 'de mens' Cruijff was. En dat terwijl de in de jaren 70 door Cruijff en Cor Coster (diens schoonvader en zaak waarnemer) bij de hand geno men schrijver en historicus Jaap ter Haar juist weer alle verstand van voetbal miste. In die zin leek het alsof Cruijff zelf het laatste woord had, toen hij niet lang voor zijn dood in 2016 zijn levensverhaal aan vriend en De Telegraaf-journalist Jaap de Groot prijsgaf. Klaar, zou je zeggen. Niet voor Auke Kok en Ar thur van den Boogaard. De laat ste koos ervoor om in Het laatste seizoen (Thomas Rap, €22,50) aan de hand van een enkel sei zoen - Cruijffs laatste kampi oensjaar bij Feijenoord - zijn hele voetballoopbaan te recon strueren. Met behulp van een 34 Lezen 4—'-5- v '#1» ,'7Vlfyiiit 11 J I i I' B «fliV %V Om de allitererende albumtitels a la JOHAN CRUIJFF A BIOGRAFIEËN Arthur van den Boogaard Het laatste seizoen; het andere gezicht van Johan Cruijff Auke Kok Johan Cruijff, de biografie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 122