Zijn het je ogen, is het je stem/Zijn het de woorden die je zegt als ik weer bij je ben Zijn het je ogen, is het je lach/Zijn het de dingen waarom ikjou niet kanmissen voor geen dag GUS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden om de beurt teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven, al dan niet met de hulp van de wetenschap, antwoorden op vragen die die nummers oproepen. t uit Zijn het je ogen? van Koos Alberts Koos Alberts vroeg zich in dit lied terecht af wat nou het belangrijkst is. Zijn het de ogen? Is het de stem? Of toch de lach? Menig zanger zal uit volle borst antwoor den: de ogen. Typ maar eens 'ogen' in uw muziekzoekmachine en er verschijnt een waslijst aan liedjes. Nu eens zijn ze reebruin of bleekblauw, dan weer geopend, gesloten en ga zo maar door. Wat is dat toch met die weeë fascinatie voor de ogen van een ander? Hoe belangrijk ogen schijnlijk ook zijn, ze vallen in het niet vergeleken met iets veel interessanters: onze wenkbrauwen. Een hoofd zonder wenk brauw is geen gezicht. Vraag het maar aan striptekenaars, acteurs, of aan uzelf in de spiegel. Zijn het je ogen? Nee, het zijn uw wenkbrauwen! Dat wenkbrauwen belangrijker zijn voor het aangezicht dan die veelbezongen ogen, wordt eens te meer onderstreept door een fraai onderzoek uit 2002. Proefpersonen kregen gemanipuleerde foto's voorgeschoteld van beroemdheden, met de vraag die te be studeren. Bij de helft van de foto's waren de ogen weggepoetst, bij de andere helft de wenkbrauwen. Opmerkelijk genoeg lukte het de deelnemers om 56 procent van de beroemd heden zonder ogen te identificeren, maar werd slechts 46 procent van de sterren zon der wenkbrauw herkend. Zo zie je maar weer, of beter gezegd, zo wenkbrauw je maar weer. ogen druppelt - zijn onze wenkbrauwen ui teraard van groot belang in de non-verbale communicatie. Het is bijvoorbeeld onmoge lijk om een bekende op straat tegen te komen zonder even kort de wenkbrauwen omhoog te tillen alvorens elkaar te begroeten. Probeer het maar eens niet te doen, dat komt al snel uiterst zonderling over. Dat is nog niet alles. In 2013 heb ik zelf onderzoek gedaan naar de herkomst van het stereotype 'dom blondje'. Ik nam foto's van mijn blonde studiegenootjes om ver volgens op de computer de wenkbrauwen te bewerken. Zo kon hetzelfde meisje zeer lichte, normale of donkere wenkbrauwen krijgen. Vervolgens vroeg ik aan proefperso nen de intelligentie van de blondines in te schatten. De uitkomst zal u niet verbazen: hoe donkerder en zichtbaarder de wenkbrau wen, des te meer intelligentie aan het blondje werd toegedicht. Dus mocht u binnenkort solliciteren naar een hoge functie, dan weet u wat u te doen staat. (Misschien is dit ook een verklaring voor het groeiende aanbod van heuse wenkbrauwtransplantaties. Voor een slordige 1500 euro kunt u tegenwoordig haar uit uw nek naar uw wenkbrauwboog trans planteren.) Het moge duidelijk zijn, de wenkbrauwen zij'n van groot belang. Toch is er maar één liedje over geschreven: Hop gaat de wenk brauw, gezongen door - hoe kan het ook anders - Bert uit Sesamstraat. KPi Nog afgezien van hun praktisch nut - het voorkomen dat ons voorhoofdszweet in de Pieter Hulst ZATERDAG 16 NOVEMBER 2019 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 117