Als je dingen eenmaal doorhebt, worden ze meteen een stuk leuker bijhouden, kan zijn toevlucht nemen tot een paar boeken die precies dat doen: op een grappige manier exacte wetenschap uitleggen of toepassen in het dagelijks leven. Popscience junior heet het genre, van popular science, wetenschap voor dummies. En daar kun je niet vroeg genoeg mee beginnen. Ada uit Ada Dappers grote werk- en knutsel- boek voor topwetenschappers van Andrea Beaty (8+; Nieuwezijds, €16,95) is een zeer nieuwsgierig meisje vol vragen over alles wat ze ziet. Om te ontdekken hoe het zit met allerlei dagelijks voorkomende vraag stukken, bedacht Ada veertig proeven om zelf na te doen, al dan niet met haar ouders erbij. Ennepubers (of studenten, vaders en moeders), schaam je vooral niet om een blik in dit 'kinderboek' te werpen, want daarin worden aller lei verschijnselen Heel. Erg. Duidelijk. Uitgelegd. Hoe het ook al- DAPPERS weer zit met halve, nieuwe en sikkelmanen. Wat zijn ook weer de elementen? Hoe zat dat toch met licht, chlorofyl, water en plantjes die groeien? Wat is rotting? En die koolstofkringloop, hoe ging dat in zijn werk, zei je? Ada Dapper en de proefjes leggen het allemaal nog een keer uit, met veel aandacht voor het milieu en klimaat verandering. YouTubescheikundevlogster (3X woord- waarde! Uw verslaggever is duidelijk een echte alfa) Mai Thi Nguyen-Kim zet haar wetenschappelijke carrière in om scheikunde aan de man/vrouw te brengen. 'We kunnen niet zonder namelijk, alles is scheikunde, van je emo ties tot je smartphone', schrijft ze in Een kwestie van chemie (12+; Volt, €21). Zij beschrijft haar passie voor het vak en hoe je van minuut tot minuut in scheikundige processen de dag doorkomt, van de douche en het ontbijt 's ochtends via het laboratorium waar ze werkt en de boodschappen voor het avond eten, tot wat er met haar gebeurt (en waar om) na dat cognacje bij de koffie. Haar scien- - GROTE WERK-EN - kNUTSELBO-K VOOR WETENSCHAPPERS TOPWE De Duits-Vietnamese wetenschapper en ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 121